Ücretsiz İngilizce ve Diğer Yabancı Dilleri Öğreten 5 Site

İnternette İngilizce öğreneceğiniz bir çok site var. Ama bunların bir çoğu, bunu konu anlatımı yaparak ve kurallar ezberleterek yapıyor.

Açıkcası bu öğrenme şekli, okulda da karşılaştığımız ve yavaş öğrenmemize sebep olan bir yöntem. Oysa bir yabancı dil öğrenmenin en iyi yolu, onu kullanarak öğrenmektir. Aynı kendi dilimizi öğrenirken yaptığımız gibi, dile maruz kalarak, dinleyerek ve onu konuşarak daha iyi öğreniriz.

O yüzden sizi kurallarla sıkmayacak, aksine doğal bir şekilde öğrenmenize yardımcı olacak siteleri seçtim. Ücretli sitelere yer vermedim. Ancak listedeki bazı sitelerin ücretli bölümleri de olabilir.

Elbette sadece İngilizce değil, bu sitelerle diğer bir çok popüler dili de öğrenebilirsiniz.

1. Duolingo

Sürekli karşıma çıkan ama hep es geçtiğim bir siteydi. Denemeye karar verdiğim bir gün gerçekten çok kullanışlı olduğunu gördüm. Özellikle de sıfırdan başlıyorsanız. Rosetta Stone tarzında, karşınıza resimler çıkararak seçenekler sunuyor. Böylelikle ilk kez karşılaştığınız bir kelimenin resmini görerek öğreniyorsunuz. Site, size kelimeyi okuyarak telaffuzunu da öğretiyor.

Türkçe dahil 30 farklı yabancı dil öğretiyor. Ancak anadili Türkçe olanlar için sadece İngilizce, Rusça, Almanca ve Fransızca aktif durumda. Ama İngilizce bilginiz iyiyse ve örneğin İspanyolca öğrenmek istiyorsanız, anadili İngilizce seçip İspanyolca kursu da alabilirsiniz.

Sitedeki kullanıcıların hangi dil üzerinde çalıştığını görüp, onlarla sosyalleşme imkanınız da var. Ayrıca her bölümle ilgili forumdaki tartışmaları da görebiliyorsunuz. İlerledikçe puan kazanıyor ve gelişiminizi takip edebiliyorsunuz. Sıfırdan bir dile başlamak için ideal bir site. Mobil uygulamaları da kullanışlı.

www.duolingo.com

2. Lingq

Son 6-7 yıldır kullandığım bir site. Zaman içerisinde inanılmaz bir gelişim gösterdi. Listedeki diğer sitelerle benzer özellikleri olduğu gibi, kendine özgü bazı avantajları da var.

Bunlardan en önemlisi lingq ismindeki bir sistem. Okuduğunuz bir yazıda bilmediğiniz kelimeler mavi renkte görünüyor. Üzerine tıklayarak anlamına bakabiliyorsunuz. Eğer kelimeyi biliyorsanız mavi işareti kaldırıyorsunuz. Kelimeyi biraz biliyorsanız ise sarı yapıyorsunuz. Bu sarı renkteki kelimeler lingq ismiyle kaydediliyor. Böylelikle başka bir yazıda sarı renkli bir kelimeyle karşılaştığınızda hemen farkediyorsunuz.

Ücretsiz sürümde lingq hakkınız sınırlı. Ücretli sürümünü kullanıyorum ama bu lingq dışında artısını görmedim. O yüzden ücretsiz sürümde de aynı şekilde öğrenmenize devam edebilirsiniz.

30’a yakın yabancı dil var. Kendi dilinizde yazılar ekleyerek siz de siteye katkıda bulunabiliyorsunuz. Seviyenizde uygun yazıları seçip, hem okuyup, hem de dinleyebiliyorsunuz. Forumu sayesinde sosyalleşmek ve diğer üyelere yardım etmek mümkün. Burada da bir puan sistemi gelişiminizi gösteriyor. Diğer dillerde arayüz seçeneği var ancak Türkçe desteği şimdilik yok. Ama çok da ihtiyaç duymayacaksınız çünkü tek yapmanız gereken “lessons” bölümünden seviyenize uygun ve beğendiğiniz hikaye, dialog gibi yazıları bulup dinlemek ve okumak.

www.lingq.com

3. Busuu

Busuu ile 11 farklı yabancı dil öğrenme şansınız var. Başlamadan önce seviyenizi ölçüyor. Arayüz İngilizce olduğu için hiç İngilizce bilgisi olmayan birisi için zor gelebilir. Ancak biraz İngilizce biliyorsanız arayüzün Türkçe olmaması sizin için bir avantaj olacak. Kendi dilinizden biraz uzaklaşmanız, daha iyi öğrenmenize yardımcı olur.

