Takip Edilesi Az Bilinen 15 Türk Youtube Kanalı

Youtube artık televizyon kadar, hatta belki de çok daha büyük bir platform haline geldi.

Sosyal medyanın bu akıl almaz gücünün yapı taşlarından biri olan Youtube’da neredeyse her konuda içerik mevcut. Youtube çok engin bir deniz ve artık içersinde yüzbinlerce video bulundurmakta.

Bu yüzden kaliteli içerik üretmesine rağmen keşfedilmeyi bekleyen onlarca kanal bulunmakta.

İşte az bilinen ve takip edilmesi gereken youtube kanalları.

1. Tunç Top

Tunç Topçuoğlu. Kendisi bir reklamcı ve film direktörü. Kendisinden reklam sektörünün arka planında olanları dinleyebiliyor ve izleyebiliyoruz. Onun dışında Türkiye’de en önemli reklam festivallerinden biri olan Kristal Elma festivalinin vloglarını, ünlüler ile çeşitli videoları da Tunç’un kanalında görmek mümkün olabiliyor.

Türkiye dışında Hollanda’da vloglar çeken Tunç bize farklı ülkelerdeki reklam sektörlerini de göstererek ufkumuzu açıyor. Üstelik reklam sektörünün çok büyük bir yaratıcılık içinde olduğunu düşünürsek, reklamcıları izlemek, onların iş dünyasını görmek ufkumuzu genişletiyor.

Tunç Top – Youtube

2. Cep Hikayeleri

Cep Hikayeleri, anonim kişiler tarafından hazırlanan, aslında hepimiz gibi olan insanların hikayelerini anlatan, en iyi türk Youtube kanallarından. Dünyadaki güzel insanların hikayelerini bizlerle buluşturuyor. Bir hafta bir arıcının hikayelerini dinlerken, öbür hafta dünyada ödüller almış bir doktorun hikayelerini dinleyebiliyorsunuz bu sımsıcak kanalda.

Hayallerinin peşinden gitmiş insanlar, hayallerinin peşinden gidememiş, içinde ukte olarak o hayallerle yaşayan insanları görebiliyoruz bu kanalda.Bir çok kişinin bakış açısından bakma şansı da elde etmiş oluyoruz böylelikle.Özellikle genç bir internet kullanıcısıysanız uğrayıp, birkaç tecrübe edinme fırsatını kaçırmamanızı tavsiye ederim.

Cep Hikayeleri – Youtube

3. Doğukan Güven Nomak

Doğukan Güven Nomak bir yazılım geliştiricisi. Kendisi gibi yazılımcı ve tasarımcılarla kanalında röportaj yapıyor.

Böylelikle hem bir yandan bu meslekteki insanları birbirine yakınlaştırıyor, hem de bu meslekte kariyer hedefleyen gençlere yardımcı oluyor. Yazılım sektörünün dünyada artık çoğu sektörden daha büyük bir yeri olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda, bu sektörde bir yerlere gelmek isteyen insanlara ve bu insanlara yardımcı olan Doğukan Güven Nomak gibi yazılımcılara çokça ihtiyacımız var.

Doğukan Güven Nomak aynı zamanda bir Edelkrone çalışanı. Edelkrone, Türkiye’de eşi benzeri nadir bulunan bir sinema ekipmanı şirketi. Fakat bunun dışında da birçok şey tasarlıyorlar. Onların da Başka Bir Şey adlı bir Youtube kanalları mevcut bu kanala da listede yer verdim.

Doğukan Güven Nomak – Youtube

4. Başka Bir Şey

Başka Bir Şey, Edelkrone şirketinin Youtube kanalı. Türkiye’de şirketlerin bu kadar etkin kullanılan Youtube kanallarına nadir rastlıyoruz.

Edelkrone bir sinema ekipmanı şirketi daha önceki madde de değindiğim gibi. Kadir Köymen tarafından kurulan bu şirket, Youtube kanalında kanal ile aynı adı paylaşan 3 sezonluk bir belgesel serisi çekti. Başka Bir Şey Youtube kanalında üretilen projelerin arka planları, üretim esnasında üreticiler tarafından çekilen sancıları, krizleri, anlaşmazlıkları görebiliyoruz.

