Gerçek Hikayeleriyle Motivasyon Veren 10 Başarılı İnsanın Hikayesi

Hepimizin hayatta başarmak istediği şeyler vardır. Bazen çıktığımız yollar zorlu, hedefler ulaşılmaz görünür.

Böyle zamanlarda yaşanmış başarı hikayeleri okumak insana motivasyon kazandırır. Çünkü bu hikayeler gerçektir.

Bazıları oldukça ünlü, herşeye rağmen başarılı olmuş 10 insanın hikayesini paylaşmak istiyorum.

Bütün sağlık sorunlarına ve engellere rağmen yılmayıp hayallerini gerçekleştiren, ilham ve moral kaynağı 10 kişi.

1. Lionel Messi

Messi

Bir fabrika işçisi baba ve yarı zamanlı temizlikçi annenin oğlu olan Messi, 2 ağabeyi ve 1 kız kardeşiyle birlikte yaşıyordu.

5 yaşında babasının antrenörlüğünü yaptığı takımdan 11 yaşında Newell’s Old Boys’un altyapısına transfer oldu. 11 yaşında ise büyüme hormonu eksikliği teşhisi koyuldu.

Arjantin’in köklü kulüplerinden River Plate kendisinin tedavisini üstlenmek istese de aylık 900 dolarlık tedavi masrafı onların bu transferden vazgeçmelerine sebep oldu.

Kısa bir süre sonra İspanya’nın Barcelona takımının sportif direktörü Messi’nin orada yaşayan akrabaları sayesinde ona bir deneme süreci önerdi. Deneme sürecinin ardından kabul edilen genç yıldız İspanya’ya taşındı ve tedavi masrafları karşılandı. O zamanların genç yıldızının şimdiki kariyerinden bahsetmemize bile gerek yok. Yaşayan en iyi futbolculardan biri Lionel Messi.

2. Eli Bowen

Eli Bowen

1884 Amerika doğumlu kahramanımızın ayakları beline birleşik. Yani ayakları kısa.

Eli Bowen, devamlı ellerini kullandığı için bu konuda ustalaşır. Gençliğinde çalıştığı çiftlikte onu tesadüfen izleyen sirk yetkilileri onunla çalışmak ister.

Genç yaşta akrobat olan kahramanımız “Bacaksız Akrobat” olarak tarihe adını kazıdı. Çıktığı Avrupa turnesiyle adını dört bir yana duyuran Eli, 13 yaşında başladığı macerasını, 26 yaşında tanıştığı genç bir kadınla 4 çocuk yaparak taçlandırır. Bu gösterilerle hatırı sayılır paralar kazanan Eli, 1924 yılında hayata gözlerini yumar.

3. Miray Ulaş

Mersin doğumlu Miray Ulaş’ın doğuştan sağ kolu yok. Fakat 6 yıldır profesyonel olarak yüzücülük yapıyor.

Miray 2016’ın Ağustos ayında yaptığı bir röportajda, katıldığı yarışta 10 yarışmacıdan sadece tek kız olmasının, 5. olmasından ve daha anlamlı olduğunu söylüyor.

O tarihte verdiği röportajda 4 yılda toplam 24 madalya ve 2 kupa kazanan Miray’ın Aksaray’da düzenlenen Türkiye Bedensel Engelliler Yüzme Şampiyonası’nda 400, 100 ve 50 m. serbest yüzme S-9 ve 100 m. sırtüstü yüzme kategorisinde 1.liği bulunuyor. Avrupa Şampiyonası’nda ise 4.luğu bulunuyor.

4. Osman Çakmak

Tokat’ın Narkışla köyünde doğan Osman Çakmak çalışmak için İstanbul’a gittiğinde, kafasında o zaman bile futbolcu olmak vardı.

