Sesleriyle Fimlere Hayat Veren 12 Dublaj Sanatçısı

Elbette bir filmi, diziyi kendi dilinden izlemenin hazzı başkadır. Orijinal dilinde izlenilen filmlerde ve dizilerde izleyiciye duygu aktarımı daha kolay olur.

Ancak bu yapıtları kendi dilinde izlemek her izleyici için kolay bir durum değildir. Özellikle teknolojinin gelişmekte olduğu dönemde bu zorluk daha fazlaydı.

Bu zorluğu aşabilmek için de seslendirme sanatçılarının başarısının ön plana çıkması gerekliydi. Bir sahneyi kendi dilindeki duyguyla moda mod olarak aktarabilmeliydi bu sanatçı.

Ülkemizde de bu zorlu işte adını duyurmuş birçok sanatçı mevcut. İşte onlardan bazıları:

1. Rüştü Asyalı

Listenin tepesinde Türk sinemasında Keloğlan fimleriyle tanınan, çizgi filmlere, belgesellere sesi ile hayat veren, 71 yaşında olan Rüştü Asyalı var. Ankara Devlet Konservatuar mezunu olan sanatçı, şimdiye kadar yirmiden fazla film ve dizide seslendirme sanatçısı olarak görev aldı.

 • Kadın Kokusu filminde Al Pacino Seslendirmesi
 • The Godfather filminde seslendirmesi

Ve Keloğlan serisi ile hafızalarda yer etmiştir.

2. Çetin Tekindor

Türk film ve dizilerinin sert bakışlı, sesiyle ve duruşuyla kendisine hayran bırakan babacan karakterli oyuncusu. Aynı zamanda İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda sahnelenen Kral Lear ve Müfettiş isimli oyunlarda başrol olarak görev almıştır. Av Mevsimi, Dedemin İnsanları, Babam ve Oğlum gibi birçok filmde oynamıştır. Oyunculuğunun yanı sıra Çetin Tekindor seslendirmeleri ile de hafızalarda yer etmiştir.

 • McMillan ve Karısı dizinde McMillan seslendirmesi
 • Tehlike Çemberi Robert Wagmer seslendirmesi

3. Haluk Bilginer


Hem ülkemizde, hem de yurt dışında televizyon ve sinema çalışmalarında görev almış, kendisini her alanda geliştirmeyi başarmış, birçok ödülü olan bir sanatçı.

Şahsiyet dizisinde ve Polis, Kış Uykusu gibi filmlerinde de kendini kanıtlamıştır. Buz Devri adlı animasyon filmindeki Diego karakterininin seslendirmesi ile özdeşleşen Haluk Bilginer, aynı zamanda National Geograpic Channel’da yayınlanan “Cosmos: Bir Uzay Serüveni” belgeselinin de seslendirmesini yapmıştır.

4. Köksal Engür

Ankara Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi, Tiyatro bölümünde eğitimini tamamlayan Leyla ile Mecnun dizisi ve daha birçok dizi ve filmde rol alan seslendirme sanatçısıdır.

Kung Fu Panda, Kanun Namına, Muhteşem Kahramanlar, Sürüsüne Bereket, Gizemli Nehir gibi birçok filmin Türkçe Seslendirmesi’nde görev aldı. Ayrıca Susam Sokağı’nda Büdü’nün seslendirmesi hala hafızalarda tazeliğini korumaktadır. 1972 yılında “The Godfather” filmi ile başlayan seslendirme serüveni günümüzde de devam etmektedir.

5. Okan Bayülgen

Animasyon filmleri, reklamlar, belgeseller seslendirdiği alanlardır. Ağır Roman ve Hemşo filmleri ile sahne önünde de yer alan sanatçı, Garfield ve Shrek animasyon yapımlarının seslendirmesi ile özdeşlemiştir.

Domestos reklamındaki “kötüyüm ben kötüyüm” seslendirmesi dahi akıllarda yer edinmeyi başarmıştır. Mimar Sinan Devlet Konservatuarı mezunu olan sanatçı Cesur Balık, Robotlar gibi animasyon filmlerinin de seslendirmesini başarıyla yapmıştır. Ayrıca bunların yanında klasik adı altında anılan bazı kitapların da seslendirmesini yapmaktadır.

6. Altan Erkekli

Vizontele, Anlat İstanbul, Organize İşler gibi filmlerde oynayan, Yalan Dünya adlı dizide 4 sezon rol alan usta oyuncu, seslendirme sanatında da üst düzey bir performansa sahiptir.

Susam Sokağı Edi Karakteri, Buz Devri 3 Dinazorların Şafağı’nda Buck karakterini seslendirmiştir.

Ayrıca Kung Fu Panda, Karabatak Ördek, Horton gibi yapımlarda karakter seslendirmesi görevinde yer almıştır. 2007 yılından beri seslendirme ve oyunculuk eğitimi vermektedir.

7. Yekta Kopan

İşletme bölümü mezunu olan sanatçı, şiir ve öykü alanında uğraş veren kitapları ile ödüller kazanan, sunuculuk yapan çok yönlü bir karakterdir.

