Çekilmiş En İyi 40 Seri Katil Filmi

Seri katil filmlerini listelerken IMDb puanlarından yararlandım. Filmlerin bazıları gerçek hayattan, bazıları ise romandan uyarlama. Bunların içerisinde polisiye, korku, gerilim, fantezi ve hatta komedi türünde bile yapımlar bulunuyor.

Hikaye kimi filmde katilin gözünden anlatılırken, kiminde ise katili bulmak seyirciye düşüyor. İşte çekilmiş seri katil filmlerinden en iyi 40 film.

40. The Bone Collector (1999)

Kemik Koleksiyoncusu

Dedektif Lincoln Rhyme geçirdiği kaza sonucu felç geçirir ve sandalyeye mahkum olur. Dedektifin New York sokaklarında işlenen seri cinayetleri çözebilmesi için yardıma ihtiyacı vardır. Lincoln’e yardım etmek için polis memuru Amelia görevlendirilir.

IMDb: 6.7

39. From Hell (2001)

Cehennemden Gelen

1888 yılı Londra’sında geçen film, Karındeşen Jack adlı seri katilin hikayesini anlatmakta. Psişik güçleri olan dedektif Frederick Abberline katilin peşine düşer. Dönemin atmosferini çok iyi yansıtan bir gerilim filmi.

IMDb: 6.8

38. The Pledge (2001)

Soz

Polis Jerry Black, emekli olmaya hazırlanmaktadır. Vahşi bir şekilde öldürülen küçük bir kız çocuğu Jerry’nin emekli olma planlarını erteletir. Jerry anneye katili bulacağı sözünü verir. Hikayesi bir romana dayanan filmin müziği ise Hans Zimmer’e ait.

IMDb: 6.8

37. The Brave One (2007)

İçimdeki Yabancı

Radyo sunucusu Erica Bain, sevgilisi David Kirmani ile buluşmaya gider. Akşam köpekleriyle birlikte parkta geziye çıkan çift bir grubun saldırısına uğrar. Saldırı sonucu David hayatını kaybeder. Haftalar sonra bilinci yerine gelen Erica ise yaşadığı travma sonucu bambaşka bir insana dönüşür. Ülkemizde İçimdeki Yabancı ismiyle gösterime giren filmin başrolünde Jodie Foster bulunuyor.

IMDb: 6.8

36. Hannibal (2001)

Hannibal

Kuzuların Sessizliği’nin devam filmi. Hapisten kaçan Dr. Lecter İtalya’da yaşamaktadır. Lecter’in elinden kurtulmuş eski bir kurbanı olan Verger ise ondan intikam almak istemektedir. Verger, Dr. Lecter’i nasıl ele geçireceğini biliyordur.

IMDb: 6.8

35. The Silence (2010)

Büyük Sessizlik

23 yıl arayla işlenen iki cinayet birbirine benzerlik taşımaktadır. Dedektif Krischan iki olay arasındaki bağlantıyı bulmaya çalışır. Almanya yapımı filmde, yönetmenin söylediğine göre Kore yapımı Memories of Murder filminden esinlenilmiş.

IMDb: 7

34. Henry: Portrait of a Serial Killer (1986)

Henry: Bir Seri Katilin Portresi

Film Henry Lee Lucas adlı seri katilin gerçek hikayesine dayanıyor. Katilin anlattıklarından yola çıkılarak çekilmiştir. Henry, hapiste tanıştığı arkadaşı Otis ile birlikte bütün bir ailenin katledilmesi de dahil acımasız bir şekilde seri cinayetler işler. Uzun süre yasaklı kalmış rahatsız edici bir film.

IMDb: 7

33. Death Proof (2007)

Ölüm Geçirmez

Quentin Tarantino ve Robert Rodriguez’in iki filmden oluşan Grindhouse projesinin ikinci kısmı. Haftasonunu geçirmek için göl kenarına gitmekte olan 4 kız arkadaş bir barda buluşurlar. Barda tanıştıkları Mike isimli dublör “ölüm geçirmez” arabasıyla kızların peşine düşer.

