Mac Kullanıcıları İçin En Gerekli Ücretsiz Programlar

Yeni bir Macbook Pro, iMac ya da diğer Apple bilgisayarlardan birini aldınız ve yüklemeniz gereken uygulamalar mı arıyorsunuz?

Mac OS’un kendi uygulamaları ilk etapta yeterli olsa da bazı önemli işler için farklı uygulamalara ihtiyaç duyuyoruz. Ancak binlerce uygulama arasından işinize en yararlı uygulamayı seçmek her zaman pek kolay olmuyor.

Bir çok farklı seçenek arasından işinize yarayacağını düşünerek ücretsiz kullanabileceğiniz en gerekli mac programlarını listeledim.

Keka

keka mac app

7z, Zip, Tar, Gzip, Bzip2, DMG, ISO formatlarında sıkıştırma yapabilen ve RAR, 7z, Lzma, xz, Zip, Tar, Gzip, Bzip2, ISO, EXE, CAB, PAX formatlarını açabilen ücretsiz bir arşiv uygulaması. Şifreleme desteği de veren programın kullanımı oldukça kolay. Tek büyük eksikliği RAR sıkıştırma yapamaması. Ancak indirdiğiniz RAR dosyalarını tek tıklamayla açıyor.

keka.io

Shady

shady mac app

Aynı adı gibi ekranınızın üzerine bir gölge koyuyor. Geceleri ekran parlaklığı en alt seviyede bile olsa göz yormaya başlıyor. Shady sayesinde ekran parlaklığını daha da azaltabiliyorsunuz. Saatin yanına eklenen küçük programcık, özellikle gece çalışanlar için olmazsa olmaz bir uygulama.

instinctivecode.com/shady

Wunderlist

Yapılacak işlerinizi listeleyebileceğiniz, paylaşabileceğiniz son derece faydalı bir program. Hatırlatma özelliği sayesinde önemli işlerinizi aksatmayacaksınız. Yorum özelliği ile listenizi paylaştığınız kişilerle sohbet de edebiliyorsunuz.

wunderlist.com/mac

AppCleaner

AppCleaner

Mac’de program silmek son derece basit. Genellikle uygulamanın kulağından tutup çöpe atmak yeterli oluyor. Bazı programların ise unistall dosyası oluyor. Ancak zaman zaman programlar geride bazı klasör ve dosyalar bırakabiliyor. AppCleaner bu küçük dosyaları bulup güvenli bir şekilde siliyor. Silmek istediğiniz programı tutup programın içine bırakmanız yeterli.

freemacsoft.net/appcleaner

Dr. Cleaner

Hepsi bir arada bir optimizasyon uygulaması. Zaman içinde yavaşlayan Mac’inizi tekrar hızlandıracak temizliği ve bakımı yapıyor. Aynı görevleri yapan başka ücretsiz uygulama bulunmuyor. Her Mac kullanıcısının mutlaka edinmesi gereken, son derece faydalı bir program.

drcleaner.com/dr-cleaner

Libre Office


Microsoft Word, Excel, PowerPoint ve ODF gibi bir çok formatla uyumlu bir ofis uygulaması. PDF dahil bir çok formatta çıktı almak da mümkün.

libreoffice.org

Gimp

İster basit, ister profesyonel olsun her türlü işlerinizi halledebileceğiniz ücretsiz bir resim editörü. Ayrıca eklentilerle genişletilebilir durumda.

gimp.org/downloads

Malware Bytes

Mac’iniz yavaşladıysa belki de sorun kötü amaçlı yazılımlar yüzündendir. Bu ücretsiz uygulama, sisteminizi tarar ve zararlı uygulamaları güvenli bir şekilde kaldırır.

malwarebytes.com/mac

Skitch

Hızlı bir şekilde ekran görüntüsü alıp, üzerinde düzenleme yapmanıza ve anında paylaşmanıza yarayan son derece faydalı bir uygulama. İşiniz gereği sık ekran görüntüsü alıyorsanız mutlaka yüklemelisiniz.

evernote.com/products/skitch

Alfred

Ödüllü bir Mac uygulaması. Kısa yol tuşları ve kullanışlı özellikleriyle dosyalarınızı veya etkinlik geçmişini hızlı bir şekilde arayabilir, zamandan tasarruf edebilirsiniz.

alfredapp.com

Handbrake

Neredeyse bütün formatları destekleyen bir video dönüştürme uygulaması.

handbrake.fr

Atom

Mac kullanıcıları için modern, şık bir kod editörü. Otomatik tamamlama özelliği sayesinde zamandan kazandırır. Özelleştirilebilir olmasıyla uzun süreli kullanımlar için de avantaj sağlıyor.

atom.io

Harun Işık

twitter.com/harunisik90

@harunisik

 • Wise Reminder

  Her Bilgisayarda Mutlaka Bulunması Gereken 10 Program

 • Virüslerle Etkin Mücadele İçin En İyi 5 Antivirüs Programı

 • Beyninize Faydalı 10 Mobil Uygulama

 • Hayatınızı Kolaylaştıracak 10 Mobil Uygulama

 • Google Maps App

  Seyahat Edenler İçin Olmazsa Olmaz 20 Mobil Uygulama

 • Gururlandıran Türk Yapımı En İyi 5 Oyun

 • ses dövmesi

  Sanat ve Teknolojinin Birleşimi: Sesli Dövmeler