Ölmeyi Reddeden Başsız Tavuk Mike’ın Garip Hikayesi

1945’de gerçekleşen bu sıra dışı olayı muhtemelen duymuşsunuzdur. Peki ama tavuk Mike başı kesildikten sonra nasıl ölmedi ve 18 ay daha yaşadı? Gelin mucizevi tavuğun hikayesine bir göz atalım.

Amerika’da yaşayan Lloyd Olsen ve eşi Clara çiftçilik yapıyordu.

Waters Family

10 Eylül 1945 günü akşam yemeğine Clara’nın annesi davetliydi. Kayınvalidesinin tavuk boynu sevdiğini bilen Olsen, tavuğun boynunu uçtan kesmeye çalıştı. Balta, tavuğun şah damarını ıskaladı ve bir kulağı ile beyin sapının bir kısmı boyunda kaldı. Bu kısım tavuğun hayatta kalması için yeterliydi.

Başı kesilen tavuk Mike ölmemişti.

Getty Images

Kan kaybetmediği için hayatta kalan ve panik halinde koşturmaya başlayan tavuk bir süre sonra sakinleşti. Hatta bilinçsizce yerden yem gagalamaya devam etti.

Bir mucizeye tanıklık eden Olsen, tavuğu beslemeye karar verdi.

Getty Images

Olsen tavuğu kümese bırakmıştı ve ertesi gün onu orda canlı buldu. Ona bakmaya karar veren çiftçi, küçük bir damlalık yardımıyla onu beslemeye başladı.

Mike “küçük bir sorun” dışında hayatına devam ediyordu.

miketheheadlesschicken.org

Tavuk Mike normal hayatına aynı şekilde devam ediyordu. Nefes alma gibi yaşamsal faaliyetlerinde hiç bir problem yoktu. Sadece gözleri olmadığı için yürürken biraz zorlanıyordu.

Şöhreti yayılan Mike özel gösteriler yapmaya başladı.

imgur

Şehir şehir gezen Olsen 25 centlik bir giriş ücreti karşılığında Mike’ı insanlara gösteriyordu. Çok geçmeden Time ve Life gibi büyük dergilerde haberi çıktı. Çiftçi bu işten 4.500 Dolar (bugün için 48.300 Dolar) kazanmıştı. Tavuğa biçilen değer ise o günkü şartlarda 10.000 Dolardı. Ülkenin her yerinden onlarca mektup alıyorlardı. Çoğu mektup “Colorado’daki başsız tavuğun sahibine” şeklinde gönderiliyor, yine de adrese ulaşıyordu.

Mart 1947’de bir otel odasında öldü.

Getty Images

Olsen, tavuğun boğazını şırınga yardımıyla temizliyordu. O gece şırıngayı gösteri yerinde unutunca, tavuk Mike boğularak öldü. Tavuğun öldüğü kimseye söylemeyen Olsen, onu sirke sattığını söyledi. Ölümünden kısa bir süre önce ise tavuğun bu şekilde öldüğünü itiraf etti.

İsmine anıt yapıldı.

coloradoguy.com

Fruita, Colorado’da Mike adına bir anıt yapıldı. Ayrıca kasabada her yıl Mayıs ayında Başsız Tavuk Festivali düzenleniyor. Mike ayrıca, The Radioactive Chicken Heads adında bir müzik grubuna ilham oldu. 2008 yılında “Headless Mike” (Başsız Mike) isimli bir şarkı yaptılar.

Adına ait bir de Facebook sayfası bulunuyor.

Kaynak: wikipedia.org, scientificamerican.com

Yorumlar