IMDb: 7.1

32. Antibodies (2005)

Antikörper

Almanya yapımı polisiye gerilim filmi. Gabriel Engel sapık bir seri katildir. Çocuk kurbanlarının kanıyla tablolar yapar. Polisin operasyonuyla yakalanan katil, başka bir cinayetin çözümü için polise yardımcı olacaktır.

IMDb: 7.1

31. Scream (1996)

Çığlık

Çığlık ismiyle tanıdığımız 90’ların ünlü korku filmi. Yakaladığı gişe başarısının ardından sonra bir çok devam filmi çekildi. Kurbanlarını telefonla arayan Maskeli bir katilin hikayesi.

IMDb: 7.2

30. God Bless America (2011)

Tanrı Amerika'yı Korusun

Frank işten kovulur ve ardından da beyninde tümör olduğunu öğrenir. İntihar etmeyi düşünse de, bunun yerine yozlaşmış, kötülük yapan ve bozulmuş düzenin birer parçası olmuş insanları öldürmeyi tercih eder. Kendine Roxy adında genç bir ortak bulan Frank, acemi bir katil olarak seri cinayetler işlemeye başlar. Kara mizah örneği, gayet keyifli bir film.

IMDb: 7.2

29. Manhunter (1986)

İnsan Avcısı

Hannibal Lecter karakterinin ilk defa canlandırıldığı film, Red Dragon adlı romandan uyarlanmıştır. Emekli ajan Will Graham Kızıl Ejder isimli bir seri katili yakalamak için görevine döner. Ajanın suçluyu yakalaması için Hannibal Lecter’in yardımı gerekmektedir.

IMDb: 7.2

28. Red Dragon (2002)

Kızıl Ejder

Red Dragon romanının başka bir uyarlaması. Will Graham karakterine Edward Norton can veriyor. Aynı romandan uyarlanan Manhunter gibi oldukça iyi bir film.

IMDb: 7.2

27. Natural Born Killers (1994)

Katil Doğanlar

Senaryosunu Quentin Tarantino’nun yazdığı film pek alışılmadık bir kurguya sahip. Canları istediği herkesi öldüren Mallory ve Mickey adında doğuştan katil bir çiftin hikayesi anlatılıyor. Babası tarafından tacize uğruyan Mallory, Mickey ile tanıştıktan sonra evden ayrılmaya karar verir. Anne ve babasını Mickey ile birlikte öldüren genç kadın, küçük kardeşini ise sağ bırakır. Bundan sonra da yaptıkları her katliamda geride birini bırakarak ünlenirler.

IMDb: 7.3

26. Monster (2003)

Cani

1989-90 yılları arasında bir çok cinayet işleyen Aileen Wuornos isimli ilk kadın seri katilin gerçek hayat hikayesi konu alınıyor. Hayat kadınlığı yapan Wuornos, Selby adında genç bir kadına aşık olur ve eşcinsel bir ilişkiye başlar. Hayat kadınlığına da devam eden Wuornos, bir gün kendini korumak için müşterilerinden birini vurur. Bu, yaşanacak seri cinayetlerinin ilkidir.

IMDb: 7.3

25. Mr. Brooks (2007)

Mr. Brooks

Saygın bir iş adamı olan Mr. Brooks, öldürme bağımlısı olan ikinci bir kişiliğe sahiptir. İşlediği cinayetleri zekice kurgulayarak geride hiç bir iz bırakmamaktadır. Ancak işlediği bir cinayet sırasında Mr. Smith adında birisi tarafından görülür. Çektiği fotoğraflarla Mr. Brooks’u tehdit eden Mr. Smith, başka bir cinayeti beraber işlemeyi teklif eder. Mr. Brooks bu teklifi kabul etmek zorunda kalır.

IMDb: 7.3

24. Deep Crimson (1996)

Profundo Carmesi

Filmin konusu 1950 yıllarında yaşanmış gerçek bir hikayeye dayanıyor. İki çocuklu hemşire Coral, erkek düşkünü bir kadındır. Gazete ilanından tanıştığı Nicholas ile birlikte olur. İkilinin birlikteliği oldukça kanlı olacaktır.

IMDb: 7.4

23. Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007)

Sweeney Todd: Fleet Sokağı'nın Şeytani Berberi

Haksız yere Avustralya’ya sürgüne gönderilen Benjamin’in yıllar sonra Londra’ya gelerek intikam almasını konu edinen müzikal film. Tim Burton’un yönetmen koltuğunda oturduğu filmin başrolünde ise Johnny Depp ve Helena Bonham Carter bulunuyor.