Kanalı izlenilmeye değer kılan şeylerden biri de, bu şirkette diplomalardan çok fikirlere önem verilmesi. Edelkrone şirketinde lise mezunu bir kreatif çalışan da izleyebilirsiniz, Amerika’da eğitimlerin en güzelini almış bir kreatif çalışan da.

Başka Bir Şey kanalı güzel fikirleriyle bizlerin ufuklarını açmaya güncel videoları ile halen devam etmekte.

Başka Bir Şey – Youtube

5. Erkek Kanalı

Erkek Kanalı bir tavsiye kanalı. Giyimden tutun, kendini geliştirmek adına birçok erkeklere tavsiyeler veren bir kanal.

Yeri geliyor bir kıza nasıl yaklaşmanız gerektiği hakkında bilgiler verirken, yeri geliyor hangi kitapları okumanız gerektiği hakkında sizlere öneriler sunuyor.

Bu tür kanallara ülkemizde çok daha fazla ihtiyacı bulunduğu açık. Umarız insanlara internet üzerinden kendini nasıl geliştirebileceği, sosyal ortamlarda nasıl davranması gerektiği konusunda önerilerde bulunan kanal sayısı artar.

Erkek Kanalı – Youtube

6. Çay Kahve İnsan

Çay Kahve İnsan, hayata değer katma vizyonu ile yola çıkmış. Girişimcilik hikayeleri anlatan bir kanal. Sosyal medyada gördüğünüz bir çok girişim ve bu girişimlerin arkasındaki isimler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Genç girişimciler adına çok önemli bir kanal olan Çay Kahve İnsan, girişimcileri tek bir çatı altında toplayarak Türkiye’nin start-up dünyasına büyük bir katkıda bulunuyor. Bu kanalda bu aralar girişimciler arasınada oldukça popüler olan destek fonu platformu “KOSGEB” hakkında da çeşitli videolar mevcut.

Çay Kahve İnsan – Youtube

7. Anatolian Rock Revival Project

Bu kanal isminden de anlayabileceğiniz gibi bir müzik kanalı. Anatolian Rock Revival Project, 1950’lerden tutun, 2000’lere kadar bir çok şarkıyı arşiv olarak paylaşan bir Youtube kanalı.

Cem Karaca’nın, Barış Manço’nun, Tanju Okan’ın ve daha bir çok büyük ustanın az popüler olan şarkılarını insanlarla paylaşıyor.

İsmine aldanıp sadece Anadolu Rock parçaları yayınladığı yanılgısına kapılmayalım aman! Kendileri eskilerin pop şarkılarını da kanallarında paylaşıyor. Tabii rock parçalarına oranla daha az yer buluyor pop şarkıları bu kanalda.

Eğer bir arşivciyseniz, özellikle bir müzik arşivcisi iseniz bu kanala kesinlikle uğramanızı öneririm. Kanaldaki tüm şarkıların plaktan kaydolmasından kaynaklı olarak harika bir müzik ziyafeti yaşıyorsunuz. Tabii eski pop şarkılarını dinleyince bir de görüyorsunuz ki, müzik anlamında ileri gitmeyi bırakın çokça gerilemişiz.

Anatolian Rock Revival Project – Youtube

8. 140journos


Youtube’da kesinlikle takip edilmesi gereken kanallardan birisi.

140journos, Youtube Türkiye’nin ilk belgesel yapan ve yayınlayan kanalı. Bazı zamanlar politik belgeseller hazırlayıp yayınlıyorlar. Bazı zamanlarda ise fabrikalarla ilgili belgeseller hazırlayıp yayınlıyor.

Yani anlayacağınız 140journos birçok konu hakkında belgesel hazırlayıp yayınlıyor. İnternette veya televizyonda belgesellerine rastlamanız pek mümkün değil. Çok eski bir Youtube kanalı olmalarında rağmen aboneleri 100 bin civarında.

Özellikle politik konuları belgesellerinin hiçbirini gözden kaçırmadan izlemenizi tavsiye ederim. Kesinlikle kendi yorumlarını katmadan objektif bir şekilde hazırlıyorlar politik belgesellerini. Bunun dışında işlerini de gerçekten iyi yapıyorlar. Görsel ve ses düzenlemeleri gayet yerinde. Videolarını izlerken sıkılmıyorsunuz. 140journos her bir videosunda size yeni bir bakış açısı katıp, farklı bir gözle bakmanızı sağlayacak bir youtube kanalı.

