Gururlandıran Türk Yapımı En İyi 5 Oyun

Bilgisayar çağının çoğu kişi için devrim niteliği taşıdığı yıl 1981’dir.

“DONKEY.BAS” oyunu ile bilgisayara yeni bir anlayış getiren Bill Gates ve Neil Konzen’e teşekkürü bir borç bilirim.

Dünya piyasasında oyun sektörü ivmeyi yakalamış ve hızlı bir gelişim gösterirken bizim ülkemizin de bu ivmeyi ve gelişimi yakalamak adına adım atması yüreğimizi kabartmakta ve bizi gururlandırmaktadır.

Sizin için Türk yapımı en iyi 5 oyunu listeledim.

1. İstanbul Kıyamet Vakti

İstanbul Kıyamet Vakti, 2004 yılında Sobee Türk firması tarafından geliştirilmeye başlanıp, 1 Nisan 2007 tarihinde piyasaya sürülmüştür. Online olarak oynanılabilen MMORPG türünde bir oyundur.

Hatırı sayılır bir oyuncu kitlesine sahip oyunun konusu İstanbul’da geçmektedir. 3 adet karakter sınıfı mevcut. Bu karakter sınıfları; Savaşçı, Büyücü ve Şifacı’dır. Oyuna kayıt olduktan sonra ücretsiz olarak indirip oynayabilirsiniz. Oyunun içinde gerçek para ile nesne satışı mevcuttur.

www.istanbuloyun.com

2. Zula

Zula, MadByte Games Tarafından geliştirilmiş ve Lokum Games tarafından dağıtımı yapılmış tamamen Türk yapımı online olarak oynanılabilen MMOFPS türünde bir oyundur.

22 Şubat 2015 Tarihinde açık beta sürecine girerek bekleyenleri ile buluşmuştu. Online oyuncu sayısı diğer Türk yapımı oyunlara göre oldukça fazla. Genel olarak yerli counter olarak adlandırılır.

Grafiklerini oldukça başarılı bulduğumuzu söyleyebiliriz. Oyunun içinde Çanakkale haritası var. Bu haritada Çanakkale türküleri çalmakta ve içimizi kıpır kıpır etmektedir. Genel olarak oyuncularına zevki anlar yaşatıyor.

www.zulaoyun.com

3. Mount & Blade Warband

Mount & Blade Warband RPG türünde bir oyundur. Taleworlds tarafından 2010 yılında piyasaya sürülmüş ve oyun severlerin çok fazla ilgisini çekmiştir.

Oyun dünyaca tanınan ilk Türk oyunu olma özelliğine sahip. Oldukça beğenilen ve ilgi gören Mount & Blade Warband, oynaması gayet zevkli ve ayrıca grafiklerinin de yapıldığı yıla göre hala iyi olduğu söylenebilir.

Oyunda bizi büyük savaşlar beklemekte. Atın üstünde kılıç ve ok ile savaşmak gayet zevkli. Adım adım kaleler ve şehirleri ele geçireceksiniz. Kendinizi Fetih 1453’de hissedebilirsiniz. Oyuna Steam üzerinden ve kendi web sitesi üzerinden ulaşmak mümkün. Deneme sürümünü indirip ücretsiz olarak oynayabilirsiniz.

www.taleworlds.com

4. Süpercan

Türk yapımcı Sobee tarafından geliştirilmiştir. Yayıncısı ise Türk Telekomdur. Oyunun türü Aksiyon ve Macera’dır. 6 Mayıs 2011’de piyasaya sürülmüştür.

Daha çok çocukların ilgisini çekebilecek türden bir oyun. Eğlenmek isteyen çocuklar için iyi bir seçim olacaktır. Grafikler gayet başarılı. Oyun gayet akıcı bir şekilde ilerliyor.

Konusu ise şöyle: Dünyada her dakika ormanlara sürekli zarar verilmektedir. Çocuk yaşta olan kahramanımız Süpercan ise bu duruma karşı koymak adına çevreyi kirleten ve ormanlara zarar verenlere karşı bir savaş açmaktadır. İndirip ücretsiz olarak oynayabilirsiniz.

www.supercanoyun.com

5. Monochroma

İstanbulda Nowhere Studios tarafından geliştirilen platform/bulmaca türü bir oyundur. 28 Mayıs 2014 tarihinde yayımlanmıştır. Oyunun Motoru Unity’dir.

Oyunun konusu: 1950 Yıllarında büyük bir teknoloji firması, insanlara ev işlerinde yardımcı olabilecek, çocuklarına arkadaşlık edecek ve onlarla oyunlar oynayacak bir robot geliştirdiklerini duyurur. Uçurtma uçurtmak için evden uzaklaşan iki kardeşten küçük olan sakatlanır ve bir yağmur bastırır. Yağmur bastırınca bir depoya sığınırlar. Deponun içinde Teknoloji firmasının ürettiği robotlarla ilgili görmemeleri gereken kötü bir olayı görürler. Bu çocukları hayatta tutabilmek için zekanızı kullanmanız gerekecek.

Oyun ücretlidir. Fiyatı ise çok cüzi bir rakam. Steam portalında Monochroma olarak arama yapabilir oyun hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

store.steampowered.com/app/…

Sistem gereksinimleri için oyunların web sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Mehmet Şahin

21 yaşındayım. Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi sağlık yönetimi bölümü öğrencisiyim.
instagram.com/mehmetsahinazak

@mehmetsahinazak

 • Beyninize Faydalı 10 Mobil Uygulama

 • Hayatınızı Kolaylaştıracak 10 Mobil Uygulama

 • Google Maps App

  Seyahat Edenler İçin Olmazsa Olmaz 20 Mobil Uygulama

 • Wise Reminder

  Her Bilgisayarda Mutlaka Bulunması Gereken 10 Program

 • Virüslerle Etkin Mücadele İçin En İyi 5 Antivirüs Programı

 • Mac Kullanıcıları İçin En Gerekli Ücretsiz Programlar

 • Yüksek Lisans Hakkında 7 Temel Bilgi