Nasıl Kilo Alırım Diyenler İçin 5 Hızlı ve Güvenli Kilo Alma Yöntemi

Obezite, günümüzde oldukça sık rastlanan bir durum. Ama aşırı zayıf olmak da ayrı bir sağlık sorunu.

Hayat kalitesini etkilediği için, çok zayıf insanlar kilo almak istiyor ancak çoğu zaman başarılı olamıyor. Bunu, hayatımın bir döneminde çok zayıf olduğum ve ne yaparsam yapayım kilo alamadığım için çok iyi biliyorum.

Zayıf olmanın ardında bir çok sebep yatabilir. Öncelikle zayıflığı tanımlayıp, buna sebep olanlara değinelim. Sonra da kısa zamanda nasıl kilo alınır ona bakalım. Teşhis olmadan tedavi olamaz.

Aşırı Zayıflık Nedir?

Zayıf hissediyor olmanız, gerçekten de zayıf olduğunuz anlamına gelmeyebilir. Boy kilo oranına bakarak aşırı zayıf olup olmadığınızı öğrenebilirsiz. Bunun için şu linkteki hesaplama aracını kullanabilirsiniz. Fakat bu online hesaplamanın sadece boy ve kiloyu hesap ettiğini ve sağlık açısından kesin bir cevap olmayacağını unutmayın.

Zayıf Olmanın Sebepleri

Kilo almak için, öncelikle zayıflığın sebebini bulmak gereklidir. O yüzden internette yazan her şeyi uygulamak ve ne yemeliyim diye sormak yerine, zayıf kalmanıza neden olan şeylerle başlamalısınız. Bunlar, kötü bir alışkanlığı bırakmak veya yapmadığınız bir şeyi yapmak olabilir.

Ciddi hastalıklar dışında şu faktörler zayıflığın sebebi olabilir.

 • Yanlış beslenme kilo sorunlarının başlıca sebebidir. Bu bazen obeziteye, bazen de aşırı zayıflığa neden olmaktadır.
 • İştahsızlık ve sürekli kilolu olduğunu düşünmek yeme bozukluklarına yol açmaktadır. Bazen kullanılan ilaçlar da iştahsızlığa neden olabilmektedir.
 • Aşırı stres ve depresyon yemek yeme düzenini bozabilir. Özellikle de depresyon kilo kaybının en büyük nedenlerinden biridir.
 • Yoğun fiziksel aktivite kalorileri hızlı yakmanıza neden olur. Aldığınız besinler, aşırı spor veya yoğun iş hayatının harcadıklarına yetmeyebilir.
 • Zayıflığın bir diğer nedeni de kalıtsal olabilir.

Açıklanamayan kilo kayıplarının ardında ciddi bir rahatsızlık yattığını öğrenmek için mutlaka doktor muayenesi gereklidir.

Kilo Almak İçin Yapılması Gerekenler

Doğal yollarla kilo almak için sihirli bir tarif yok. Ama belirli şeyleri düzenli şekilde yaparak hızlıca ideal kilonuza kavuşabilirsiniz. Elbette çok hızlı kilo almak da oldukça sağlıksız bir yol. Ama siz, doğru şeyleri doğru miktarda yapınca, vücudunuz da kendini hızlı bir şekilde iyileştirecektir.

1. Doğru Beslenin

Beslenme, kilo alma ve ideal kiloyu korumak için en önemli faktördür.

Ne yediğinize mutlaka dikkat etmelisiniz. Çünkü yediklerinizin kalitesi, sayısından daha önemlidir. Besin açısından zengin yiyecekler seçmelisiniz. Tam tahıllı ekmek, süt ürünleri, kırmızı et, fındık ezmesi gibi proteini yüksek besinler kilo almanıza yardımcı olacaktır.

Ayrıca kızarmış yiyecekler, şekerli atıştırmalıklar gibi çöp yiyeceklerden uzak durmalısınız. Bunların yerine yoğurt, fındık, fıstık, meyve gibi sağlıklı atıştırmalar yiyebilirsiniz. Atıştırma olarak meyve yemek, enerji verip, kaygı azaltarak sağlıklı yoldan kilo almanıza yardımcı olur.

2. Düzenli Uyuyun

Yoğun bir günün ardından düzenli bir şekilde uyumak son derece önemli. Beyin ihtiyaç duyduğu dinlenmeye ancak uykuda erişebilmektedir. Geceleri uzun süre uyanık kalmamak, gece yarısı zararlı atıştırmalıklardan uzak durmanızı da sağlar.

Ayrıca kaliteli uyku kas gelişimi için çok önemlidir. Sürekli belirli saatlerde uyuyup uyanarak, geç saatlerde kahve tüketimi yapmayarak ve uykudan önce ılık bir duş alarak uykunuzu düzene sokabilirsiniz.

3. Stresten Uzaklaşın

Günümüzde stresten kaçmak çok kolay değil. Her anımızda strese maruz kalabiliyoruz. Ancak bunu ne kadar iyi yönetebilirseniz, vücut sağlığınızı o denli korumuş olursunuz. Yukarıda da bahsettiğim gibi, özellikle depresyon ve aşırı endişe kilo kaybını tetiklemekte.

Moralinizi yüksek tutup, hayata pozitif bakabilirseniz stresten uzaklaşırsınız. Biliyorum, bunları söylemek kolay ancak yapmak her zaman pek kolay olmuyor. Yine de sevdiğiniz insanlarla ilişkileriniz, yapmaktan zevk aldığınız aktiviteler size yardımcı olacaktır.

4. Spor Yapın

Ağırlık çalışıp ve egzersiz yaparak, aldığınız kalorilerin yağ hücreleri yerine kaslara ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Her gün olmasa bile, haftada bir kaç gününüzü düzenli spora ayırmalısınız. Ağırlık kaldırmak ve güçlendirme egzersizleri yapmak sadece erkeklere yönelik değildir. Kadınlar da hızlı kilo almak için bu egzersizleri yapmalıdır.

Spor yapmak aynı zamanda iştahınızı da artırır.

Eğer spor yapmanıza engel fiziksel bir rahatsızlığın varsa doktor yardımı alabilirsiniz.

5. Sigara İçmeyin

Son olarak vücudunuza zararlı alışkanlıkları bırakmaya çalışın. Çünkü sigara içenler, içmeyenlere oranla kilo kaybetmeye daha meyillidirler.

Meryem Ercan

@meryemercan

 • Kilo Vermenizi Sağlayacak Basit ve Yararlı 8 Tavsiye

 • Yüksek Lisans Hakkında 7 Temel Bilgi

 • Akademik Makale Nedir, Nasıl Okunmalı?

 • Bi Küçük Eylül Meselesi

  Son Yılların En Güzel 20 Yerli Aşk Filmi

 • İlişkinizi Gözden Geçirmenize Neden Olacak 10 Erkek Tipi

 • Tatili Verimli Geçirmek İçin 11 Öneri

 • Hayatınızı Kolaylaştıracak 10 Mobil Uygulama