En İyi Bilim Kurgu Filmleri Listesi – 2000’li Yılların En İyilerinden 27 Tavsiye

2000 yılı öncesi çekilmiş bir çok efsane bilim kurgu filmi bulunuyor. Bütün bu yapımlara saygıyla, listeyi kısa tutabilmek adına sadece 2000 yılı sonrası filmleri listeledim.

Fantastik türe fazla girmeden, daha gerçekçi bilim kurgu filmlerine yer vermeye çalıştım.

Elbette filmlerin gerçekçiliği tartışılır. Ancak özel güçleri olan kahramanlar veya romantik konulu filmler yerine yaşanma ihtimali daha yüksek, uzay, yapay zeka, paralel evren gibi merak uyandıran konulara sahip bilim kurgu filmlerini seçmeye çalıştım.

Fantastik ve bilim kurgu iki farklı tür olsa da zaman zaman iç içe geçiyor. O yüzden fantastik türü tamamen elemek mümkün değil. Sıralama IMDb puanına göre.

27. Elysium (2013)

2154 yılında Dünya keşmekeş bir haldedir. Dünya’daki halk sefil bir halde yaşarken, zengin insanlar uzaya Elysium adında bir yaşam alanı kurmuştur. Yeryüzünde bir fabrikada çalışan Max adındaki adam geçirdiği bir kaza sonucu zehirlenir. Elysium’daki yüksek teknoloji sayesinde iyileşme şansı vardır ancak buraya diğer insanların girmesini yasaklanmıştır.

IMDb: 6.6

26. Life (2017)

1979 yapımı Alien ile oldukça benzerlik gösteren bir uzay filmi. Bir uzay istasyonunda Mars’dan alınan bir örnekte yaşam belirtisi keşfedilir. Beklenmedik şekilde hızlı bir gelişim gösteren bu canlı oldukça da zekidir.

IMDb: 6.6

25. World War Z (2013)

Zombi ve felaket filmleri severlerin beğeneceğini düşündüğüm bir Brad Pitt filmi. Klişe bir konusu var ancak temposu, görsel efektleri ve aksiyonuyla kendini izlettiriyor.

IMDb: 7

24. Oblivion (2013)

Uzaylılara karşı verilen savaş kazanılmıştır ancak Dünya yaşanmaz bir hale gelmiştir. İnsanlar artık Satürn’ün uydusu Titan’da yaşamaktadır. Dünya’da bulunan kaynaklar için görevlendirilen Jack, burada hiç beklemediği süprizlerle karşılaşacaktır.

IMDb: 7

23. Snowpiercer (2013)

İnsanlık küresel ısınmayı önlemek isterken kazara Dünya’yı buzul çağına döndürür. Hayatta kalan insanlar Dünya’nın etrafında sürekli dönen bir trende yaşamaya başlar. Ömürleri tren koridorlarında geçen insanlar farklı tabakalara ayrılır. Arka vagonlarda yaşayan halk, yönetici tabaka tarafından ezilmektedir.

IMDb: 7

22. Deja Vu (2006)

Bir vapurda meydana gelen patlamanın ardından yüksek bir teknoloji sayesinde olayın öncesi kayıtlardan izlenir. Ajan Duog Carlin, aynı teknoloji sayesinde geçmişin de değiştirilebileceğini düşünür ve olaylar gelişir. Paradokslara rağmen çok iyi bir zamanda yolculuk filmi.

IMDb: 7

21. I Am Legend (2007)

Ben Efsaneyim filmi gerçekten de adı gibi efsane. Bilim adamı Robert Neville dışında herkes ölümcül bir virüsün kurbanı olur. Büyük çoğunluk ölür, kalanlar ise başkalaşım geçirir. Virüse karşı bağışıklık kazanarak hayatta kalan Neville, köpeği ile birlikte dolaştığı sokaklarda hayatta kalan diğer insanları aramaktadır. Will Smith’in harika oyunculuğu ile izlenmesi gereken filmlerden.

IMDb: 7.2

20. The Mist (2007)

The Mist

Şiddetli bir fırtına sonucu kasabayı gizemli bir sis kaplar. Sislerin içinden çıkan yaratıklardan korunmak için insanlar bir süpermarkete sığınmak zorunda kalır. Stephen King’in romanından sinemaya uyarlanan gerilim dolu bir film.

IMDb: 7.2

19. Sunshine (2007)

Çok da uzak olmayan bir gelecekteyiz. 2057 yılında. Güneş gitgide tükenmekte ve dünyamızdaki yaşam da yok olmaktadır. Güneşi tekrar harekete geçirmek üzere bir grup astronot görevlendirilir ancak başarısız olurlar. Yedi yıl sonra son bir çare olarak yeni bir ekip gönderilir.

IMDb: 7.3

18. Source Code (2011)

Gözlerini bir trende açan yüzbaşı Colter, buraya nasıl geldiğini bilmemektedir. 8 dakika sonra büyük bir patlamayla tren havaya uçar. Filmin sonu gibi duran bu olay aslında filmin başlangıcıdır. İzlemeden önce hakkında çok fazla bilgi okunmaması gereken filmlerden.

