Uzun ve Mutlu Bir İlişki İçin 7 Tavsiye

Her insan mutluluğu farklı şekillerde tanımlar. İnsanın mutlu olabilmesi için gereken ise onu nelerin mutlu ettiğini iyi bilmesidir.

İnsanlar nelerden mutlu olduğunun ya da nelerin onu mutsuz ettiğinin cevaplarını bulabilmelidir.

Mutlu bir ilişki için de kişinin, mutlu olduğu şeyleri ona yaşatabilecek kişilere doğru ilerlemesi gerekir. Oysa bazen göz göre göre lades denir ve mutsuzluğa doğru yol alınır.

Peki mutlu bir ilişki yürütmek için neler yapılabilir bir bakalım.

1. Doğru İletişim Kurmak

doğru iletişim

Mutlu ve uzun süreli ilişki sırlarından en önemlisi doğru iletişim kurabilmektir.

İletişim insan ilişkilerinin en kıymetli parçasıdır. Karşımızda kişi ile doğru bir iletişim kurabilmek çok önemlidir ve bu iletişim yalnızca dil ile gerçekleşmez. Jestlerimiz, mimiklerimiz hatta gözlerimiz bile bazen birçok şeyi anlatmak için yeterlidir.

Kişilerdeki iletişim kopukluğunun önemli nedenlerinden bir tanesi de alınganlıklarını ve kırılganlıklarını içlerine atıp dışarıya dökmemeleridir.

Kişiler kendilerini iyi bir şekilde ifade edebilmeyi öğrenmeli, söylemeye gereksinim duyduğu her şeyi “açık ve net bir şekilde” dile getirmelidir. Böylece doğru ve sağlıklı bir iletişim sağlanabilir.

2. Karşılıksız Sevgi

Biz insanlar bir şeyi sevdik mi severiz. Mantığın bunda yeri yoktur. Hatta mantıksız sevgi pek çok açıdan gerçek sevgidir. Sevmek için bir sebep oldu mu herkes sevebilir. Ama bir sebep olmadan sevmek… Kusurları bilip onları da sevmek… İşte bu nadir, saf ve mükemmel bir şeydir.

Böyle der koşulsuz sevgiyi en güzel anlatan cümlelerin sahibi Amerikalı yazar Patrick Rothfuss.

Karşımızdaki kişinin iyi taraflarını da kötü taraflarını da olduğu gibi kabul etmeliyiz. Bir çıkar gözetmeden sevmeliyiz. Çünkü çıkarsız sevgi, sevgilerin en güzelidir.

3. Değer Vermek

Her insan tek ve biriciktir. Her insan, “olduğu gibi” değerli ve özeldir. Din, dil, ırk, mezhep ayırt etmeksizin herkesin özel bir yeri vardır.

Bu yüzden insanlar kendilerini değerli hissettiren insanlarla bir arada olmalıdır. Değersiz hissetmesine yol açan herkesi hayatının hızlıca uzaklaştırılmalıdır. Uzaklaştırmalıdır ki, sahip olduğu “kendilik değerinden” uzaklaşmasın ve özgüveni düşük bir birey haline gelmesin. Çünkü insanın değer görüp kendiyle barışık olması en büyük mutlulukları ve güzellikleri beraberinde getirir.

4. Güven Vermek

güven vermek

Sevdiğiniz fakat güvenmediğiniz kişiler muhtemelen sizin için zaman kaybı oluşturur. Güven etkili ve doğru bir iletişim ile kurulur.

Güven sağlamak için yapılan en büyük hatalardan biri de sosyal medya şifreleri istemek, telefon karıştırmak gibi “Sana güvenmiyorum.” sözünü uygulamaya dökme halleridir. Böyle bir ilişkide zaten güven yok demektir. Çünkü güven alınmaz, verilir. Zorla güven sağlayamazsınız. Karşınızdaki kişinin size güven vermesi gerekir. Aksi takdirde mutlu bir ilişki yürütmek oldukça zorlaşır.

Bunun dışında, kişiler birbirine güveniyorken bu güveni yitirecek davranışlardan kaçınmak gerekir. Neticede yitirilen şeyi geri kazanmak oldukça zordur.

5. Özür Dilemek

Avusturyalı ünlü nörolog Sigmund Freud’un şöyle der: “Özür dilemek kişinin haksız olduğu anlamına gelmez. Sadece ona verdiği değer egosundan daha yüksektir.”

Çoğu insan hatasını kabul edip özür dilemez. Oysa hata yapmak bir insanlara özgü bir çeşit öğrenme sürecidir.

Bir hata yaptığımızda “özür dilerim, hatamı telafi etmek için ne yapabilirim?” deme erdemini gösterebilmemiz gerekir ve buradaki “telafi etme” kısmı oldukça önemlidir. Takdir edersiniz ki kuru bir özrün pek anlamı olmaz.

6. Bağışlamak

değer vermek

“Diriliş” ve “İnsan Ne İle Yaşar” kitaplarının sahibi Tolstoy’ un güzel bir sözü var: “Herkesi her zaman affetmek… Sayısız kereler affetmek.”

Her insan hata yapar. Önemli olan bu hatadan duyulan samimi pişmanlıktır. İnsanlar sürekli kendilerinden af dilenmesi bekler ama bağışlamaya hiç meyilli değillerdir.

Ego, kibir ya da adı ne olursa olsun, hiçbir duygu durumunun bağışlamanın önüne geçmesine izin vermeyin. Affedici olun ve affedin gitsin.

7. Takdir Etmek

sevgi

İyi bir ilişki için yapılması gerekenlerin başında taktir etmek gelir. Çünkü her insan beğenilme ve takdir edilme duygusu ile yaşar. Karşımızdaki kişiyi takdir etmenin o kişi de yaratacağı etkileri tahmin dahi edemezsiniz.

“Şu davranışından ötürü seni takdir ediyorum.”, “Muhteşemsin, tebrik ederim..” gibi sözler sarfetmeyi, tıpkı Skinner’ın edimsel koşullanmasındaki farenin yiyecek ve içecek alabilmek için manivelaya basmasına benzetebiliriz.

Takdirinizi ne kadar sık dile getirirseniz, karşınızdaki kişi sizin daima takdir ettiğiniz davranışlar yapma eğiliminde adımlar atacak ve sizin de takdir sağlayacak davranışlar sergilemenize yardımcı olacaktır.

Nazlıcan Coşkun

twitter.com/baibadem

@nazlicancoskun

 • İlişkinizi Gözden Geçirmenize Neden Olacak 10 Erkek Tipi

 • Ayrılık acısı

  Ayrılık Acısını Hafifletmek İçin 10 Tavsiye

 • Aristoteles

  5 Ünlü Düşünürün Mutluluk Anlayışı

 • Hataları Affetmek İçin 6 Adım

 • Moraliniz Bozukken Mutlu Edecek 8 Şey

 • ilgisiz erkek

  Kendini Geri Çeken, İlgisi Azalan Erkeklere Nasıl Davranmalı?

 • erkekler neden kaçar

  10 Maddeyle Önce İlgi Gösterip Sonra Kaçan Erkek