Yapışık İkizler Abigail ve Brittany Şimdi 27 Yaşında

Tek yumurta ikizleri yapışık olarak doğduklarında çok fazla yaşayacaklarına ihtimal verilmiyordu. Fakat hayatın tüm zorluklarına rağmen 30’lu yaşların sonuna geldiler bile.

İlginç bilgilerle iki kız kardeşin çarpıcı yaşam öyküsü.

Çoğu iç organları çift

Amerikalı ikizler, hamilelikte bölünme gerçekleşmeyince tek vücut olarak doğdular. Yine de kalp, akciğer, mide gibi göbekten yukarıdaki organları farklı. İki farklı omurga leğen kemiğinde birleşiyor. Kardeşler sadece kendi tarafındaki kol ve bacağı kontrol edebiliyor, diğer kol ve bacağı hissetmiyorlar. Buna rağmen düzgün bir şekilde yürüyüp, araç bile kullanabiliyorlar.

Televizyon programı yaptılar

İkizlerin 1996 yılında bir televizyon programına katılmaları ve Life Dergisi’nde “Tek Vücut, İki Ruh” isimiyle haber olmaları sayesinde tüm dünyanın dikkatini çektiler. 2012 yılında 16 yaşına geldiklerinde ise “Abigail ve Brittany” adında bir programa konu oldular. TLC televizyonunda yayınlanan programda ikizlerin günlük yaşamlarını anlatılmış ve program 8 bölüm sürmüştü.

Ehliyetleri de var

TLC

Katıldıkları sürücü kursunu da başarıyla tamamlayan kız kardeşlerin iki ayrı ehliyeti var. Bunun için iki kez sınava girmişler. Ailesi araç kullanmalarından endişe etse de kol ve bacaklarını koordine etme konusunda oldukça başarılılar. Brittany sol tarafı kontrol ederken, Abigail ise sağ tarafı kontrol ediyor.

Farklı kişiliklere sahipler

Diğer tüm kız kardeşler gibi onların da farklı giyim tarzları var. Abigail canlı renklerden hoşlanırken, Brittany daha nötr renkler tercih ediyor. Abigail daha sosyal ve dışa dönükken, Brittany ise evde kitap okuyup, dizi seyretmeyi daha çok seviyor. Abigail bilim ve matematik konularına ilgi duyuyor ancak Brittany bir şeyler okuyup yazmayı seviyor.

Öğretmenlik yapmaya hazırlanıyorlar

Matematik öğretmenliği tutkusu olan kardeşler, çift ehliyet sahibi olsalar da söz konusu iş olunca tek maaş alacaklar.

Ayrılmayı istemiyorlar

Doktorlar sadece bir kaç saat yaşar dediği kardeşler bugün 27 yaşında. Ailesi ilk başta ayrılmalarını düşünsede ciddi ölüm riski nedeniyle bundan vaz geçmiş. Sadece çocukken Brittany zatürre olup da kardeşini de yatağa hapsedince, Abigail ayrılma konusunu açmış. Brittany ise bu konu geçtiğinde ağlayıp, asla ayrılmak istemediğini söylemiş. Bunun ardından Abigail ise böyle bir şeyin asla olmayacağını dair onu ikna etmiş.

Bu olağan dışı kız kardeşler bir omurilik, iki kalp, dört akciğer, üç böbrek, kısmen ortak sinir sitemi ve ortak bir dolaşım sistemine sahip. Her 40 binde bir doğumda yapışık ikiz vakası meydana geliyor. Bunlardan ise sadece yüzde biri ilk yıldan sonra yaşamayı başarıyor. Bu faktör bile ikizlerin ne kadar özel olduklarını gösteriyor.

Özel hayatlarında çok büyük zorluklar yaşadıkları bir gerçek. Yolda yürürken insanların bakışları, sorular eminim bitmek bilmiyordur. Bir de büyürken karşılaştıkları engelleri bir düşünsenize? Emeklerken, yürümeye çalışırken ve hatta daha da basiti, alkış tutmak için bile birbirleriyle koordineli çalışmayı öğrenmek zorundaydılar.

Yine de tüm engellere rağmen bunu nasıl yapacaklarını kısa zamanda çözdüler. Şimdi beraber koşuyor, yüzüyor, bisiklete biniyor ve hatta beraber bilgisayarda yazı bile yazabiliyorlar. Çoğu zaman konuşmaya biri başlarken cümleyi diğeri tamamlayabiliyor. Şu adresten videolarını izleyebilirsiniz.

Kardeşlere hakkında merak edilenler

Abigail ve Brittany kardeşlerin hikayesini öğrenen herkesin aklına bazı sorular takılıyor. Biri öldüğünde diğerine ne olacağı veya evlenmek istediklerinde ne yapacakları gibi sorulara bir çok internet sitesinde cevap aranmış. Onlardan birisi de iki baş, bir vücut ve bir milyar soru şeklinde başlığa sahip bir sayfa.

Kaynaklar: wikipedia.org, intouchweekly.com, youtube @Facts Verse

Fotoğraflar: facebook @AbigailAndBrittanyHensel, TLC

Dudu Haviş

instagram.com/duduhavis

@duduhavis

  • Birbirinden Etkileyici Hikayesiyle 7 Şarkı

  • Başarı Öykülerinin Yerini Pişmanlıklara Bırakanların Hikayesi: Robert Oppenheimer

  • Sesleriyle Fimlere Hayat Veren 12 Dublaj Sanatçısı

  • Gerçek Hikayeleriyle Motivasyon Veren 10 Başarılı İnsanın Hikayesi