Netflix’te İzlenmesi Gereken Suç Konulu 7 Dizi

IMDb puanı 8 ve üzerinde olan, mutlaka izlenmesi gereken suç konulu Netflix dizilerini seçtim.

Liste sadece yabancı dizilerden oluşuyor. Aksiyon ve gerilim hiç düşmediği için hepsini bir solukta izleyebilirsiniz.

Dizilerin bazıları gerçek hikayeye dayandığı için adeta bir belgesel havasında geçiyor.

İşte mafya, uyuştucu baronları, suç örgütleri ve onları durdurmaya çalışan polis ve dedektifler.

1. Peaky Blinders

Peaky Blinders

BBC yapımı suç dram dizisi. Son zamanlarda izlediğim sağlam dizilerden bir tanesidir.

Dizi Birinci Dünya Savası sonrasında İngiltere’nin Birmingham kentinde Peaky Blinders suç çetesinin yaptıklarını konu edinir. Shelby ailesinin yaptıkları, şehrin 1900’lu dokusu insanların giyimleri ve özellikle başrol olan Tommy Shelby’in (Cillian Murpy) sigara içiş tarzı kendisine hayran bırakır.

4 sezon çekilen ve 5. sezonuna başlayacak olan dizinin müzikleri de mükemmele yakın. İzlemeye başlarsanız hızlı bir şekilde bitirmeye çalışmayın derim.

IMDb: 8.8

2. Mindhunter

Mindhunter

2017 yılında yayın hayatına başlayan Amerkan yapımı suç dram dizisi, özellikle psikoloji bölümüne ilgisi olanlar için izlenmesi gereken dizilerden sayılabilir.

Dizide yer alan 2 FBI ajanı suçlu psikolojisini anlamaya, çözmeye ve önlemeye çalışmaktadır. Bunun icin hapishanelerdeki suçlularla yakın temas kurup onlarla yakından ilgilenmektedirler. Ajanlar suçluların psikolojinden açığa çıkardıkları bilgilerle kendi yöntemlerini oluşturarak eğitim aşamasında bu bilgileri kullanmaktadır.

Henüz bir sezonu çekilen dizinin keşfedilmeyi bekleyen diziler arasında yer aldığını söyleyebilirim.

IMDb: 8.6

3. La Casa De Papel

La Casa De Papel

Son donemde çok fazla popüler olan bir Netflix dizisi. 2017 yılında yayınlanmaya başlayan dizinin konusu oldukça basit ve kısa gibi dursa da, diziyi izlerken bu algının kırılacağını fark edeceksiniz.

Kendilerine bazı şehirlerin isimlerini veren çete üyeleri ve bir “Profesör“ lakaplı çete liderinin darphane soygununu anlatıyor. Soygunu kusursuz bir şekilde planlayan bu profesör bu basit gibi görünen soygun için uygun üyeleri kendisi seçerek işe başlıyor.

İspanyol sinemasının bu sağlam dizisi yeni sezona hazırlık yapıyor.

IMDb: 8.8

4. Narcos

Narcos

Narcos, 2015 yılında yayınlanmaya başlayan Netflix orijinal yapımı bir suç-polisiye dizisi. Kolombiyalı uyuşturucu karteli Pablo Escobar’ın hayatını konu alıyor.

Escobar sadece uyusturucu ticareti yaparak  Dünya’da söz sahibi olacak kadar güçlü bir adam olma yolunda ilerler. Ülkede elde ettiği nüfuz sayesinde siyasete hapishanelere yön verir. Pablo Escobar’ın doğuş, yükseliş ve çöküş dönemlerini anlatan bu suç biyografi dizisi, Escobar’ı yakından tanımak isteyenler için belgesel niteliğinde de sayılabilir.

Diziye izleyiciler tarafından yapılan olumsuz yorumlar ise  3. sezonda eksik olan şeylerin varlığı. Fazla spoiler almadan izlemeye başlayabilirsiniz.

IMDb: 8.9

5. Sherlock

Sherlock

Benedict Cumberbatch ve Martin Freeman’ın başrolünde yer aldığı efsanevi dizilerin başında gelir. Her dakikasını bırakın her saniyesi heyecan ve ilgi uyandıran Britanya televizyon dizisidir.

Yüksek zeka seviyesinden olan, gözlerinden zeka fışkıran yüksek işlevli sosyopat Sherlock, İngiltere’deki gizemli ve çözülemeyen olayları çözme işiyle uğraşır. Akıl almaz yöntemlerle olayı anlatırken hızlı konuşması ve hareketleriyle izleyicileri büyüler.

Yardımcısı Dr. Jhon Watson ise bir eski bir asker ve doktordur. Bu olayları çözmede Sherlock’a yardımcı olmaya çabalar.

IMDb: 9.2

6. Better Call Saul

Better Call Saul

2015 yılı ABD yapımı dizi. Dizinin başka bir dizi ile bağlantısı var: Breaking Bad. Bu dizinin 2.sezon 8. bölümüyle aynı ismi taşıyor. 

Breaking Bad’in sahtekar avukatı Saul Goodman olmadan önce, gerçek ismi Jimmy McGill olan karakter, Walter White misali hikâyesini ve değişimini anlatıyor.

Ekonomik  sıkıntılar içerisinde boğuşan ve kardeşinin avukatlığını beğenmeyen abisi ile hayatını geçiren Saul Goodman’ın ara sıra gençlik yılları da dizide yerini alıyor. Komedi unsurlarını da barındıran dizi izleyicilerini bekliyor.

IMDb: 8.7

7. Dexter

Dexter

İlk olarak yayın hayatına 2006 yılında Showtime kanalında başlamıştır. Dexter, gündüz adli tıpçı, geceleri ise seri katil olan Dexter Morgan‘ın yaşamını anlatmaktadır .

Dexter yalnızca gerçekten suçlu olduğunu ispatlayabildiği diğer seri katilleri öldürmektedir. Cinayet çözmekle uğraşan polis departmanın çözemediği veya çözse bile bir şekilde adaletin elinden kurtulmuş olan kötü adamları öldürmek için uğraşır.

Bu cinayetleri işlerken de kendisine verdiği “Harry” koduna sadık kalmakta. İzlerken gerileceğiniz bu diziyi dizi listenize ekleyebilirsiniz.

IMDb: 8.8

Ozan Yılmaz

@ozanyilmaz

 • Sherlock

  Kaçırılmaması Gereken En İyi 25 Polisiye Dizi

 • Bilim Kurgu Konulu 10 Harika Netflix Dizisi

 • The Sopranos

  Final Yapmış En İyi 11 HBO Dizisi

 • True Blood

  Bağımlılık Yapan İzlenesi 12 Vampir Dizisi

 • Meraklısı İçin En iyi 30 Fantastik Kore Dizisi

 • İzlenmesi Gereken En İyi 25 Kore Aşk Dizisi

 • Yüksek Lisans Hakkında 7 Temel Bilgi