Her Bilgisayarda Mutlaka Bulunması Gereken 10 Program

Yeni bir bilgisayar aldınız ve yüklenmesi gereken programlar arıyorsanız doğru yere geldiniz.

Her bilgisayar için gerekli olan, olmazsa olmaz programları listeledim.

Aşağıda gerçekten bilgisayarınızda bulunması gereken ve işinize yarayacağını düşündüğüm programlar ve açıklamaları bulunuyor.

Haydi birlikte inceleyelim.

1. Wise Folder Hider

Wise Folder Hider

Eminim ki birçoğumuzun başına gelmiştir. Bir arkadaşımıza, yakınımıza bilgisayarımızı verirken fotoğraflarımızı veya özel belgelerimizi falan gizleme gereği duymuşuzdur.

Ancak Windows’taki klasör gizleme özelliği pek de tatmin edici değil. Bu program tam da bu talebe verilen bir cevap.

Öncelikle güzel haberi verelim program ücretsiz ve kurulum dosyaları sadece 3.5 mb. Kurulumu oldukça basit olan programı kurduktan sonra bir pencere açılıyor ve şifre belirlememiz isteniyor. Şifre belirledikten ve klasörlerinizi o pencereye attıktan sonra gönül rahatlığı ile bilgisayarınızı paylaşabilirsiniz.

2. Wise Reminder

Wise Reminder

Yine Wise firmasının, yine ücretsiz sunduğu bir program. Program aslında birçok eski telefonda bile olan ancak birçok bilgisayarda ve işletim sisteminde olmayan “Hatırlatma” amacıyla yapılmış bir uygulama.

Wise firmasının bütün programlarında olduğu gibi basit bir arayüzü var. Sadece bildirim özelliğini açabildiğiniz gibi, sesli uyarı ve bilgisayarınızdan seçtiğiniz bir ses dosyasıyla da uyarmak gibi hatırlatma şekline sahip. Ve menülerin Türkçe olması işimizi kolaylaştıran bir diğer faktör.

3. Wise Jet Search

Wise Jet Search

Adından da anlaşılacağı üzere bilgisayarınızdaki dosyalarınızı bulmanızda yardımcı olan bir arama programı.

Her ne kadar işletim sistemlerinin kendi arama motorları olsa da, bazen bilgisayarımızda mevcut bulunduğundan emin olduğumuz bir dosyayı bulamayabiliyor veya bulsa da bu işlem çok uzun sürebiliyor.

Bu program hızlı olmasının yanı sıra aradığınız dosyanın tam adını yazmanıza gerek kalmıyor. Beethoven değil de yanlışlıkla “eethoven” yazınca da dosyanızı saliseler içinde bulup önünüze getiriyor.

4. 7 zip

7 zip

Birçoğumuzun kullandığı ve aşina olduğu Winrar programının bir benzeri. Winrar’ı ücretsiz kullanmak mümkün olsa da sık sık çıkan uyarılar bazen can sıkıcı olabiliyor.

Farklı yollara başvurmak da hem güvenlik problemlerine neden olabiliyor. Hem güvenli olsun, hem ücretsiz olsun derseniz kullanmanız gereken bir program. Üstelik arşivleme konusunda “Ultra” seçeneğini kullandığınızda Winrar’dan daha başarılı bir sıkıştırma yaptığını görebilirsiniz.

5. VisiPics

VisiPics

Bilgisayarı biraz düzensiz olanların imdadına koşacak bir program daha. Kimi bilgisayarlarda görürüz aynı fotoğraf farklı 10 klasörde yer alır ve gereksiz bir şekilde yer kaplar. Bunun önüne geçilmek için üretilen hayli eski ama kullanışlı bir program.

Fotoğrafları hızlı bir şekilde piksellerine göre tarıyarak aynı fotoğrafları bulup ve size silme seçeneğini veriyor.

Aynı işi yapan benzer programlar var ancak birçoğu dosya adı ve boyutuna göre tarama yaparken bu program piksel taraması yapıyor. Yani fotoğraflarınız farklı dosya isimleriyle kaydedilse bile fotoğrafları buluyor.

