Tüm Zamanların En İyi 18 Zamanda Yolculuk Filmi

Zamanda yolculuk oldukça popüler bir konu olduğu için komediden fantezi türünde filmlere kadar kendine yer bulabiliyor. Zaman yolculuğunu konu alan Groundhog Day (Bugün Aslında Dündü) gibi harika komedi filmleri olsa da, bir bilim kurgu sever olarak listede sadece bilim kurgu türünden filmlere yer verdim.

Çünkü konusu her ne kadar zamanda yolculuk yapmak olsa da, sonuç itibariyle esas noktası komedi. Yani Groundhog Day filmini izlerken paradoksları ya da mantık hatalarını düşünmüyorsunuz. Oysa konu bilim kurgu türünde ele alınınca ve iyi de işlenince adeta beyninizi yakacak detaylarla karşılaşabiliyorsunuz. İçerisinde izlemedikleriniz olacağını düşünerek spoiler vermeden listeledim.

Zaman yolculuğu filmleri özellikle de bilim kurgu hayranlarının zor beğeneceği türden filmler. Geleceğe gitmek bir çok açıdan mümkün olsa da, geçmişe seyahat, içinde bir çok paradoks barındırmakta. Fakat bu film yapımcılarını engellemek için elbette yeterli değil. Zamanda yolculuk yapmak ortaya neredeyse sınırsız senaryolar çıkarmakta. O yüzdendir ki, komedi filmlerinde dahi bu konunun işlendiğine şahit oluruz.

Bugüne kadar zaman yolculuğu ile ilgili bir çok film yapıldı. Kiminde bir zaman makinesi kullanıldı, kiminde kara delikten geçildi. Bütün bu yapımlara saygı duymakla beraber sadece beni en etkileyen 18 filme yer verdim. Unuttuklarım, atladıklarım varsa şimdiden affola. İşte tüm zamanların bilim kurgu türündeki en iyi 18 zamanda yolculuk filmi.

18. The Final Countdown (1980)

Bir savaş gemisi zaman içinde yolculuk yaparak 1941’deki Pearl Harbor Saldırısı’ndan bir kaç saat öncesine gider. Bir yanda eski Japon uçakları diğer yanda modern jetler… Savaş filmi severlerin bir şans vermesi gereken 1980 yapımı oldukça hoş bir film.

17. The Jacket (2005)

the jacket

Yıl 1992. Irak’ta başından ağır yaralanarak hafızasını kaybeden bir Körfez Savaşı gazisi, bir polisi öldürmekle suçlanır ve akıl hastanesine kapatılır. Deneylere kobay olarak kullanılan masum adam zihnini kullanarak zamanda yolculuk yapar. Psikolojik-gerilim türünde, çok iyi oyunculardan oluşan izlemeye değer bir film.

16. Timecop (1994)

Jean Claude Van Damme’ın en iyi filmlerinden birisi. Zaman yolculuğunun bulunması yeni mesleklerin ve yeni suçların da ortaya çıkmasına sebep vermiştir. Van Damme filmde oldukça başarılı bir zaman polisidir ve geçmişi değiştirip, geleceği kontrol etmeye çalışan bir siyasetçiye karşı mücadele verir.

15. Star Trek: First Contact (1996)

Star Trek serilerinin başarılı filmlerinden birisi. Zamanda yolculuk yapan Borg ırkı dünyayı ele geçirmeye çalışır.

14. The Butterfly Effect (2004)

Her bir kararın insan hayatını ne derecede etkileyeceğini gösteren harika bir film. Geçmişe yolculuk yapabildiğini keşfeden gencin, geçmişindeki olayları değiştirmesinin yaratacağı büyük etkiler konu alınıyor.

13. X-Men: Days of Future Past (2014)

X-Men serisinin en iyilerinden birisi. Tarihteki önemli bir olayı engellemek için Wolverine zamanda yolculuk yaparak geçmişe gider.

12. Mr. Nobody (2009)

140 dakika uzunluğunda olmasına rağmen kendini izleten film, 2092 yılında son ölümlü Nemo adındaki bir adamın hayatını anlatıyor. Küçük seçimlerin büyük sonuçları olacağını gösteren paralel evren konulu muhteşem bir film.

11. Primer (2004)

Anlaşılması güç filmlerden birisi. Düşük bütçesine rağmen ödül almış, konusu oldukça ilgi çekicidir. Tesadüfen zaman makinesini icad eden iki mühendis ve zaman yolculuğunun açtığı problemler konu ediliyor.

10. Planet of the Apes (1968)

1968 versiyonu tam bir başyapıt olan film bilim kurgudan ziyade bir çok konuda mesaj içermektedir. Uzun bir uzay yolculuğunun ardından bilinmeyen bir gezegene iniş yapan bir grup astronot ve insan gibi konuşan, avlanan bir maymun medeniyeti. Çok eski demeyip her sinema severin mutlaka ama mutlaka izlemesi gereken filmlerden birisi.

9. Twelve Monkeys (1995)

Brad Pitt ve Bruce Willis’in başrolünde olduğu mutlaka izlenmesi gereken oldukça kafa karıştırıcı bir film. 2035 yılındayız. İnsanlığı yok olmanın kıyısına getirmiş bir virüs yüzünden insanlar yer altında yaşamaya başlar. Bu ölümcül virüsle başa çıkabilmek için geçmişe bir mahkumu gönderirler ancak geçmişte akıl hastanesine kapatılır. Henüz izlemediyseniz bunun için pişman olacağınız ender filmlerden birisi.