Askerlik çağı geldiğinde önce Manisa’ya, daha sonra Şırnak’a giden Osman Çakmak, piyade komando olarak görev yapar. Yol emniyetini sağlamak için yapılan çalışmada mayına basan Osman Çakmak, sol bacağını diz altından itibaren kaybeder. Hastanede ameliyat öncesi “Lütfen ayağımı kesmeyin, ben futbol oynamak istiyorum.” diyen Osman Çakmak, ameliyattan 3 ay sonra takılan protezle yürümeye başlar.

Askeriyeye geri dönmek istese de bu artık imkansız olduğu için çocukluk hayali olan futbolculuğun peşinden gidiyor ve şu anda Ampute Milli Takımı’mızın kaptanı.

5. Ali Muhammed (Bobby Dixon)

1983’te Chicago’da doğan Bobby Dixon’ın tüm aile üyeleri uyuşturucu bağımlısıydı. 13 yaşındayken, kardeşi sırtından vurularak öldürülür. Bir dönem tüm ailesiyle beraber hapishanede kaldıktan sonra UPS kargoda işe girer.

Aynı zamanda plajlarda çalışan Dixon, orada genç yetenek avcısı Bryan McKinny tarafından keşfedilip, spora başlama konusunda onu ikna eder.

Kolej arayışında girdiği onlarca seçmede ailesinden kaynaklı olarak seçilmeyen Dixon Kankakee, Community College denemelerine girer ve bursu kazanarak seçilir.

Sırasıyla Fransa, Polonya, İtalya, Fransa, İtalya, Fransa ve Türkiye’de oynar. İstikrarı ve başarıyı Türkiye’de yakalayan Dixon 2015 yılında Türk pasaportu ve Ali Muhammed ismini alır.

Şu anda Lionheart adlı bir vakfa sahip ve bu vakıfta kendisi gibi yoksul insanlara yardım ediyor.

6. Jim Abbott

Jim Abbott

1967 Amerika doğumlu Jim Abbott’un doğuştan sağ eli yoktu. Profesyonel beyzbola 10 yaşında başlayan Jim, kolejle birçok başarının ardından 1987’de yılın en iyi amatör sporcusu seçildi.

Ülkesine olimpiyatlarda altın madalya kazandırmasıyla ünü gittikçe artan Jim, Amerika’nın en popüler takımlarından California Angels, Chicago White Sox ve New York Yankees’de oynadı. Daha sonra menajerlik yapan Jim günümüzde de oldukça popüler.

7. Aşık Veysel Şatıroğlu

Sivas’ın Şarkışla köyünde doğan Aşık Veysel’in annesi meraya giderken yolda doğuruveriyor onu. 7 yaşında çiçek hastalığına yakalanan Aşık Veysel. sol gözünde çiçek hastalarında görülen kabarcık olan çiçekbeyi çıkıyor.

Sol gözü kör olan Aşık Veysel’in kendi ifadesiyle “solun zorundan” sağ gözüne de perde iniyor. Çoğu ozanın olduğu gibi babasının da ona bir saz hediye etmesiyle başlıyor. Ahmet Kutsi Tecer’le tanışmasının ardından kendi sözlerini yazıp söylemeye başlayan Şatıroğlu, bir dönem köy okullarında saz hocalığı yaptı. 1970 yılında onun deyişlerinden albüm yapan zamanın ünlü sanatçıları ününün artmasını sağladı.

8. Francesco Lentini

Francesco Lantini 12 kardeşten farklı olan tek kişidir. Üç bacaklı olan Lentini gelişmemiş ikizinin bir parçasını sonsuza dek taşımak zorunda kalır.

Ameliyatın felçle sonuçlanacağını bilen doktorlar Lentini’ye bu duruma alışması gerektiğini söylerler. Lentini onun benzerlerinin aksine, dışlanması ve uğursuz olarak nitelendirmesine rağmen pozitif tavırlarından ödün vermeyip, yürümesi bile zorken buz pateni ve ip atlamak gibi uğraşlara merak salar.

