Guinness Rekorlar Kitabı’na Giren En Tuhaf 20 Rekor

Bundan 60 yıl kadar önce İrlanda’nın hararetli tartışmalarına ev sahipliği yapan küçük bir barında ortaya çıkan Guinness Rekorlar Kitabı fikri, bugün itibariyle dev bir dalgaya dönüşmüş durumda.

Bilim, teknoloji, spor, doğa gibi alanlar başta olmak üzere bilgi açısından güvenilir bir referans kaynak olmayı başaran Guinness, dünyada hala en çok satan kitaplar arasında yer alıyor.

Guinness Rekorlar Kitabı şu ana dek 37 ayrı dile çevrildi. Her sene güncellenen Guinness Rekorları’nda yer alan en çılgın, en tuhaf rekorlara gelin birlikte göz atalım.

1. Yıllardır Kesilmeyen Tırnaklar

Listemizin ilk sırasında dünyanın en uzun tırnaklarına sahip Lee Redmond bulunuyor. ABD’li kadının bu ilginç rekorunun öyküsü 1979 senesine kadar uzanıyor. O tarihten günümüze dek tırnaklarını hiç kesmeyen Redmond, neredeyse 9 metreye yaklaşan tırnaklarıyla görenleri şaşkına uğratıyor.

Yıllardır belli aralıklarla tırnaklarını özenli bir şekilde manikürleyen bu çılgın rekortmene 2009 senesinde deyim yerindeyse nazar değdi. Redmond’un tırnaklarının belli bölümleri ne yazık ki 2009 yılında geçirdiği bir kazada kırıldı. Bu, yine de onları inatla uzatmasına engel olamadı. 71 yaşındaki kadını Utah eyaletinde hala birçok kişi ziyaret edip bol bol fotoğraf çektiriyor.

2. Sakızla Yapılan En Büyük Balon

Bir çoğumuz sakız çiğnemeyi severiz. Hele hele bu sakızlar kolay şişirmeye müsaitse ağzımızdan saatlerce çıkarmayız.

Bazıları ise sakızdan balon yapma eğlencesini biraz fazla kafaya takıyor. Hatta öyle ki bunu bir sanata dönüştürüyor. ABD’li Chad Fell bunlardan sadece bir tanesi. Fell, 2004 senesinde ellerinden hiç yardım almadan dünyanın sakızla yapılan en büyük balonunu ortaya çıkardı. 50,8 cm çapına sahip olan bu balonu henüz geçebilen çıkmadı. Ellerinden destek almak şartıyla daha büyük balonlar yapanlar olduysa da bunlar ayrı bir kategoride değerlendirildi.

3. 22 Sene Bıyığını Kesmedi

Sırada yine yakın zaman önce kırılmış, oldukça ilginç bir rekor var. Badamsinh Juwansinh Guinness Rekorlar Kitabı’na dahil olmak için tam 22 sene boyunca bıyıklarına hiç dokunmadı.

Bu süreçte bıyıklarına hassas bakım yapmayı ihmal etmeyen Badamsinh Juwansinh, sabrı ve özeniyle bu tuhaf rekoru fazlasıyla hak etti. Juwansinh’in ölçülen bıyık uzunluğu tam tamına 3 metre 81 cm şeklinde. Hindistan’da o dönem ilgi odağı olan Juwansinh’in, bakalım bu rekorunu kıracak bir babayiğit çıkacak mı? Hep birlikte göreceğiz.

4. Dünyanın En Uzun Adamı Bizden

Guinness Rekorlar Kitabına giren Türkler de bulunuyor. O kişilerden biri de Sultan Köse. Onu çoğunuz iyi tanıyor. O dünyanın en uzun adamı. Böyle popüler bir konuda rekorun bizden çıkması muhakkak ilginç bir duygu.

Birçok haber ya da şov programı Mardinli Sultan Köse’yi bugüne kadar defalarca televizyonlara davet etti. Yabancı basın, çeşitli projeler için onu yurtdışına davet etti. Hatta zaman zaman dünyanın en küçük insanıyla bir araya getirildi. Sultan Köse’nin Guinness Rekorlar Kitabı’na girmesini sağlayan boyu tam olarak 2 metre 51 cm. Köse, aynı zamanda 2 sayfa ile kitapta kendisine en çok yer ayrılan rekortmenlerden biri durumunda.

5. Dünyanın En Hızlı Kaplumbağasıyla Tanışın

Dünyanın en yavaş hayvanlarından bir tanesi olan kaplumbağalar bu görüntüleriyle adeta hayattan bezmiş gibi görünürler. Kaplumbağalar yavaşlıkla ilgili yapılmış esprilerin de genelde odak noktasında yer almışlardır.