IMDb: 7.4

22. A Nightmare on Elm Street (1984)

Elm Sokağında Kâbus

Devam filmleri de çekilen yapım rüyalar aleminde yaşayan Freddy adında bir seri katili konu alıyor. Çocukları öldürdüğü için yakılarak öldürülen Freddy intikam için döner. Elm Sokağı’nda yaşayan bütün ailelerin çocuklarını öldürmek niyetindedir ve onları uykularında yakalayacaktır. Johnny Depp’in sinemayla tanıştığı film, düşük bütçesiyle iyi bir hasılat elde etmişti.

IMDb: 7.5

21. Perfume: The Story of a Murderer (2006)

Koku: Bir Katilin Hikayesi

Filmin konusu 18. yüzyılda Fransa’da geçmekte. Paris’te pis kokulu bir balık pazarında dünyaya gelen Jean Baptiste eşsiz bir yetenekle doğmuştur. Sıra dışı bir koku alma duyusuna sahip bebek büyüdükçe sahip olduğu yeteneğin farkına varmaya başlar. Zor şartlar altında büyüyen Jean Baptiste, sahip olduğu tutku yüzünden bir seri katile dönüşecektir. Uzun görünen süresine rağmen, atmosferi, hikayesi ve müzikleriyle bir solukta geçen harika bir roman uyarlaması.

IMDb: 7.5

20. Frenzy (1972)

Cinnet

Alışılmışın dışına katili filmin sonuna saklamayan, henüz filmin başındayken izleyiciye gösteren Hitchcock imzalı film. Kurbanlarına tecavüz edip öldüren bir sapık ve masumiyetini kanıtlamaya çalışan bir adam. İzlenilesi bir polisiye gerilim filmi.

IMDb: 7.5

19. Thesis (1996)

Tez

Üniversite öğrencisi Angela şiddet konulu bir tez hazırlamaktadır. Üniversitenin arşivinde bulduğu bir filmde gerçek bir cinayeti keşfeder. Angela, arkadaşı Chema ile birlikte olayı araştırmaya başlar. İspanyol yapımı filmin orijinal ismi Tesis.

IMDb: 7.5

18. The Texas Chain Saw Massacre (1974)

Teksas Katliamı

İzlediğim en psikopat filmlerden birisidir. Filmin yapıldığı dönemde içerdiği vahşetten dolayı bir çok ülkede yasaklanmıştı. Daha sonra devam filmleri ve yeniden çekimleri oldu. Bir grup arkadaş ıssız bir bölgede eski bir evi ziyarete gider. Eğlenceli yolculukları cani bir aile tarafından kabusa döner. Yavaş ilerleyen film sonralara doğru seyirciyi soluksuz bırakmakta ve gerilim bir an bile düşmemekte.

IMDb: 7.5

17. Man Bites Dog (1992)

Köpeği Isıran Adam

Bir katil seri cinayetler işlemekte ve katilin peşindeki iki kişi bu görüntüleri kameraya alarak katilin belgeselini çekmektedir. Belçikalı 3 sinema öğrencisinin seri katil Benoit’nın hayatının belgesel havasında anlattığı enteresan bir film.

IMDb: 7.6

16. American Psycho (2000)

Amerikan Sapığı

Başrolde Christian Bale’i izlediğimiz film, genç ve zengin bir adamın karanlık tarafını konu alıyor. Patrick Bateman isimli bu adam amaçsız bir şekilde cinayet işlemekte ve kurbanlarının vücudundan aldığı parçaları hatıra olarak saklamaktadır.

IMDb: 7.6

15. Saw (2004)

Testere

Türkçe ismi Testere olan ve 7 devam filmi çekilen serinin ilki. Düşük bütçesine rağmen büyük bir gişe hasılatı yakalamıştı. Birbirini tanımayan iki adam kendilerini eski bir banyoya zincirlenmiş olarak bulurlar. Buraya nasıl geldiklerini bilmeyen ikili kurtulmak için ip uçlarını birleştirmek zorundadır.