IMDb: 7.5

17. Predestination (2014)

Predestination

Avustralya yapımı film, zamanda yolculuk konusu ve paradokslarıyla beyin yakıyor. Zamanda yolculuk yaparak felaketleri önleyen bir ajan, son görevi için 1970’lere gönderilir. Amacı 1975 yılında olacak büyük patlamayı önlemektir.

IMDb: 7.5

16. Rise of the Planet of the Apes (2011)

İlki 1968’de çekilen ve Maymunlar Cehennemi adıyla ülkemizde gösterime giren seri filmin modern versiyonu. Hatta ilk çekilen filmin öncesini anlattığını bile söyleyebiliriz. Dawn of the Planet of the Apes ve War for the Planet of the Apes adında iki devam filmi de çekildi.

Maymunların zekalarını geliştirmek için yapılan deneyler, maymunların insanlara üstün gelmesine neden oluyor. Mutlaka izlenmesi gereken filmlerden.

IMDb: 7.6

15. 28 Days Later (2002)

The Walking Dead adlı diziye ilham olmuş, zamanına göre çok iyi bir bilim kurgu filmi. Londra’da maymunlar üzerinde deneyler yapılmaktadır. Bir grup aktivist bu maymunları serbest bırakır ve ölümcül bir virüs yayılmaya başlar. Virüsten etkilenenler vahşi birer yaratığa dönüşmektedirler. Jim adlı hasta ise 28 gündür baygın bir şekilde hastanede yatmaktadır. Uyandığında dünya çok farklı bir hal almıştır.

IMDb: 7.6

14. Minority Report (2002)

Yıllar sonra bile tekrar izlenecek kadar kaliteli bir film. Kısa bir romandan uyarlanan film 2054 yılında geçiyor. Geleceği gören kahinler sayesinde suçlar işlenmeden tespit edilmekte ve suçlular yakalanmaktadır. Bir gün, bu görevde çalışan John Anderton adındaki bir polis işlenecek bir cinayetin katili olarak görünür.

IMDb: 7.7

13. The Butterfly Effect (2004)

Evan Treborn anılarını kullanarak geçmişe yolculuk yapmayı keşfeder. Amacı kötü anıları değiştirmek olsa da, geçmişteki olayları değiştirmek ona bambaşka bir gelecek hazırlar.

IMDb: 7.7

12. Ex Machina (2015)

Yapay zekanın yakın gelecekte ulaşacağı boyutları gösteren bir film. Caleb adındaki genç, çalıştığı yazılım şirketinin yarışmasını kazanır. Ödül olarak şirketin CEO’sunun gözlerden uzak evinde bir hafta geçirecektir. Bu süre içerisinde Ava adındaki yapay zekaya sahip robot ile tanışacaktır.

IMDb: 7.7

11. Gravity (2013)

Açılış sahnesi oldukça etkileyici bir film. Klişe gibi görünse de insanı germeyi başaran bir öyküsü var.

Beklenmedik bir kaza sonucu uzay aracı parçalanır ve astronotlar yeryüzü ile iletişimlerini kaybederler. Uzay boşluğunda tek başlarına kalan astronotlar sınırlı oksijenleri ile eve dönüş yolunu bulmak zorundadırlar.

IMDb: 7.8

10. Avatar (2009)

Devam filmleri de duyurulan, etkileyici görsel efektleriyle efsane James Cameron filmi.

İçerisinde barış içinde yaşayan canlıların olduğu Pandora adlı uydu, sahip olduğu enerji kaynağı nedeniyle insanların dikkatini çeker. Buraya bir uzay gemisi ve mürettebat gönderilir. Görevdeki insanlar Avatar denilen bir program sayesinde yerel halka benzeyen bir vücuda sahip olmaktadırlar. Bu görevde bulunanlardan Jake Sully, buranın halkı ile yakınlaşınca geliş amacını unutur.

IMDb: 7.8

9. Moon (2009)

Moon

İlk başta sıradan bir senaryoya sahip gibi gözüken ancak çok çarpıcı bir film. Astronot Sam 3 yıldır yalnız başına Ay’da bir görevde bulunmaktadır. Yakın zamanda evine dönecek olan adam bazı gariplikler sezmeye başlar.

IMDb: 7.9

8. Children of Men (2006)

Aynı isimli romandan uyarlanan film yakın bir gelecekte geçiyor. Dünya’da artık doğumlar olmamaktadır ve bu kısırlık büyük bir kaos ortamı oluşturmuştur. Dünya’da hiç çocuk yoktur artık ve son doğan en genç insan ise 18 yaşındayken ölmüştür. Bu durum insanlığın neslinin sürmesine dair umutları daha da tüketmiştir..

Anlatılan hikayenin atmosferini çok iyi yansıtan etkileyici bir film.