Yaklaşık 40 yıldır seslendirme sanatıyla da meşgul olmuştur. Şirinler çizgi dizisinde Güçlü Şirin, Geleceğe Dönüş filminde Marty, Truman Show’da Truman karakteri, Esaretin Bedeli’nde Tim Robbins karakteri, Ayı Yogi çizgi dizisinde Bobo, Arabalar animasyon filminde Şimsek McQuenn ve son olarak Buz Devri animasyon filminde ise Sid karakteri seslendirmeleri unutulmayanlar arasındadır.

8. Sezai Aydın

Oynadığı film ve dizilerden ziyade seslendirmeleriyle tanınan sanatçıdır. 150’den fazla seslendirme yapıtı (dizi, film, animasyon, çizgi dizi) mevcuttur.

Rocky, Cehennem Melekleri, Kaçış Planı filmlerinde rol alan Sylvester Stallone’nin seslendirmesi ile özdeşleşmiştir. Limit Yok filminde Robert De Niro, Sil Baştan filminde Tom Wilkinson seslendirmeleri de önemlidir. Ayrıca Yeşil Yol, Köstebek, Şeytan’ın Avukatı, Hayat Güzeldir gibi filmlerin Türkçe dublajında seslendirme görevini üstlenmiştir.

9. Bahtiyar Engin

Yüzüklerin Efendisi üçlemesinde Gollum karakteri ile özdeşleşmiştir. Hatta ve hatta Bahtiyar Engin’i Gollum karakterine benzetenler dahi bulunmaktadır. Gollum’un yaptığı “Efendimisssssssss, Kıymetlimissssssss..” repliği Bahtiyar Engin sesi ile zihnimizde canlanmaktadır.

Yüzüklerin Efendisi’nin yanında Hobbit filmindeki Gollum’u da yalnız bırakmayarak seslendirmesini yapmıştır. Transformers, Harry Potter Ölüm Yadıgarları (Kreacher) filmleri de dahil, otuzdan fazla filmde karakter seslendirmesi yapmıştır.

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü mezunu olan sanatçı, seslendirme sanatını aktif olarak devam ettirmektedir.

10. Erol Günaydın

2012 yılında kaybettiğimiz sanatçı, birçok dizi ve filmde rol almış, beyaz perdede birçok filmin seslendirmesini yapmıştır.

Yüzüklerin Efendisi filmlerinin karakteri olan Bilbao Baggins’in seslendirmesini ustalıkla gerçekleştirmiştir. Erol Günaydın yabancı filmlerden çok Türk yapımı filmlerin seslendirmelerinde görev almıştır. Yılanların Öcü’nde Ali Şen seslendirmesi, Zagor serilerinin Nevzat Açıkgöz seslendirmesi, Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz’da Münir Özkul seslendirmesi bilinen seslendirmeleridir.

11. Murat Şen

Mimar Sinan Üniversitesi, Devlet Konservatuarı, Tiyatro bölümü mezunu olan Murat Şen, 200’den fazla filmin seslendirmesini yapmıştır ve devam etmektedir.

Johnny Depp, Brad Pitt gibi dünyaca ünlü film yıldızlarının seslendirmesini yapmıştır. Hobbit: Beş Ordunun Savaşı Legolas, Karayip Korsanları Jack Sparrow, Alacakaranlık Dr. Carlisle Cullen, Geçmişi Olmayan Adam Matt Damon, Harry Potter Sirius Black seslendirmeleri önemli seslendirme yapıtlarıdır. Filmin yanı sıra belgesel seslendirmeleriyle de uğraşmaktadır.

12. Sungun Babacan

Tiyatro eğitim kökeni olmayıp, seslendirme sanatıyla uğraşan Sungun Babacan, seksenden fazla filmin seslendirmesini yapmıştır.

Forrest Gump filminde Tom Hanks, Altıncı His filminde Bruce Willis, J. Edgar filminde Leonardo Di Caprio, Düşler Ülkesinde Johnyy Depp, Son Samuray filminde ise Tom Cruise seslerine hayat vermiştir.

Er Ryan’ı Kurtarmak, Yeşil Yol, Ucuz Roman, 12 Maymun, Akıl Defteri gibi sinema puanı sekizin üzerinde olan, ödüllere doymamış filmlerde de Sungun Babacan’ın sesinin izlerini duymak mümkündür.

Ozan Yılmaz

@ozanyilmaz

 • Sabahattin Ali

  Sabahattin Ali Kimdir? 5 Maddede Hayatıyla İlgili Bilinmeyenler

 • Birbirinden Etkileyici Hikayesiyle 7 Şarkı

 • Frida Kahlo

  Frida Kahlo Kimdir? 6 Maddede Hayatı ve Eserleri

 • Başarı Öykülerinin Yerini Pişmanlıklara Bırakanların Hikayesi: Robert Oppenheimer

 • Cem Karaca

  Türkiye’nin En Büyük Seslerinden: Cem Karaca

 • Gerçek Hikayeleriyle Motivasyon Veren 10 Başarılı İnsanın Hikayesi

 • Yapışık İkizler Abigail ve Brittany Şimdi 27 Yaşında