Başka dilleri denemeye kalktığımda sürekli ücretli sürüme geçmemi istedi. İngilizce ücretsiz görünüyor ama bazen kapalı bölümlerle karşılaşıyorum. Sosyalleşme imkanı burada da var. Diğer insanların yaptıklarını düzeltebiliyorsunuz. Bu bazen yazma, bazen konuşma olabiliyor. Arkadaşlarınızı davet ederek kısa süreli ücretli sürüme hak kazanma şansınız da var.

www.busuu.com

4. Bitgab

Tam anlamıyla bir sosyal ağ. Facebook’a benzeyen bir arayüzü var. İster gramer kuralları çalışıp, tek tek kelimeler öğrenebilirsiniz, isterseniz de sitede gezinerek diğer kullanıcıların ve öğretmenlerin paylaştıkları alıştırmalara katılabilirsiniz.

Bunların bazıları yazma, bazıları test şeklinde. Bazen boşluk dolduruyor, bazen de sorulara cevap veriyorsunuz. Adeta Twitter veya Facebook’ta geziniyormuş hissi veren, ama size İngilizce öğreten çok güzel bir site. Diğer kullanıcıları arkadaş ekleyip yayınladıkları takip edebilirsiniz. Her gün biraz zaman geçirerek büyük ilerleme kaydetmek mümkün.

www.bitgab.com

5. Hinative

Bu sitenin konsepti biraz daha farklı. Size alıştırmalar veya kurslar vermiyor. İki şey yapabiliyorsunuz: soru sormak ve cevaplamak.

Siteye kaydolurken anadilinizi ve öğrenmek istediğiniz dili seçiyorsunuz. Giriş yaptıktan sonra sayfanıza Türkçe ile ilgili sorular geliyor. Bu soruları Türkçe öğrenmek isteyen diğer kullanıcılar gönderiyor. İsterseniz bunlara cevap vererek diğer kullanıcılara yardımcı olabilirsiniz.

Sor düğmesine tıklayarak siz de İngilizce hakkında sorular sorabilirsiniz. Sesinizi kaydederek telaffuzla ilgili sorular sorabildiğiniz gibi, bu ne anlama geliyor, bunu nasıl dersiniz, bunların farkı ne, bu cümle doğru mu gibi sorular da sorabilirsiniz.

Bu sorulara anadili İngilizce olan insanlar cevap vereceği için çok güzel şeyler öğrenebilirsiniz. Ayrıca İngilizce bir mail veya yazı yazarken zorlanırsanız hemen bir soru yöneltebilirsiniz. İşinizle ilgili İngilizce bir mail gönderecekseniz ve acaba doğru mu diye düşünüyorsanız, burada sorarak yazdığınızın doğruluğundan emin olabilirsiniz.

Cevap veya beğeni aldığınızda bildirim gönderiyor. Mutlaka deneyin. En azından Türkçe sorulara cevap vererek başlayın. Zamanla alışınca siz de soru sormaya başlayacaksınız.

hinative.com

 • Yabancı Dil Öğrenmek İsteyenlere 10 Önemli Tavsiye

 • Konuşmak

  Dil Öğrenimini Kolaylaştıracak 5 Aktivite

 • LinkedIn Nedir ve Ne İşe Yarar? – 5 Madde ile LinkedIn Rehberi

 • Beden dili

  İyi Bir Konuşmacıda Bulunması Gereken 8 Özellik

 • Sixty Symbols

  Bilim Meraklıları İçin En İyi 10 Youtube Bilim Kanalı

 • Gerçek Hikayeleriyle Motivasyon Veren 10 Başarılı İnsanın Hikayesi

 • Takip Edilesi Az Bilinen 15 Türk Youtube Kanalı