İyi Bir Satışçının Yapması Gereken En Önemli 6 Şey

Satış çok rekabetçi ve zorlu bir tiyatro sahnesidir.

Bu sahnede rolünüze iyi çalışır ve oynarsanız bir yıldız gibi parlar ve iyi kazanırsınız.

İyi bir satıcı nasıl olur ve hangi özelliklere sahip olmalıdır? İşte parlayabilmeniz için yapmanız gereken en önemli şeyler.

1. Bakımlı Görünmek

Bakımlı görünmek

Saçlarınızdan, dişlerinize, tırnaklarınıza, parfüm ve ayakkabınıza kadar özen göstermeli, temiz ve bakımlı görünmelisiniz.

Yağlı saçlar, sarı dişler, kötü kesilmiş veya uzun kirli tırnaklar, yarısı çıkmış oje, ter, ağız veya sigara kokusu, ütüsüz kıyafetler ve kirli ayakkabılar müşterinize olumsuz sinyaller gönderecektir. Bu da satışı gerçekleştirememenize neden olabilir.

Kendinize iyi bakmanız, satış rakamlarınıza ve kazanacağınız primlere fazlasıyla yansıyacaktır.

2. Gülümsemek

Gülümsemek

Yüz yüze görüşmelerde, hatta telefonda konuşurken bile yüzünüzden eksik etmeyeceğiniz bir gülümseme, ses tonunuza yansıyacak ve karşınızdakini olumlu etkileyecektir.

Aynı zamanda ortamın biraz yumuşamasını ve konuşmanın da biraz samimiyet kazanmasını sağlayacaktır. Kendinden emin, güven verici, kibar, abartısız, samimi bir gülüş işinizi kolaylaştıracak ve görüşme esnasında iyi bir izlenim yaratarak size avantaj kazandıracaktır.

3. Sattığı Ürün veya Hizmeti Tanımak

Sattığı ürünü tanımak

Sattığınız şeyi her yönüyle çok iyi bilmelisiniz. Mümkünse bizzat kullanın. Artı ve eksi özelliklerinin farkında olun.

Ailenizdekilerin de kullanmasını sağlayın ve onların da yorumlarını alın. Hatta internetten kullanıcı yorumlarını okuyun. Çünkü sizin kaçırdığınız bir noktayı başkaları görebilir.

“Benim evimde de var, eşime de aldım, çok memnun” gibi klasik ve tüketicilerin de artık ezberlediği, inandırıcılığını yitirmiş olan cümlelerden kaçının. Ürün kutusuna ya da notlara bakma ihtiyacınız olmadan ürünün tüm özelliklerine ve size sorulabilecek olan tüm detaylara hâkim olun ve sorulduğunda hemen cevap verebilin.

Size ürünle ilgili bir şey sorduklarında “bilmiyorum” demek ya da telefonunuza sarılıp internetten araştırmaya başlamak satışınızı zora sokar ve sıcak satışın arasına soğuk girer.

4. Kendine Güvenmek

Kendine güvenmek

Satışı gerçekleştirebilmeniz için karşınızdaki kişinin size güvenmesini sağlamalısınız. Bunun en önemli yolu da kendinize güvenmektir.

Kendinizden emin, duraksamadan akıcı bir şekilde konuşun. Yaptığınız işin ve söylediklerinizin arkasında olun. Elleriniz cebinizde durmasın. Karşınızdaki böyle bir duruşu saygısızlık olarak algılayabilir.

Kollarınızı kavuşturarak da durmamalısınız. Bu da karşınızdakiyle olan iletişiminizi zorlaştırabilir.

Tabi el pençe divan da durmanıza gerek yok çünkü bu da sizi zayıf gösteren bir görüntü olacaktır. Bunların yerine dik bir şekilde durup ellerinizi ayaktaysanız aşağıda, oturuyorsanız da kibarca masada tutunuz.

5. İyi Bir Dinleyici Olmak

İyi bir dinleyici olmak

Karşınızdaki kişiyi iyi dinlemek, onun neye ihtiyacı olduğunu, tam olarak ne istediğini analiz etmenize olanak sağlayacaktır. Böylece fazla vakit harcamayıp ilgiyi dağıtmadan müşterinize çok daha kısa sürede en uygun ürünü ya da hizmeti gösterebilecek, en iyi teklifleri sunabileceksiniz.

Müşteriler satıştan pek çok şekilde kaçmaya çalışabilir fakat siz ihtiyacı doğru tespit ettiğinizde bunun önemini, yararını ve aciliyetini vurgulayarak belki de son anda elinizden uçup gidebilecek bir satışı mutlu bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

6. Müşteriyi İyi Uğurlamak

Müşteriyi iyi uğurlamak

Siz de pek çok satışçının yaptığı gibi “ürünü ya da hizmeti sattım, parayı aldım, artık onunla işim yok” tarzındaki hatalı davranışları sergilemeyin. Satışı gerçekleştirdikten sonra aslında müşteriyle işiniz bitmiş sayılmaz. Aynı kişiye bir kez daha satış yapabilirsiniz.

Ayrıca sizden, almış olduğu ürün ya da hizmetten memnun kaldığı için sizi çevresindekilere önerebilir. Unutmayın, tavsiye en ucuz ve en etkili reklamdır.

Satışın gerçekleşmediğini varsayalım. O gün müşteriniz biraz daha düşünmeye ihtiyaç duymuş olabilir. “Satamadım, almadı” diye düşünüp müşteri ayrılırken ona soğuk davranmanız, bir müddet sonra geri gelebilecek olan müşteride olumsuz bir etki yaratacaktır. Son andaki bu ilgisizliğinizden dolayı potansiyel müşterinizi kaçırmış olabilirsiniz.

Müşterilerinizi her durumda iyi uğurlayın. Gülümsemenizi asla eksik etmeyin. Duruma göre kapıya kadar eşlik edin ve kibar uğurlama cümleleri kullanın. Yani satsanız da satamasanız da o hala bir müşteri adayıdır ve onu iyi uğurlamak size her zaman kazandıracaktır.

Emrah Özhekim

@emrahozhekim

 • Öğretmenler Az Çalışmazlar

  Öğretmenler İçin Düşündüklerinizi Değiştirecek 5 Gerçek

 • İş Görüşmelerinde Sorulabilecek 6 Soru ve Cevapları

 • Kendi Yazdığı Kitabın Işığında: 5 Maddede Atatürk ile Taktik ve İş Dünyası

 • başarılı olmak

  İş Hayatında Başarılı Olmanın Yolları: 10 Basit Strateji

 • Yüksek Lisans Hakkında 7 Temel Bilgi

 • Akademik Makale Nedir, Nasıl Okunmalı?

 • Bi Küçük Eylül Meselesi

  Son Yılların En Güzel 20 Yerli Aşk Filmi