Bağımlılık Yapan İzlenesi 12 Vampir Dizisi

Fantastik dizi severlerin için hazırladığım en iyi vampir dizileri listesi.

Başta vampir ve kurt adam olmak üzere bir çok doğa üstü varlık ekranlarımıza konuk oluyor. Konusunu genellikle romanlardan alan bu diziler, mistik dünyanın kapılarını aralıyor.

Dizilerin bir çoğu çoktan tamamlanmış durumda olduğu için bölümleri arka arkaya izlemek mümkün.

12. Hemlock Grove

Korku gerilim türündeki dizi, konusunu bir romandan alıyor. Bir kızın ceseti parçalanmış halde bulununca kasabada kurt adam söylentileri çıkmaya başlar. Olay araştırıldıkça cinayetin arkasındaki gizem aralanmaya başlar.

Kurt adama dönüşme sahneleri oldukça etkiletici dizi 3 sezondan oluşuyor.

11. Dracula

2013 yapımı dizi 1 sezondan oluşuyor.

Drakula yüzyıllar öncesinin intikamını almak için bir girişimci kılığında Londra’ya gelir. Fakat ölen karısına yeniden canlanmış kadar benzeyen bir kadına aşık olmasıyla bütün planları ters gitmeye başlar.

Devam etmesi gereken bir diziydi ancak ilk sezonun ardından iptal edilmişti.

10. The Strain

4 sezondan oluşan dizi, zombi filmlerine benzer bir konuyla başlıyor.

Berlin’den gelen bir uçak New York’a iniş yapar. Uçak inmek üzereyken gizemli bir olay meydana gelmiştir ve uçaktan hiç kimse çıkmaz. Güvenlik nedeniyle uçak karantinaya alınır. Yetkililer olayın arkasındaki gerçekleri araştırırken, Yaşlı Kurt isimli bir vampir avcısı Berlin’den gelen şeyin çoktan farkındadır.

9. Being Human

Aynı hastanede çalışan vampir Aiden ve kurt adam Josh aynı eve taşınmaya karar verir. İkili, taşındıkları evde Sally adında bir de hayalet arkadaş edinirler.

Bu sıra dışı üç ev arkadaşı, sırlarını dünyadan gizleyerek insan gibi yaşamaya çalışmaktadır.

2011 yılında yayınlanmaya başlayan ve 4 sezondan oluşan dizi izlemeye değer.

8. Moonlight

Başarılı bir dizi olmasına rağmen ilk sezondan sonra devamı gelmedi. Sadece 16 bölümden oluşan dizinin konusu kısaca şöyle:

Mick St. John, vampir eşi tarafından ısırılarak vampire dönüştürülür. Vampir olmaktan hoşlanmayan Mick, eşinden de nefret eder. Vampir karısı Coraline ise bir kocasıyla bir aile olabilmek için Beth adında bir kızı kaçırır ve onu da vampire dönüştürmeye çalışır.

Eşini öldürerek kızı kurtaran Mike, sahip olduğu özel güçler sayesinde özel dedektiflik yapmaya başlar ve insanlara zarar vermeden yaşamaya çalışır.

Yıllar sonra genç kız Beth ve Mike tekrar karşılaşacaktır.

7. The Vampire Diaries

Türkçe ismi Vampir Günlükleri olan dizi, Twilight serisinin etkisiyle doğdu desek yanlış olmaz.

Küçük bir kasabada yaşayan Elena, vampir Stefan’dan hoşlanmaktadır. İkili birbiriyle yakınlaşırken, Stefan’ın kardeşi Damon ortaya çıkar. Stefan insanlara zarar vermeyen duygusal biriyken, abisi Damon yakışıklılığının yanında kötü karakterlidir ve insan kanıyla beslenmeye devam etmektedir.

İki vampir kardeşin eskiden aynı anda aşık olduğu Katherine, Elena’ya çok benzemektedir. Vampir kardeşlerin geçmişi kasabayı hareketlendirecektir.

