Beyninize Faydalı 10 Mobil Uygulama

Çocuk veya büyük, hepimiz oyun oynamayı severiz. Özellikle de boş zamanın çok olduğu bankada sıra beklerken veya otobüs yolculuklarında. Bazen de işte veya okulda sadece kafamızı dağıtmak için. Böyle durumlarda zeka geliştirici oyunlar oynayarak hem eğlenip, hem de vaktimizi olumlu kullanabiliriz.

Unutmayın, kaslarımız gibi beynimiz de egzersize ihtiyaç duyar. O yüzden bu tür oyunları sadece hoş vakit geçirmek için değil, aynı zamanda beynin ihtiyaç duyduğu gerekli bir aktivite olduğu için de oynamalıyız. İşte akıllı telefonunuzu daha akıllı yapacak, hem Android, hem de iPhone için ücretsiz indirebileceğiniz zeka geliştirici 10 oyun uygulaması.

1. Kami 2

Origami tarzında bir puzzle oyunu. Oyunun size verdiği sınırlı hamle ile renkleri açmanız gerekiyor. İlk başta oyunun mantığına alışmak biraz zor ancak bir kere alışınca bırakamayacaksınız.

2. Clockwork Brain Training

650 mb büyüklüğünde bir oyun. O yüzden indirmesi biraz uzun sürebilir. Her bölümde farklı bir oyun çıkıyor karşımıza. Bazen farklı objeyi seçerken, bazen ise aynı objeyi seçiyoruz.

Bir başka bölümde ortada bir kelime, kenarlarda ise 4 başka kelime gösteriliyor. Aynı harflerden oluşan kelimeyi seçmeniz gerekiyor. Ortadaki kelime İngilizce ancak kenardaki kelimelerin bir anlamı yok.

Bir başka bölümde ise yandan görünen objenin üstten hangi şekilde görüneceğini bulmanız gerekiyor. Mutlaka denemeniz gereken bir oyun.

3. Unblock Me

Basit bir oyun gibi görünmesine rağmen müthiş bir zeka gerektiriyor. Oyundaki amacımız kahverengi blokları hareket ettirerek kırmızı bloğu dışarıya çıkarmak.

Oyunun ilk aşamaları gerçekten kolay başlıyor. Ancak ileri aşamalar insanın adeta beynini yakıyor. Tek bir hamle için hiç alakası olmayan başka bir bloğu hareket ettirmek durumunda kalıyorsunuz. Çok iyi konsantrasyon gerektiriyor.

4. 2048

Bir zamanlar deli gibi oynadığım bir oyundu. Matematik bilgisine değil, stratejik zekaya ihtiyaç duyan bir oyun. Her hamlenizde sürekli bir sonraki adımı düşünmek zorundasınız. Her harekette sayıları çarpıştırarak topluyorsunuz. Sayılar büyüdükçe de işler karışmaya başlıyor.

Telefon uygulaması dışında şu adresten bilgisayarınızda da ok tuşlarıyla oynayabilirsiniz. Sizi daha akıllı yapacak bir oyun.

5. Flow

Oldukça keyifli bir oyun. İlk başta yeşil, sar, kırmızı ve mavi 4 renkle başlıyoruz. Her renkten 2 nokta var. Amacımız birbirine çarpışmadan aynı renkteki noktaları birleştirmek.

Oyunun ileri aşamalarında renkler çoğalıp işleri zorlaştırıyor. Kendi başınıza oynayabileceğiniz gibi zamana karşı da şansınızı deneyebilirsiniz.

6. Sudoku

40 yıldır varlığını sürdüren oyun, gazete eklerinden akıllı telefonlara taşınalı epey oldu. Yine de bilmeyen vardır diyerek kısaca açıklayım.

9 bölüme ayrılmış 81 kutuda 1’den 9’a kadar rakamlar yerleştirilir. Her sıra, her kare ve her sütunda 1’den 9’a bütün rakamlar eksiksiz ve tekrarsız olmak zorundadır. Oyun size bazı rakamları verir ve gerisini doldurmak da size kalır.

7. Tetris

Çocukluğumun en popüler oyunuydu tetris. Gameboy’un siyah beyaz ekranında oynardık. İlk aşamalarında her şey yolunda giderken bir anda “ben bu hale nasıl geldim” diyeceğimiz kadar zor bir duruma girerdi oyun. Hadi bir uzun çubuk gelse kurtarıyorum derken game over yazısını görürdük.

2009 yılında yaşları 12 ila 15 yaş arasında değişen çocuklara haftada bir buçuk saat tetris oynatan araştırmacılar, verimliliği artıran beyin aktivitelerinin arttığını gözlemlemiş. Yani oyun, isteksizlikle savaşmanızda size yardımcı oluyor.

8. Fark Bulmaca

iPhone ve Andorid cihazınız için Find the Difference veya Find Differences isimleriyle bulabilirsiniz bu oyunu. Birbirinin aynısı iki resim arasındaki farkları bulmanız gerekiyor. Bazıları çocuklar için, bazıları ise yetişkinlere göre onlarca böyle oyun bulabilirsiniz. Farkındalığınızı artıracak bir oyun.

9. Lumosity

Nörobilim adamları tarafından dizayn edilen uygulama, size özel bir program hazırlayarak dikkat, hız ve hafıza gibi zayıf yönlerinizi geliştirmenizi sağlıyor. Farklı oyunlar oynayarak ilerliyorsunuz. Biraz İngilizce bilmek gerekiyor ancak hiç bilmeseniz de kısa sürede çözebilirsiniz. Gerçekten mükemmel bir uygulama.

İlk etapta renkler çıkıyor karşımıza. Üst üste iki renk. Örneğin üstte siyah renkli Yellow (sarı) ve altında sarı renkli Red (kırmızı). Yapmanız gereken üstteki yazı alttakinin rengi mi değil mi seçmek. Örnekteki durumda Yes işaretini seçmelisiniz. Çünkü üstteki sarı yazısı, altta bulunan Red yazan yazının rengiydi.

İkinci aşamadaki görev tren raylarını değiştirerek trenleri aynı renklerle yönlendirmek. Üçüncü aşama ise bir hafıza oyunu. Oyunlar ilerledikçe zorlaşıyor. Bu üç aşama sonucu seviyeniz tespit edilmiş oluyor. Ücretli versiyonunda 50’den fazla oyun bulunuyor.

10. CogniFit

Çaşitli alanlarda farklı yetenekler geliştirmenizi sağlayacak harika bir uygulama. İçerisinde farklı aşamalarda değişik oyunlar var. Oyun açıklamaları İngilizce ancak çözmesi pek zaman almıyor. Ücretsiz oyunlar kadar ek ücretli oyunlar da var.

Yukardaki uygulamalar hem iOS, hem de Android için mevcut durumda. İsimlerini App Store veya Google Play’de aratarak indirebilirsiniz.

 • Hayatınızı Kolaylaştıracak 10 Mobil Uygulama

 • Google Maps App

  Seyahat Edenler İçin Olmazsa Olmaz 20 Mobil Uygulama

 • Wise Reminder

  Her Bilgisayarda Mutlaka Bulunması Gereken 10 Program

 • Gururlandıran Türk Yapımı En İyi 5 Oyun

 • Mac Kullanıcıları İçin En Gerekli Ücretsiz Programlar

 • iOS12’nin Öne Çıkan 7 Önemli Özelliği

 • Virüslerle Etkin Mücadele İçin En İyi 5 Antivirüs Programı