8. Source Code (2011)

Jake Gyllenhaal’ın başrolünde olduğu paralel evren temalı çok hoş bir film. Gözlerini bir trende açan Colter, 8 dakika içinde olacak bir patlamayı engellemek zorundadır. Filmi izlememiş olanlar için spoiler vermemek adına daha fazla açıklayamıyorum. 🙂

7. Looper (2012)

Film zamanda yolculuğun yasa dışı olarak yapıldığı 2042 yılında geçiyor. Gelişmiş teknoloji yüzünden işleyemedikleri cinayetleri geçmişe gönderdikleri tetikçilerle başaran bir mafya ve kendini öldürmek için gelecekten gelen bir tetikçi. Dünyanın gelecekteki halini çok iyi bir şekilde yansıtmayı başaran filmin oldukça ilgi çekici bir konusu var. Zaman yolculuğu konusuna sahip olsa da aksiyon yanı daha ağır basıyor.

6. Donnie Darko (2001)

Finalinde çalan Mad World adlı şaheserle hatırlayacağım, oldukça yoğun detaylarıyla zor anlaşılan filmlerden birisi. 1988 yılında geçen filmde, tavşan kılığındaki birisi Donnie Darko adlı genci bir gece uyandırıp 28 gün sonra dünyanın sona ereceğini söyler. Paralel evrenin konu edildiği film tam bir kafa yakan filmler türünden.

5. Interstellar (2014)

Son zamanların en dikkat çeken, müziklerine aşık etmiş bir Christopher Nolan filmi. Uzay zaman konusunun altında bir baba kız hikayesi de yatmaktadır. Film çok başarılı bir şekilde zamanın aslında ne kadar göreceli bir şey olduğunu gösteriyor. Dünyadan başka gezegenlerde yaşam, solucan delikleri gibi konularla ilgilenenlerin kaçırmaması gereken bir film.

4. Edge of Tomorrow (2014)

Senaryosunu çok beğendiğim, beklentilerimin üzerine çıkmış bir film. Tom Cruise’un harika oyunculuğu, güzel bir kurgu ve konuyla birleşince ortaya son derece eğlenceli bir film çıkmış. Adeta bir bilgisayar oyunu şeklinde ilerliyor. 7.9’luk IMDb puanını sonuna kadar hakeden, sürükleyici, aksiyon dolu, mutlaka izlenmesi gereken filmlerden birisi.

3. Deja Vu (2006)

Aksiyon düzeyi düşük olsa da senaryosu oldukça başarılıdır. Deja Vu denilen duyguyu hepimiz zaman zaman yaşarız. Sanki daha önce yaşadığımız bir olayı tekrar yaşıyor gibi hissederiz. Peki ama ya bu hissedilen şey geçmişten gönderilen bir mesajsa?

Ajan Duog Carlin, New Orleans’ta bir vapurda meydana gelen patlamanın ardından soruşturmaya katılır. FBI’ın sahip olduğu bir teknoloji ile olayın geçmişi izlenirken, Carlin aynı yolla geçmişin de değiştirilebileceğini düşünür. Bu tür filmlerin çoğunda olduğu gibi mantık hataları içerse de, zaman yolculuğu filmi severlerin kaçırmaması gereken bir film.

2. The Terminator: 2 (1991)

Gelmiş geçmiş en iyi bilim kurgu filmlerinden birisi. Devam filmleri genelde ilk filmin gölgesinde kalırken, Terminator 2: Judgment Day kendisinden beklentileri aşmış bir filmdir. Aradan geçen onca zamana rağmen görsel efektler halen göze çarpmamaktadır. Tabii ilk filmden 10 kat fazla bütçe aldığını da unutmayalım. “Hasta la vista baby” repliği aklımıza kazınan filmin konusu kısaca şöyle:

İlk filmdeki zamandan 10 yıl geçmiştir. Makineler 2029’da öldüremedikleri John Connor’u öldürmek için geçmişe bir yok edici gönderirler. John Connor ise daha önce annesini öldürmeye çalışan yok edicinin bir üst modelini kendisini korumak için aynı zamana gönderir. Birinin görevi John Connor’ı korumak, diğerinin ise öldürmek olduğu müthiş bir macera başlar.

1. Back to the Future (1985)

Geleceğe Dönüş filminin olmadığı bir zamanda yolculuk konulu film listesi eksik kalırdı. İzlemeyen neredeyse kalmamıştır ancak eğer ki henüz izlemediyseniz oldukça şanslısınız. Sizi 3 muhteşem film bekliyor.

Arda Doğu

Some memories are best forgotten.

@ardadogu

 • 90’lı Yılların En İyi 15 Bilim Kurgu Filmi

 • En İyi Bilim Kurgu Filmleri Listesi – 2000’li Yılların En İyilerinden 27 Tavsiye

 • Bill'i Öldür

  Gerilim Konulu 10 Unutulmaz Tarantino Filmi

 • Sevgiliyle İzlenecek En İyi 10 Romantik Aşk Filmi

 • Bilim Kurgu Konulu 10 Harika Netflix Dizisi

 • Ghajini

  İzlenmesi Gereken Puanı 7 Üstü Olan 10 Hint Filmi

 • Dünya’nın Sonu Temalı 10 Başarılı Film