Fakat Bertie isimli sevimli bir kaplumbağa, diğer kaplumbağalara göre biraz daha hızlı sayılır. Onun bu hızı, farkında olmadan Guinness Rekorlar Kitabı’na adını yazdırmasını sağlamıştır. Dünyanın en hızlı kaplumbağası olan Bertie, 1 saniye içinde 28 cm mesafe katediyor. Bertie rekor denemesinde 5.50 metreyi yaklaşık olarak 19.58 saniyede aşmayı başardı. Bu rekor bizim için küçük, fakat kaplumbağa alemi için çok büyük bir adım olarak tarihe geçti.

6. Hayatı Estetik Yapmakla Geçti

Kadınlar bazen güzellik uğruna bazen de özel sağlık problemleri ya da geçirdikleri bazı kazalardan ötürü bıçak altına yatabiliyor. Yaşlanmaya karşı gösterilen bu direnç, bazen bir takıntıya kadar gidebiliyor.

Estetik ameliyatı olan ünlüler deyince aklımıza doğal olarak ilk önce Ajda Pekkan gelir. Fakat Amerikalı Cindy Jackson bu konuda kırdığı rekorlarla süperstarı bile gölgede bırakmış durumda. Şu anda 62 yaşında olan Jackson, güzellik uğruna toplamda 47 estetik operasyon geçirdi. Bunların arasında burun gerdirme, dudak, çene, yanak, göğüs, göz gerdirme ameliyatları en başta geliyor.

7. Burun Rekorunu Kimselere Kaptırmadık

Ve işte yine bizden muhteşem bir rekor. İkinci gururumuz Artvin’den dünyanın en uzun burunlu adamı Mehmet Özyürek.

Mehmet abimizin Guinness Rekorlar Kitabı’na giren burnu 8,8 cm. Burnu ve güler yüzüyle herkesin kısa sürede sempatisini toplayan Özyürek’e, başta Kore olmak üzere yabancı basının yoğun bir ilgisi var. Artvinli Mehmet Özyürek, bu ilgiden hiç şikayetçi değil; çünkü o burnuyla fazlasıyla barışık. Her görenle seve seve fotoğraf çekiyor, çağrılan her yere gidiyor. Yurtdışında adeta bir turizm elçisi gibi çalışıyor.

8. Su Altında Nefessiz Geçen 19 Dakika

Bazı rekorlara gerçekten insanın inanası gelmiyor. Stig Severinsen’in 2012 senesinde Londra’da kırdığı rekor da tam olarak bunlardan biri durumunda.

Profesyonel bir dalgıç olan Severinsen için İngiltere’nin başkentinde özel bir havuz hazırlandı. Dünyaca ünlü dalgıç bu havuzun içinde 22 dakika boyunca hiç nefes almadan durmayı başardı. Rekoru izleyenleri uzunca bir süre endişelendiren Severinsen, 22 dakikanın sonunda gayet sağlıklı bir şekilde yüzeye çıkmayı başardı. Severinsen, bu rekoru kırarken çok özel bir nefes tekniğiyle nefesini uzunca bir süre kontrol edebildiğini belirtti.

9. Adeta Bir Kurt Adam

Kıl problemi yaşadığı için bunalıma girenler bu adama bakıp haline şükretmeli. Amerikalı Larry Gomez doğuştan çok talihsiz bir rahatsızlığa sahip. Tıpta Hiperlökoz ismi verilen ve oldukça nadir görülen bu hastalık, Gomez’in bütün hayatını mahvetmiş durumda.

Dünyanın en kıllı insanı unvanını elinde barındıran Gomez, sosyal yaşama entegre olamadığı için ağır psikolojik sorunlarla baş etmek durumunda kaldı. Kurt Adam lakaplı Larry Gomez’in vücudunun neredeyse % 95’lik bir bölümü kıllarla kaplanmış durumda.

10. Dünyaya 60 Saat Tersinden Baktı

Amerika’dan tuhaf rekor denemeleri gelmeye devam ediyor. Bu defa da profesyonel bir sihirbaz olan David Blaine şaşırtıcı bir rekorun altına imzasını atmayı başardı.

Central Park’ta özel bir düzenekte asılı şekilde tam 60 saat boyunca ters kalmayı başaran bu çılgın sihirbaz, rekor denemesi boyunca halktan büyük bir destek aldı. Normalde birkaç dakika dahi bu şekilde ters durabilmenin ne kadar tehlikeli olduğu düşünüldüğünde, Blaine’in ne kadar çılgınca bir deneme yaptığı daha net anlaşılıyor.