140journos – Youtube

9. Dost Kayaoğlu

Listedeki tek oyun kanalının sahibi Dost Kayaoğlu. Aslında bu kanal Youtube Türkiye’de ilk oyun kanallarından biri fakat diğerlerinin arasından bir şekilde sıyrılamadı. Belki de iyi oldu çünkü ülkemizde bir çok Youtube kanalı ünlendikçe ve izlenme sayısı arttıkça videolarının kalitesinin düşmeye başlıyor. Dost ise yıllardır çoğunlukla “overrated” olmayan oyunları bulup en ince ayrıntısına kadar inceliyor.

Dost, sadece oyun videoları çekmiyor. “Mızmızlanmalar” adlı oynatma listesinde filmleri de en ince ayrıntısına kadar inip eleştiriyor ve yorumluyor. Bunun dışında bazen kitapları, bazen dizileri, bazen animeleri de yorumladığı oluyor Dost Kayaoğlu’nun.

Ayrıca oyun bilgisayarlarının veya oyun konsollarının da ürün incelemelerini yapıp kanalında paylaşıyor. Çok kendine özgü üslubu ile bir kategoriye sokamadığımız bazı videolar da paylaşmakta.

Dost Kayaoğlu – Youtube

10. Biz Evde Yokuz

Biz Evde Yokuz, çok tatlı bir çiftin gezi vloglarını paylaştıkları bir kanal. Duygu ile Bilgehan, bazen Norveç Dağları’nın eteklerinde gezenken, bazen ise tren ile Hindistan’a kadar gidiyor.

Onlar için en önemli şey, yeni kültürler tanımak. Ve tabii ki yeni, iyi insanlar tanımak. Tren, otobüs, motor veya araba ile. Onlar için bunların önemi yok. Kendilerinin böyle yaşayıp, yaşamlarını videoya almaları da diğer insanları bu tarz bir yaşama imrendiriyor.

sadece kendi hikayelerini anlatmakla kalmıyorlar. Yollarda karşılaştıkları veya randevulaştıkları birçok gezgin ile de röportaj yapıp yayınlıyorlar. Hayattaki her şeyi bırakıp sadece kendisini dünyaya adamış insanlarla tanışıp, bizlerle buluşturuyorlar.

Biz Evde Yokuz – Youtube

11. Asla Durma

Takip edilmesi gereken Youtuber’lardan.

Asla Durma bir spor kanalı. 300’den fazla vlog’u olan bu kanal, sadece spordan değil sağlıktan, sağlıklı beslenmeden ve geziden de bahsediyor.

Bisiklet, yüzme, basketbol ve daha bir çok spor dalı bu kanalda mevcut. Ayrıca kanalda spor ekipmanlarının incelemeleri de mevcut. Ucuz ve pahalı bisikletleri karşılaştırıp yayınladığı da oluyor.

Fatih’i gördükçe yerinizde durmanız pek mümkün olmuyor açıkçası. Enerjisi oldukça yüksek bir insan kendisi. Videolarını izledikçe “Ben neden duruyorum ki? Evde oturmaktan başka bir şey yapmıyorum” deyip, çevrenizdekileri de bu düşünceye çağırıp beraber spor yapmanız olası. Sağlık bir yaşam için takip etmeniz gereken kanallardan biri Asla Durma.

Asla Durma – Youtube

12. Batu Akdeniz

Batu aslında bir Youtuber değil fakat Youtube’u çok etkin kullandığı için onu da bu listeye ekledim. Batu ülkemizin en büyük genç yeteneklerinden biri. Potansiyeli çok yüksek bir müzisyen. Yaptığı cover’ları dinlemenizi kesinlikle tavsiye ederim. Batu’nun İngilizce cover’larında bir Türk olduğunu bilmeseniz anlamanız mümkün değil. Kendisi harika bir aksana sahip. Sesi ise yorumlarınıza açık.

