Moraliniz Bozukken Mutlu Edecek 8 Şey

Çoğu insan sürekli gelecek hayaliyle yaşadığı için anı ve o anın mutluluğunu kaçırır. Üzgün olmasa bile gerektiği kadar mutlu olamaz. Bu yüzden bir insan nasıl mutlu olur sorusunun en büyük cevabı anın tadını çıkarmakta yattığını anlayabiliriz.

Çoğu zaman da küçük ve plansız yapılan şeyler insanı mutlu eder.

Öyleyse insanı mutlu eden şeyler nelerdir, evde veya dışarda hangi aktiviteler mutluluğu getirir gelin bir bakalım.

1. İyi Bir Dost

Herkesin mutlaka iyi bir dostu vardır. Mutsuz olduğunuz zaman dostlarınıza sığınmaktan asla kaçınmayın. Eğer
gerçek dostlarınız ise kötü günlerde sizi yalnız bırakmayacaklardır. Ve neşenizin yerine gelmesi için ellerinden geleni yapacaklardır.

Dostunuzla vakit geçirmek, onunla zaman öldürmek aklınızdaki olumsuzlukları dağıtmanıza yarayacak mutsuz olduğunuz konudan uzaklaşmanızı sağlayacaktır. Eğer dostunuz biraz da neşeli ve sempatikse bu durum için biçilmiş kaftan olacaktır. Böyle zamanlarda dostum dediğiniz kişilerin size verdiği değeri görürsünüz. Dostlarınız bu süreci daha kolay atlatmanıza yardımcı olabilir.

2. Eğlenceli Videolar İzlemek

Çağımız teknoloji çağı. Peki akıllı telefonlarımız bize üzgünken yardımcı olabilir mi?

Evet bir çok şekilde yardımcı olabilir. Örneğin YouTube’dan veya diğer sosyal medya sitelerinden komik ve eğlenceli videoları izleyerek dikkatinizi dağıtabilir ve kendinizi eğlendirebilirsiniz.

Kesinlikle yüzünüzde bir gülümseme olacağından eminim. Böylelikle mutsuzluğunuzun sebebini komik ve eğlenceli videolar izlerken bir nebze unutmuş olacaksınız. Belki hatırlamayacaksınız bile. Videoları izlerken bu şekilde kendinizi avutabilirsiniz.

3. Alışverişe Çıkmak

Dikkat bu madde kadınlar için geçerlidir.

Alışveriş kadınların en büyük tutkusu olduğu için, gayet tatmin olmuş bir şekilde mutlu olcağınıza kesin gözle bakıyorum. İstediğinizi almak sizi o an mutlu edecektir. Tabi alışveriş yapmak için her zaman çok para şart değil. Bütçenizin yettiği yerlerde de alışveriş yapabilirsiniz. Harcayabileceğiniz miktara göre alışverişinizi
yapıp kendinizi mutlu edebilirsiniz. Aklınızdaki olumsuzlukları dağıtmada kesinlikle işe yarıyor.

4. Mod Yükselten Şarkılar Dinlemek

Ne demişler müzik ruhun gıdasıdır. Mutlaka her insanın bir müzik zevki vardır. Müzik dinlemek artık insanoğlunun vazgeçilmezidir.

Her duyguyu ifade edebilecek müzik türleri bulunmakta. Mutsuz olduğunuz zaman arabesk müziklerden kaçının. Hüzünlü şarkıları duymazdan gelin ve sizi eğlendirecek mutlu edecek müzikleri seçin. Bu şekilde aklınızdaki olumsuzlukları çok güzel bir şekilde dağıtacaksınız. Ses açma konusunda biraz dikkatli olun ama. Komşularınızı rahatsız etmek istemezsiniz değil mi?

5. Spor Yapmak

Spor yapmak sağlık açısından insanlar için en önemli şeylerden birisidir. İlgi duyduğunuz istediğiniz bir alana yoğunlaşabilirsiniz. Yüzmek, koşmak, futbol, basketbol ve benzeri bir alanlara ilginiz varsa bunları yaparak zaman öldürebilir ve aklınızdaki olumsuzluklardan uzaklaşabilirsiniz.

Fiziken ve beyinsel olarak yoğunlaşacağınız için seçtiğiniz spor dalında mutsuzluk hissiyatını ortadan kaldırmaya da başlayacaksınız.

Kafanız dolu, bedeniniz yorgun bir haldeyken kendinizi düşünmeye başlayacaksınız. Artık hem sağlıklı hemde mutlu bir birey haline gelebilirsiniz.

6. Meşgul Edecek Oyunlar Oynamak

Bilgisayar, telefon veya konsolda oyun oynayabilirsiniz. Oynadığınız oyunlar sizi içine çekecektir. Bu da sizin aklınızı fazlasıyla meşgul edecektir.

Oyun oynamak eğlenmenizi veya sinirlenmenizi sağlayabilir. Oynarken farklı duygular içerisine gireceğiniz için hiç şüpheniz olmasın ki mutsuzluk duygusundan uzaklaşmış olacaksınız. Eğer online bir oyun oynuyorsanız arkadaşlıklar kurmaktan çekinmeyin.

Oyunun içinde bir ekibe dahil olursanız. Sizin için oldukça fazla yararı olacaktır.

7. Olumlu Düşünmek

Pozitif düşünmek sizin için çok yararlı olacaktır. Üzülmek yerine sadece ders çıkarın. Mutsuzluğunuza sebep
olan şeylerin olumlu tarafını görün.

Yaşadığınız mutsuzluğun nedeni neyse, size olan artılarını ve eksilerini düşünün. Artıları sizin olumlu düşünmenizi sağlayacaktır.

En azından kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olur. Bardağın boş tarafını değil dolu tarafını görün. Olumlu düşünmekle yetinmeyip, bu düşüncelerin arkasında da durmanız gerekiyor. Olumlu bakış açısı hayatınızda iyi bir özellik olarak yer edinecektir. Ve her zaman işinize yarayacaktır.

8. Hayal Kurmak

Sürekli ve her zaman hayaller kurun. Aklınızı hayalleriniz ile meşgul edin. İstediğiniz şeyleri düşünerek kendinizi mutlu edin.

Veya yarın gerçekleştirebileceğiniz hayaller kurun ve gerçekleştirmek için harekete geçin. Çünkü hayalinizi ne kadar çabuk gerçekleştirirseniz o kadar çabuk mutlu olacaksınız. Emin olun insanoğlu hayal kurmadan yaşayamaz.

Hayal kurmayı asla bırakmayın. Hayalleriniz ve umutlarınız ayakta durmanızı sağlayacaktır. En önemli hayaliniz için küçük de olsa bir adım atın ve gerçekleştirmek için çaba sarf etmekten asla kaçınmayın. Hayalinize ulaştığınız zaman zaten paha biçilmez bir mutluluğa sahip olacaksınız.

Akın Güven

@akinguven

 • Aristoteles

  5 Ünlü Düşünürün Mutluluk Anlayışı

 • sevgi

  Uzun ve Mutlu Bir İlişki İçin 7 Tavsiye

 • Yüksek Lisans Hakkında 7 Temel Bilgi

 • Akademik Makale Nedir, Nasıl Okunmalı?

 • Bi Küçük Eylül Meselesi

  Son Yılların En Güzel 20 Yerli Aşk Filmi

 • İlişkinizi Gözden Geçirmenize Neden Olacak 10 Erkek Tipi

 • Tatili Verimli Geçirmek İçin 11 Öneri