Yazar L.J. Smith’in aynı isimdeki seri romanından uyarlan dizi, kendi içinde başka bir dizi (The Originals) doğurmayı da başarmıştı.

6. True Blood

ilk sezonu 2008’de yayınlanan dizi 7 sezondan oluşuyor. Vampirlerin dışında kurt adam, peri gibi diğer bir çok doğaüstü varlık dizide yer alıyor.

Diziye ismini de veren True Blood adında yapay kanın üretilmesiyle, vampirler kimliklerini gizlemeden insanlarla beraber yaşamaya başlar. Küçük bir kasabada garsonluk yapan genç bir kızın insanların zihinlerini okuma gibi bir yeteneği vardır. Fakat bu yeteneği vampir Bill üzerinde işe yaramaz. Sookie adındaki genç kız vampirden etkilenir ve olaylar gelişmeye başlar.

5. Angel

1999 yılında yayınlanmaya başlayan ve Buffy the Vampire Slayer’da bulunan karakterlerden oluşan dizi 5 sezondan oluşuyor.

Yüzyıllarca cinayetler işleyen vampir Angel, ruhunun geri verilmesiyle yaptıklarından pişmanlık duymaya başlar. Los Angeles’a taşınan Angel, özel dedektiflik yapmakta ve hayatına insanlara yardım ederek devam etmektedir.

4. Preacher

Çizgi romandan uyarlanan dizi, 2. sezonu tamamladı ve 3. sezon için onay aldı.

Geçmişte kötü işlere bulaşan Jesse, babası gibi vaizlik görevi yapmaktadır. Babasının kilisesine dönen Jesse, günahkar insanları doğru yola yönlendirmeyi amaçlar fakat geçmişi peşini bırakmayacaktır.

3. Buffy the Vampire Slayer

İlk yayınlandığı günden bu yana 20 yıldan fazla geçmiş. Bu tür fantastik konuları işleyen ilk yapımlardan biri olması sebebiyle efsane bir dizidir. Dizinin başarısı, çizgi roman ürünlerinin yapılmasına ve Angel adlı dizinin de doğmasına vesile oldu.

Aynı isimli 92 yapımı filmin devamını anlatan dizi 7 sezondan oluşuyor. Bugün tekrar izlendiğinde çekimler tatmin edici olmayacaktır ancak zamanına göre çok iyi bir dizidir ve hayranları tarafından halen sevilmektedir.

2. Penny Dreadful

Viktorya dönemi Londra’sında geçen korku-fantastik konulu dizi 3 sezondan oluşuyor.

Gerçekten korkunç sahneleri var. Dracula’dan Doktor Frankenstein’a kadar bir çok karakter iç içe geçmiş bir senaryoda can buluyor. Kayıp kızını arayan bir baba ile başlayan dizi, neredeyse bir solukta bitiyor. Müzikleri, hikayesi ve görselliğiyle izleyiciyi o döneme götüren, son yılların en iyi dizilerinden biri kesinlikle.

1. The Originals

Dizi, The Vampire Diaries’in yan hikayesi ve oradan tanıdığımız ilk vampir ırkı olan köken vampirler başrolde.

Köken kardeş vampirler babaları yüzünden terk ettikleri New Orleans’a geri döner. Şehrin asıl kurucuları olan köken vampirler, şehrin yönetimini Marcel’den almak için savaşmak zorundadır. Oldukça akıcı ve seyir zevki yüksek bir dizi.

Dudu Haviş

instagram.com/duduhavis

@duduhavis

 • Meraklısı İçin En iyi 30 Fantastik Kore Dizisi

 • Bilim Kurgu Konulu 10 Harika Netflix Dizisi

 • The Sopranos

  Final Yapmış En İyi 11 HBO Dizisi

 • Sherlock

  Kaçırılmaması Gereken En İyi 25 Polisiye Dizi

 • Narcos

  Netflix’te İzlenmesi Gereken Suç Konulu 7 Dizi

 • İzlenmesi Gereken En İyi 25 Kore Aşk Dizisi

 • Yüksek Lisans Hakkında 7 Temel Bilgi