Batu’nun bunun dışında Heavy Sky adlı bir grubu da bulunmakta. Grup bu aralar çok fazla piyasada yer almasada dağılmadıklarını biliyoruz. Belki piyasa da yer almamalarının sebebi Batu Akdeniz’in solo albümünün Ekim’de çıkacak olmasıdır.

Müzik kültürünüzü geliştirebileceğiniz bir kanal Batu Akdeniz’in kanalı.

Batu Akdeniz – Youtube

13. Uğurlu Bilim

Listemdeki tek bilim kanalı Uğurlu Bilim oldu. Gönül isterdi ki bu listeye daha fazla bilim kanalı ekleyebilelim, fakat Türkiye’de talep az olduğundan dolayı bu kategoride kanal oldukça az.

Uğurlu Bilim kanalı bizleri sıkmamak adına yeri geliyor videoları madde madde hazırlayıp yayına sunuyor, yeri geliyor “90 Saniyede Bilim” oynatma listesinde 90 saniyelik videolarla ile bizlere bilimsel bilgiler aktarıyor.

Yine madde madde bizlere bazı deneylerden de söz ediyor. Özellikle genç ve çocuk yaştakiler için bilime teşvik edici birçok videosu mevcut. Youtube kitlesinin çok büyük bir bölümünü genç ve çocukların oluşturduğunu göz önünde bulundurursak büyük bir iş yapıyor Uğurlu Bilim. Umarız böyle devam edip bizlerin ufkunu açmaya devam ederler.

Uğurlu Bilim – Youtube

14. Nisan Kumru

Nisan Kumru bir ses sanatçısı. Kendisi izlediğimiz reklamların, filmlerin dublajlarını yapan emekçilerden.

Kanalında diksiyon dersleri veriyor. Görme engelliler veya yolda, otobüste kulaklığından kitap dinlemek isteyen insanlar için kitap seslendiriyor ve zaman zaman kitap önerilerinde bulunuyor. Kitap önerilerinde çok başarılı bulacağınız bir isim olabilir.

Kendisi kanalında önemli şeyler başarıyor. Bizlere hem kitap önerilerinde bulunup yeni dünyalara dalmamızda yardımcı oluyor, hem de kitap okumaya zaman veya uygun ortam bulamadığımızda bize o güzel ses tonu ve diksiyonu ile kitap seslendirerek yardımcı oluyor.

Verdiği diksiyon eğitimi videoları da bizlere iş görüşmelerinde, önemli sunumlarda veya konuşmacı olduğumuz etkinliklerde çokça yardım sağlayacak videolar.

Nisan Kumru – Youtube

15. BinYaprak

Tüm övgüleri hak eden bir kanal bana kalırsa. Kariyer olarak bir şey başarmış ve başarmak isteyen kadınları bir araya toplayıp bir portföy oluşturuyorlar. Ve bir şey başarmak isteyen diğer kadınlara da internet üzerinden yol açıp, yol gösteriyorlar.

Gelişmiş ülkelerinin ekonomilerinin büyük olması, kadınların iş hayatına karışması ile doğru orantılıdır. Maalesef bu oran son yıllarda ülkemizde yükselişte olmasına rağmen halen birinci sınıf dünya ülkelerinin gerisindedir. Bu yüzden kariyer yapmak isteyen kadınlar için bu kanalın değeri çoktur. Çevrenizdeki kadınları siz de bu kanala yönlendirip bu portföyün genişlemesinde, kadınların iş hayatına katılıp üretmesinde katkı sağlayabilirsiniz.

BinYaprak – Youtube

Gökmen Sezgin

instagram.com/benggokmen

@gokmensezgin

  • Sixty Symbols

    Bilim Meraklıları İçin En İyi 10 Youtube Bilim Kanalı

  • LinkedIn Nedir ve Ne İşe Yarar? – 5 Madde ile LinkedIn Rehberi

  • Ücretsiz İngilizce ve Diğer Yabancı Dilleri Öğreten 5 Site

  • Güvenilir Alışveriş Siteleri – En İyi 7 Online Alışveriş Sitesi

  • Yüksek Çözünürlüklü Ücretsiz Fotoğraf Paylaşan 20 Site

  • En Çok Ziyaret Edilen 9 Kadın Sitesi

  • Booking Alternatifi Güvenilir 5 Site