11. Piercing Yapılmadık Yeri Yok

Farkındayım, görüntüsü epey korkunç. Bu fotoğrafta, biraz şaşırarak, biraz da ürkerek baktığınız kadının adı Elaine Davidson.

Aslen Brezilyalı olsa da uzun zamandır İskoçya’da yaşıyor. Davidson’un şöhreti vücuduna yaptığı rekor sayıda Piercing’ten geliyor. Piercing merakı 90’ların sonlarına doğru başlayan Davidson, bu merakını git gide bir tutkuya dönüştürmüş. Rekoru kırdığı dönemde çılgın kadının tüm vücudunda tam 6005 adet Piercing yer alıyordu. Doktorlar her ne kadar enfeksiyon tehlikesinden ötürü çıkarmasını önerse de bu uyarıları hiçbir zaman dikkate almadı.

12. 3’lük Değil 30’lük Basket Bu

Basketbol dünyanın en zevkli ama aynı zamanda en teknik sporlarından bir tanesi. Şut sokmak ciddi bir alışkanlık ve beceri istiyor. En profesyonel basketbolcular dahi bazı zamanlarda faul atışından kolay gibi görünen serbest atışları bile kaçırabiliyor.

Peki size basketbolla ilgili şok olacağınız bir rekor denemesinden söz etsem… Basketbol tutkunu olan Derek Herron yaklaşık olarak 200 metrelik bir yükseklikten, özel olarak kurdurduğu bir potaya atış gerçekleştirdi ve başarılı oldu. Bu inanılması güç atış denemesi, Afrika’da bulunan Maletsunyane Şelalesi’nde gerçekleştirildi. Böylece 180 metrelik eski rekor da kırılmış oldu.

Youtube’da İzle

13. Dünyada Bungy Jumping Yapan En Yaşlı İnsan

Bungy Jumping yapmanın, öyle önüne gelen herkesin harcı olmadığı ortada. Bu çılgın atlayışı yapmak için cesur olmak kadar yaşama hissini iliklerinize kadar hissetmeniz gerekir.

96 yaşındaki Mohr Keet bunun en basit kanıtı. Keet, bir asra yaklaşan ömrünün son demlerinde bu deneyimden mahrum kalmak istememiş. Çevikliği ve enerjisi ile gençlere taş çıkartan Keet, oldukça başarılı bir atlayış gerçekleştirdi ve Guinness Rekorlar Kitabı’na dünyada Bungy yapan en yaşlı insan olarak geçmeyi bildi.

14. Kafasıyla En Çok Karpuz Kıran Adam

Karpuz gördüğümüz zaman yemeden duramayız. Bu abimiz ise karpuz görünce kafasıyla parçalamadan duramayanlardan.

Bu tuhaf özelliği ona Guinness Rekorlar Kitabı’nda bir başarı getirdi. İtalyan asıllı Leonardo D’Andrea, rekor denemesini stüdyo ortamında herkesin önüne gerçekleştirdi. D’Andrea 55 saniye içinde toplamda 37 adet karpuzu kafasıyla tek tek kırmayı başardı. Kırılan son rekor da 22 karpuzla zaten yine kendisine aitti.

Youtube’da İzle

15. Yemeyip İçmeyip Bu Kalemi Yapmışlar

Dünyanın En Uzun Kalemi rekor girişimi, insana ilk etapta “Hiç işiniz gücünüz yok mu?” dedirtiyor. Fakat daha sonra kalemin, yazarlığın ve emeğin sembolü olduğunu düşündüğünüz zaman bu rekorun da bir anlamı oluyor.

Birkaç sene önce, Almanya’da kalem ve benzeri ürünler üreten bir firma, dünyanın en büyük kalemini yaratmak için kolları sıvadı. Onlarca kişinin çalıştığı rekor girişimi, Alman disiplini sayesinde başarıya ulaştı. Çalışmanın sonunda tam 459 metrelik bir kalem ortaya çıkarıldı. Guinness yetkilileri rekor denemesini bizzat yerinde takip etti.

16. Çalışan 3 Elektrikli Testereyi Çevirme Rekoru

Bazı rekor denemeleri her ne kadar tuhaf olsalar da çok eğlenceli ve esprili olabiliyor. Fakat bazı denemeler doğrudan ölüm tehlikesini içinde barındırıyor.