IMDb: 7.7

14. Peeping Tom (1960)

Röntgenci

İngiltere yapımı gerilim korku filmi, kurbanlarını öldürürken onları kameraya kaydeden bir seri katili anlatıyor. Yapım yılı göz önüne alındığında iyi bir kurgu ve tekniğe sahip bir film.

IMDb: 7.7

13. Zodiac (2007)

Zodiac

Gerçek olaya dayanan bir David Fincher filmi. 1960 ve 70’li yıllarda San Francisco’da Zodiac kod adlı seri cinayetler işleyen bir katil ile onu yakalamaya çalışan dedektif ve muhabirler konu ediliyor. Aksiyonsuz, uzun ve yavaş bir tempoda ilerlemesine rağmen izleyiciyi koltuğuna çivileyen bir film.

IMDb: 7.7

12. I Saw the Devil (2010)

Şeytanı Gördüm

Güney Kore yapımı film, psikopat bir seri katil ile polis arasında geçen bir kedi fare oyunu anlatıyor. Gizli ajan Dae Hoon’un nişanlısı, acımasız katilin kurbanlarından biriridir. Ajan intikam için katilin peşine düşer. Şiddet dozu yüksek bir film.

IMDb: 7.8

11. Halloween (1978)

Yabancı

Halloween sersinin ilk filmi. 1963 yılı cadılar bayramında mutfak bıçağıyla ablasını öldüren 6 yaşındaki Michael, akıl hastanesine yatırılır. Yetişkin olarak yargılanması için 1978 yılına kadar hastanede tutulur. 21 yaşına gelen Michael yargı önüne çıkmadan kaçmayı başarır. 78 yapımı film düşük bütçesine rağmen gişede müthiş başarı sağlamıştı.

IMDb: 7.8

10. The Girl with the Dragon Tattoo (2011)

Ejderha Dövmeli Kız

Stieg Larsson’un romanından sinemaya uyarlanan İsveç filminin yeniden çekimi. Hukuki açıdan başı derde giren ve kariyeri çöküşe geçen gazeteci Mikael bir gün bir telefon alır. Ünlü iş adamı Henrik Vanger 40 yıl önce mistik bir şekilde ortadan kaybolan yeğenini bulması için Mikael’den yardım ister. Mikael bu imkansız görünen işe çok hevesli olmasa da Vanger’in red edilemeyecek bir teklifi vardır.

IMDb: 7.8

9. Badlands (1973)

Kanlı Toprak

Film Charles Starkweather ve Caril-Ann Fugate adlı iki seri katilinin gerçek hayat hikayesine dayanıyor. Konusuna bakınca Natural Born Killers filmine ilham vermiş gibi görünüyor. Kit ve kız arkadaşı Holly, önlerine çıkan insanları öldürerek yolculuk yapıyorlar. Kaçak çift öldürmeyi adeta bir oyun olarak görüyor.

IMDb: 7.9

8. Vengeance Is Mine (1979)

Fukushū Suru wa Ware ni Ari

Akira Nishiguchi (filmdeki isim Iwao Enokizu) adlı seri katilin gerçek hikayesinin anlattıldığı Japon filmi. Orijinal ismi “Fukushū Suru wa Ware ni Ari” olan film, katilin yakalanıp, kızgın halk ve gazeteciler eşliğinde hapise atılmasıyla başlıyor. Film daha sonra ilk cinayete uzanarak katilin saldırılarını kronolojik olarak anlatıyor.

IMDb: 7.9

7. The Chaser (2008)

Ölümcül Takip

Joong-ho, hayat kadınlarını pazarlayan eski bir polistir. Çalıştırdığı kadınlar bir bir ortadan kaybolmaya başlar. Joong-ho kadınların kaçtığını düşünse de, bir süre sonra kaybolan kadınların son müşterisinin aynı adam olduğunu keşfeder. Gerilimi yüksek kaçırılmaması gereken bir Güney Kore filmi.