6. HWINFO64

HWINFO64

Bilgisayarın donanım bilgilerine ulaşabileceğiniz bir program. Program aracılığı ile batarya bilgilerinize (üreticisi, model adı vs) , işlemcinize, anakart modelinize, hatta bilgisayarın soğutma sistemine erişmeniz mümkün.

Özellikle oyunlarda bilgisayarı fazla ısınan kişilerin sık kullandığı bir program. Bu program ile fanın dönüş hızına müdahale ederek sizin istediğiniz bir hızda çalışmasını ve bilgisayarınızı daha soğuk tutmanızı sağlamak mümkün.

7. Calibre EBook Management

Calibre EBook Management

Her ne kadar birçok kişi e-kitaplarının akıllı telefondan okusa da, akıllı telefonu olmayan veya akıllı telefonu olmasına rağmen bilgisayardan da e-kitap okumak isteyenler için oluşturulan bir program.

Programda ebup uzantılı dosyalar okunabildiği gibi bu dosyaların değiştirilmesi, düzenlenmesi veya sıfırdan bir ebup dosyası oluşturmak da mümkün. Program oldukça kullanışlı ve hızlı, ancak boyutunun biraz büyük olması nedeniyle bilgisayarda fazla yer kaplaması bir dezavantaj sayılabilir.

8. Advanced SystemCare

Advanced SystemCare

Genel anlamda bir sistem optimizasyon uygulaması olan Advanced SystemCare, birçok programın tipik olarak yaptığı kayıt defteri birleştirme, disk bölünmelerini birleştirme gibi işlemlerini yapıyor.

Ancak diğer programlardan bir adım öne geçiren özelliği var: Koruma ve Alet Çantası sekmesindeki uygulamalar.

Özellikle FaceID özelliği ile yüzünüzü tarıyor ve şifrenizi bilen biri olsa dahi bilgisayarınıza eriştiğinde fotoğrafını çekip, tekrar siz girdiğinde size bildirmesi son derece güzel bir özellik. Başkalarının sizden habersiz bilgisayarınızı kurcaladığını düşünüyorsanız kim olduğunu bulmanızda faydalı olacak bir program.

9. Disk Digger

Diskdigger

Yanlışlıkla sildiğiniz veya sildiğinize pişman olduğunuz dosyaları geri getirmenizde faydalı olacak bir uygulama.

Recuva’dan daha başarılı, daha derin olan programın dezavantajı ise ücretli olması. Ücretsiz kullanma seçeneği de var ancak her bir dosya için 5 saniye beklemek özellikle çok fazla veri kurtarılmak istendiğinde fazlasıyla can sıkıcı olduğu oluyor. Bu nedenle çok fazla veri kurtarılmak istendiğinde programın ücretsiz kullanılması çok mümkün olmuyor.

10. Driver Genius

Driver Genius

Bilirsiniz kimi zaman bilgisayarda bir şeyler yolunda gitmez. Aklımıza gelen çözüm yollarından biri de sürücüleri, programları güncellemektir. Özellikle bilgisayarınıza format attıktan sonra, sürücünün hangi sürümünü kullandığınızı hatırlamıyor veya hangi sürümünü kullanmanız gerektiğini bilmiyorsanız.

Kısa bir sürede sürücü taraması yaparak kullanmanız gereken sürüm numarasını ve sürüm tarihini vererek işinizi kolaylaştırıyor.

Serhat Erdoğan

@serhaterdogan

 • Mac Kullanıcıları İçin En Gerekli Ücretsiz Programlar

 • Virüslerle Etkin Mücadele İçin En İyi 5 Antivirüs Programı

 • Beyninize Faydalı 10 Mobil Uygulama

 • Hayatınızı Kolaylaştıracak 10 Mobil Uygulama

 • Google Maps App

  Seyahat Edenler İçin Olmazsa Olmaz 20 Mobil Uygulama

 • Gururlandıran Türk Yapımı En İyi 5 Oyun

 • ses dövmesi

  Sanat ve Teknolojinin Birleşimi: Sesli Dövmeler