IMDb: 7.9

7. Arrival (2016)

Son zamanların en çok konuşulan bilim kurgu filmlerinden biri oldu Arrival. 12 uzay aracı Dünya’nın farkı verlerine iner. Bütün ülkeler uzaylıların amacını merak etmektedir. Uzaylılarla iletişim kurmayı başaran yetkililer, onların konuşmalarını anlayabilmek için dilbilimci ve matematikçilerden yardım ister.

Uzaylıları hep aşina olduğumuz şeklin dışında göstererek benzerlerinden ayrılan film, oldukça duygusal sahneler de barındırıyor. Mutlaka izlenmeli.

IMDb: 7.9

6. Edge of Tomorrow (2014)

Çok başarılı bir aksiyon bilim kurgu. Filmi ilk izlemek istediğimde ön yargıyla yaklaşmıştım ancak daha ilk dakikalardan itibaren büyük bir ilgi uyandırmıştı. Hakkında fazla spoiler okumadan izlenmesi gereken filmlerden. Kendinizi bir bilgisayar oyunu içerisinde gibi hissedeceksiniz.

IMDb: 7.9

5. District 9 (2009)

Belgesel havasında ilerleyen sıra dışı bir bilim kurgu filmi. Dünya’ya sığınan uzaylılar, Afrika’da bir bölgeye yerleştirilir. Uzaylılar burada mülteci hayatı yaşarken, insanlar ise onların silahlarının sahip olduğu teknolojiyi ele geçirme peşindedir. Konusuyla insanı sarsan bir uzaylı filmi.

IMDb: 8

4. The Martian (2015)

Büyük bir merakla izlediğim ve beğendiğim bir filmdi. Romandan uyarlama film bir hayatta kalma hikayesini anlatıyor. Mars görevindeki astronotlar, öldü sanarak geride bir arkadaşlarını bırakarak Dünya’ya dönerler. Kendine geldiğinde Mars’da yalnız kaldığını gören Mark Watney, Dünya’ya mesaj göndererek hayatta olduğunu bildirir.

Yardım gelmesi uzun zaman alacaktır ve astronotun kendi başına burada hayatta kalması gerekiyordur. Uzay yolculuklarının ne kadar zorlu olduğunu gösteren, gerçekçi bir bilim kurgu filmi.

IMDb: 8

3. Donnie Darko (2001)

İlk izlemede zor anlaşılacak bir film. Donnie isimli genç, bir gece bir yaratık tarafından uyandırılır ve evinden uzaklaştırılır. Frank adındaki bu yaratık, ona Dünya’nın yakın bir zamanda yok olacağını söyler. Evine geri dönen Donnie, odasına uçak parçası düştüğünü görür.

Filmin sonuna kadar gizem aralanmıyor ve finaliyle insanı derin düşüncelere sevk ediyor. Paralel evren konusunu sevenlerin beğeneceği bir film.

IMDb: 8.1

2. Interstellar (2014)

Bu günlerde Elon Musk’ın Mars’ı kolonileştirme planlarını sık sık duyuyoruz. Bunu gerçekleştirir, gerçekleştiremez ayrı konu ancak bu uğurda epey bir mesai harcıyor. Dünyada işler şimdilik yolunda olduğu için çok fazla insan bu konuyla pek ilgilenmiyor. Peki ama ya Dünya’daki yaşam tehlike altında olsaydı?

Film de tam böyle bir zamanda geçiyor. Dünyada her yer çölleşmiş, yaşam yok olmaya yüz tutmuştur. İnsanlık yaşayacak yeni bir dünya aramaktadır. İçinde yaşam olma ihtimali olan 3 gezegen keşfedilir ancak insanlığı kurtaracak yolculuk kolay olmayacaktır.

Üzerinde halen teoriler üretilen, destansı müzikleriyle tekrar tekrar izlenilecek filmlerden.

IMDb: 8.6

1. Inception (2010)

Inception

Beyin yakan filmler listesinde olduğu gibi burada da bir numara Inception oldu. İnsanların rüyalarına girerek onların sırları çalan bir hırsız, eski hayatına dönebilme umuduyla son bir iş yapmak zorundadır. Son görev bir sır çalmak değil, kurbanın zihnine bir fikir yerleştirmektir.

Görsel efektleriyle büyüleyici bir Christopher Nolan filmi.

IMDb: 8.8

Arda Doğu

Some memories are best forgotten.

@ardadogu

 • 90’lı Yılların En İyi 15 Bilim Kurgu Filmi

 • Tüm Zamanların En İyi 18 Zamanda Yolculuk Filmi

 • Bill'i Öldür

  Gerilim Konulu 10 Unutulmaz Tarantino Filmi

 • Sevgiliyle İzlenecek En İyi 10 Romantik Aşk Filmi

 • Bilim Kurgu Konulu 10 Harika Netflix Dizisi

 • Ghajini

  İzlenmesi Gereken Puanı 7 Üstü Olan 10 Hint Filmi

 • Dünya’nın Sonu Temalı 10 Başarılı Film