IMDb: 7.9

6. Arsenic and Old Lace (1944)

Arsenik Kurbanları

Tiyatro oyunundan uyarlama film, 1941 yılında çekilmesine karşın ancak 1944 yılında gösterime girebilmiş. Teyzelerinin evine giden Mortimer korkunç bir gerçeği öğrenir. Teyzeler eve gelen misafirleri zehirleyip öldürmektedirler. Aslında yalnızlık çeken insanları kurtarma gibi bir iyi niyetleri vardır. Cesetlerin bodruma gömüldüğünü öğrenen Mortimer durumu örtbas etmeye çalışırken eve kayıp kardeşi Jonathan ve polisler de gelince işler sarpa sarar. Oldukça eğlenceli bir komedi gerilim filmi.

IMDb: 8

5. Memories of Murder (2003)

Cinayet Günlüğü

Güney Kore yapımı filmin senaryosu yaşanmış olaylara dayanıyor. Ülke askeri diktatörlük ile yönetilirken işlenen seri cinayetler konu alınıyor. 1986 yılında tecavüz edilip öldürülen kadın cesetleri bulunmaya başlar. Olayı araştıran dedektif Park Doo-man, delil toplama konusunda yetersizdir. Seul’den başka bir dedektif olayın araştırılması için yardıma gönderilir. Yeni dedektif cinayetlerle ilgili önemli ayrıntılar keşfeder. Sürükleyici ve sıra dışı bir film.

IMDb: 8.1

4. Taxi Driver (1976)

Taksi Şoförü

Travis, New York sokaklarında geceleri taksi şoförlüğü yalnız bir adamdır. Sosyal ilişkiler konusunda arası pek de iyi olmayan genç adam, yaşadıkları ve gördükleri yüzünden adım adım katil olmaya doğru gitmektedir. Robert De Niro’nun başrolünde olduğu Martin Scorsese imzalı film kesinlikle izlenmeli.

IMDb: 8.3

3. Psycho (1960)

Sapık

Bankaya yatırmak için patronundan para alan Crane, parayı çalarak yeni bir hayata başlamak ister. Sevgilisi Sam ile buluşmaya giderken yolda bir otelde gecelemeye karar verir. Alfred Hitchcock’un siyah beyaz çektiği film, senaryosu, gerilimi, çekim teknikleri ve detaylarıyla çekildiği zamanın oldukça ilerisinde.

IMDb: 8.5

2. The Silence of the Lambs (1991)

Kuzuların Sessizliği

Sinema tarihinin unutulmazlarından olan film, Thomas Harris tarafından yazılan romandan sinemaya uyarlanmıştır. Kurbanlarının derilerini yüzden seri katil Buffalo Bill’i yakalayabilmek için ip uçları gerekmektedir. Bu amaçla FBI’de görev yapan Starling, akıl hastanesine gönderilir ve Yamyam Hannibal olarak bilinen Hannibal Lecter ile görüşmesi istenir. Genç ajan Hannibal’ı hücresinde ziyaret eder ve olaylar gelişir. 1992’de, en iyi film ve en iyi senaryo gibi bir çok dalda Oscar almıştı.

IMDb: 8.6

1. Se7en (1995)

Yedi

Brad Pitt ve Morgan Freeman’ı dedektif rolünde izliyoruz. Seri katil, Hristiyanlık inancına göre 7 ölümcül günahını işleyenleri vahşi bir şekilde öldürmekte ve geride bu günahların adlarını not olarak bırakmaktadır. İki dedektifin amacı, katili yedi cinayetlik serisini tamamlayıp ortadan kaybolmadan önce yakalanmaktır. Karanlık renklerin hakim olduğu 95 yapımı film senaryosu ve atmosferiyle büyülüyor.

IMDb: 8.6

Arda Doğu

Some memories are best forgotten.

@ardadogu

 • Bill'i Öldür

  Gerilim Konulu 10 Unutulmaz Tarantino Filmi

 • Sevgiliyle İzlenecek En İyi 10 Romantik Aşk Filmi

 • Ghajini

  İzlenmesi Gereken Puanı 7 Üstü Olan 10 Hint Filmi

 • Celda 211

  Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 İspanyol Filmi

 • Thor: Ragnarok

  Taika Waititi’den 5 Samimi Film

 • Motosiklet Günlüğü

  Seyahat Severler İçin En İyi Yol Filmleri – Yüksek Puanlı 30 Film

 • Yerli Sinemadan En İyi 10 Türk Korku Filmi