Ian Stewart’ın Guinness Rekorlar Kitabı’na dahil olmak için 2016 senesinde seçtiği yöntem gerçekten akıl alır gibi değil. Stewart üç adet çalışmakta olan elektrikli testereyi sanki portakal çeviriyormuş gibi rahat bir tavırla uzunca bir süre çevirdi. En küçük hatanın ya da konsantrasyon hatasının bedeli kendisi için çok ağır olsa da nihayetinde rekor girişimi başarıya ulaştı. Stewart 3 adet çalışan testereyi hızlı hızlı 94 defa çevirmeyi bildi.

17. Dünyanın En Büyük Ayakları

Dünyanın en uzun adamı bizden çıksa da dünyanın en büyük ayakları konusunda rekoru Venezüella’ya kaptırdık.

Henüz 20 yaşındaki Jeison Rodriguez’in ayaklarının uzunluğu 40.1 cm olarak ölçüldü. Ailesi Rodriguez’in anormal büyümesinin 11 yaşından sonra başladığını söylüyor. 2 metre 21 cm boyu olan genç adam, bu durumdan pek hoşnut değil. Zira kendisine uygun bir ayakkabı bulması neredeyse olanaksız. Boyuna bakılacak olursa Jeison Rodriguez’in ideal ayak numarası 62’ye tekabül ediyor.

18. Legolarla En Yüksek Kule Yapma Rekoru

Legolar, hem kolektif ruhu harekete geçirmesi, hem de hayal dünyasına hizmet etmesi bakımından sadece çocukların değil yetişkinlerin bile ilgisini çekmektedir.

İngiltere’de, dünyanın en uzun Lego kulesini yapmak için çocuklar ve büyükler tam manasıyla güçlerini birleştirdi ve rekor Kanada’nın elinden başarıyla alınmış oldu. Toronto şehrindeki en uzun kule yapma rekoru 29 metreydi. Legoland Windson ziyaretçileri el birliğiyle 30 metrelik bir kuleyi inşa ettiler. Toplamda 4 gün süren çalışmada 500 bin civarı parça kullanıldı.

19. Domino Taşı Değil, İnsanlar Devriliyor

Aaron isimli bir mobilya şirketi, biraz da kendi markasına dikkat çekmek amacıyla ilginç bir rekora imza attı. Rekor denemesini bizzat kendi çalışanlarıyla gerçekleştiren şirket, iyi şekilde organize edilmiş bir insan dominosuyla Guinness yetkililerini ikna etmeyi başardılar.

Her çalışan, şirkete ait yataklara tutunmuş bir halde devrilme sırasını bekledi. İlk devrilmeyle beraber geri dönüşü olmayan, çılgın gösteri başladı. Toplamda 13 dakika boyunca süren gösteride 1200 insan arka arkaya bir domino taşı gibi devrildi.

20. 7 Sülalenize Yetecek Çorbayı Yaptılar

Haberlerde sık sık duyarız. Onlarca aşçı bir araya geldi ve dünyanın en büyük aşuresini veya dünyanın en büyük baklavasını yaptı diye. Bu ve benzeri yüzlerce rekor denemesi her sene dünyanın her bölgesinde yapılıyor. Fakat dünyanın en büyük çorbasını yapma konusunda birkaç sene önce Güney Amerikalılar çıtayı epey yükselten bir çalışma yaptı.

Venezuela’da Sancocho Çorbası oldukça sevilen ve tüketilen bir çorba. İlginçtir ki bu ülkede sadece yemekten sorumlu bir de bakanlık bulunuyor. Bakanlık 3960 galonluk çorbanın yapımı için maddi destekte bulundu ve bu rekor ortaya çıkarıldı. Dünyanın en büyük çorbası, ortalama 65 bin kadar kişiyi doyurabilecek düzeyde.

Kaan Yılmaz

kursunkalem2000@gmail.com

@kaanyilmaz

  • Eisoptrofobi

    Adını Söylemekte İnanılmaz Zorlanacağınız 7 Fobi

  • National Geographic’in Paylaştığı 10 İlginç Gerçek

  • Okuyunca Şaşıracağınız 5 İlginç Tesadüf

  • Dünyanın Çeşitli Yerlerinde Yaşanmış 5 İlginç Sahtekarlık Olayı

  • Dünyanın Her Yerinden En İlginç 17 Festival

  • Evrenin Büyüklüğünü Gösteren 8 İnanılmaz Gerçek

  • Ölmeyi Reddeden Başsız Tavuk Mike’ın Garip Hikayesi