Ailesi onu dışladığı için halasının yanında büyüyen Lentini, Amerika’ya engelli çocukların bulunduğu okula yatılı olarak verilir. Burada kendisinden daha da kötü durumda olanları gördüğünü ve nefret ettiği üçüncü bacağına artık alıştığını söyler. Lentini futbol oynamaya ve sirklerde gösteri yapmaya başlar. 78 yaşına kadar gösteriler yapan Lentini 1966’da dört çocuk sahibi “Üç Bacaklı Futbolcu” olarak Amerika’da hayata gözlerini yumar.

9. Enzo Ferrari

Babasını ve abisini 1. Dünya Savaşı’nda grip salgını yüzünden kaybeden 1898 doğumlu İtalyan, bu durumun ardından okulu bırakarak orduya katılır.

Abisini ve babasını kurban verdiği salgına yakalanan Enzo, ordudaki iki ayını atlarla geçirir. Çürüğe çıkarılan Enzo yarış pilotu olma hayalini gerçekleştirmek için FIAT’a başvurur ama red edilir.

Savaş sonrası kurulan bir şirket Enzo’ya otomobil yarışçısı olarak iş verir. 1920’de Alfa Romeo’ya geçen Enzo, başarılı yarışlarının ardından yine de popüler olamamasına karşın satışlarda çok başarılıdır ve bu başarıyle Emilia bölgesinde şirketin temsilcisi olur.

Yarış pilotluğunu bırakan Enzo kendi şirketini açar. Bir süre sonra Alfa Romeo’da yarış bölümü müdürü olan Enzo, anlaşmazlıklar sebebiyle 1 yıl sonra oradan ayrıldı. Kendi firmasıyla tamamen yarış otomobili üretimine yoğunlaşarak yarış pistlerinde başarısız olmaya başlar.

Özel spor otomobili üretir. Bir süre sonra görme yetisini iyice kaybeden Enzo, daha önce %60’ını FIAT’a sattığı şirketinin tamamı, o öldükten sonra FIAT’a geçer.

Enzo ömrünün son yıllarını herkesten uzakta Modena’da geçirdi ve 1988’ de öldü.

10. Stephen Hawking

Onu anlatabilmek için yoğun çaba sarf etmek gerekli. Eğer O bir filmse, ben size sadece fragmanından bahsedeceğim.

1942 İngiltere doğumlu Hawking, 21 yaşında ALS hastalığına yakalanır. Bu hastalık teşhisi konulduğunda genç adamın tek bir sorusu vardır.: “Peki bu hasatlık zihinsel faaliyetlerimi engelleyecek mi?”

Bu hastalıktan dolayı tekerlekli sandalyeye mahkum olan Hawking, 1960 yılında koyulan teşhisin ardından 1985 yılında ise sesini kaybetti.

Bu yüzyılın Einstein’dan sonra en parlak teorik fizikçi olan Hawking, küçüklüğünde matematikle ilgilenmesine rağmen Oxford’da matematik bölümü olmadığı için Fizik okur. Bu hayatını değiştirecek adımdır.

Daha sonra fizikle ilgili bölümler bitiren ve asistanlıklar yapan Hawking, evrenin temel prensipleri üzerine çalıştı.

Yapımcısı olduğu “Yıldızlararası” filmini ve Stephen Hawking ve Her Şeyin Teorisi belgeselini izleyerek veya yazarı olduğu onlarca kitaptan herhangi birini alarak onunla tanışmaya başlayabilirsiniz.

 • Birbirinden Etkileyici Hikayesiyle 7 Şarkı

 • Özgüven

  5 Başlıkta İnsanlar Neden Başarısız Olur

 • Başarı Öykülerinin Yerini Pişmanlıklara Bırakanların Hikayesi: Robert Oppenheimer

 • Sesleriyle Fimlere Hayat Veren 12 Dublaj Sanatçısı

 • Yabancı Dil Öğrenmek İsteyenlere 10 Önemli Tavsiye

 • Beden dili

  İyi Bir Konuşmacıda Bulunması Gereken 8 Özellik

 • Erteleme

  Zamanı Etkili Kullanmak İçin 8 Yöntem