Mutlaka İzlenmesi Gereken Ufuk Açıcı 20 Belgesel

Belgeseller, doğru bilgiye ulaşmanın çoğu zaman en kolay yoludur. Bazen hayata veya belirli bir alana dair işe yarar bilgiler edinip keyifli zaman geçirirken, bazen de gizli kapılar arkasına saklanan gerçeklere nail oluruz.

Bu gerçekler, çoğunlukla medyada göremediğimiz ve can sıkıcı şeyler olabilir. Ancak unutmamalı ki, gerçeği bilmeden mutlu bir gelecek kuramayız.

Beğendiğim ve paylaşmak istediğim, ufuk açıcı en güzel 20 belgesel.

20. Human (2015)

3 bölümden oluşan oldukça farklı bir belgesel. Değişik ülke ve kültürlerden, binlerce farklı insanla yapılan sohbetler, bir duygunun ne kadar farklı anlamlara gelebileceğini gösteriyor.

19. Fahrenheit 9/11 (2004)

11 Eylül sonrasına dair Amerika ve dönemin yönetimini eleştiren, Michael Moore imzalı çarpıcı bir belgesel.

Seyirciyi güldürerek başlayan, daha sonra olayların ardındaki gerçekleri ve savaşın soğuk yüzünü gösteren, bir an önce izlenmesi elzem yapımlardan.

18. GasLand (2010)

Doğalgaz sondajında kullanılan tekniklerin, çevreye ve su kaynaklarına verdiği inanılmaz zararlar gözler önüne seriliyor. Mutlaka izlenmesi gereken sarsıcı bir belgesel.

17. Chasing Ice (2012)

Küresel ısınmanın sonuçlarını en basit şekilde aktaran, oldukça başarılı bir belgesel. Fotoğrafçı James Balog, 25 kamerasıyla buzulların erimesinin yıllara dayanan bir kaydını tutuyor ve küresel ısınmanın bir paranoyadan ibaret olmadığını tüm gerçekliğiyle gösteriyor.

16. Food Inc. (2008)

Amerikan yapımı belgesel, gıda sektörünün saklandığı perdeyi aralıyor. Üretimde yapılan hileler ve üretim koşullarının, hem insan sağlığıyla oynandığını, hem de hayvanlara yapılan eziyetler göz önüne seriliyor. Bilinçlenmek adına izlenmesi gereken belgesellerden biri.

15. Abstract: The Art of Design (2017)

Tasarım ile ilgili çok keyifli bir seri. 8 bölümden oluşan Netflix yapımı belgesel, her bölümde farklı bir tasarımcıyı konuk alıyor. Kesinlikle ilham verici.

14. Forks Over Knives (2011)

İşlenmiş ve hayvansal gıdaların verdiği zararları ve bitkisel beslenmenin önemini hatırlatan muhteşem bir belgesel. Boğuştuğumuz, bir çoğu ölümcül rahatsızlığın, aslında beslenme alışkanlığında yattığını bizlere gösteriyor.

13. Searching for Sugar Man (2012)

En iyi belgesel dalında Oscar kazanmış, müzisyen Sixto Rodriguez’in gerçek hayat hikayesini anlatan harika bir yapım.

Kendi ülkesinde hiç tanınmayan sanatçı, Güney Afrika’da bir efsane haline gelir. İşin ilginç kısmı ise sanatçının bundan hiç haberinin olmamasıdır.

Mütevazi yaşamıyla kendine hayran bırakan Rodriguez’in hikayesi, izleyeni ağlatacak kadar duygusal.

12. Inside Job (2010)

2008 ekonomik krizine, öncesi ve sonrasını ele alarak ışık tutan bir yapım. 2011 yılında en iyi belgesel dalında Oscar ödülü kazanmıştı. Bazı terimleri anlamak için biraz ekonomi bilgisi gerekiyor.

11. Cowspiracy: The Sustainability Secret (2014)

Çevre kirliliği ve küresel ısınmayla ile ilgili şok edici gerçekleri gösteren sarsıcı bir belgesel. Bir tarafta bize anlatılanlar, diğer tarafta ise saklanan gerçekler. 2007 yapımı Meat the Truth ile benzer konulara değiniyor. Göz açan belgesel kesinlikle izlenmeli.

10. Afrika (2013)

Keyifle izlenilecek 6 bölümlük bir mini seri. Dünyanın en vahşi kıtası Afrika’da, tüm muhteşemliğiyle doğa ana ve burada yaşayan çeşit çeşit hayvanların yaşam mücadelesi nefes kesiyor.

9. Racing Extinction (2015)

İnsan kaynaklı gerçekleşen yok oluşların anlatıldığı, çok etkileyici bir yapım. İnsanlar, bir çok türün neslini tüketmekte, ve böylelike ekolojik dengeyi bozarak Dünya’nın sonunu getirmektedir. Bir an önce izlenmesi gereken bir belgesel.

8. Samsara (2011)

Dünya’nın her bir köşesinden görüntüler içeren bir görsel şölen. Yaklaşık 5 yıllık bir çalışma sonucu ortaya çıkan belgesel, 25 farklı ülkeden kutsal yerler, afet bölgeleri ve doğal harikaları ekranlara getiriyor.

7. Virunga (2014)

Kongo Cumhuriyeti’ndeki Virunga Milli Parkı ve onu koruyan insanları konu alan bir belgesel. Sahip olduğu petrol yatağı yüzünden, içerisinde yaşayan tüm canlıların tehlikede olduğu bu yeri, canı pahasına savunan insanlar gözlerinizi yaşartacak.

6. Blackfish (2013)

Tilikum adındaki bir balınanın, bakıcısını öldürmesiyle gündeme gelmiş bir konuyu işliyor.

Eğlence ve para uğruna doğal yaşamlarından koparılan okyanus hayvanlarının, ne koşullarda esir tutulduğunu gösteren, şok edici bir belgesel.

5. Home (2009)

Tek yuvamız Dünya 4 Milyar yıldır varlığını sürdürüyor. Ancak insanoğlu onun dengesini her geçen gün daha da bozmakta. Dünya’nın gidişatı hakkında bilinç kazandıran çok iyi bir belgesel.

4. Life (2009)

Hayvanlar alemi ve bitkilerle ilgili en güzel belgesel. 10 bölümlük seride birbirinden ilginç canlının hayatına dair bir çok bilgi ediniyorsunuz.

Bu etkileyici belgesel mutlaka izlenmeli.

3. Human Planet (2011)

Planet Earth’ün devamı niteliğinde süper bir seri.

BBC yapımı belgeselde, müthiş hikayelerle birlikte, insanlar ve onların doğaya karşı mücadeleleri konu ediniyor.

8 bölümlük bir solukta biten belgesel oldukça keyifli.

2. Cosmos: A SpaceTime Odyssey (2014)

2019’da 2. sezonu da yayınlanacak olan muhteşem bir seri.

Neil deGrasse Tyson sunumu ile, zamanın başlangıcından günümüze harika bir yolculuğa çıkıyoruz. İnsanın ufkunu açan ve her yaştan izleyiciye hitap edebilen en güzel belgesellerden biri.

1. Planet Earth 2 (2016)

Başyapıt değerinde harika bir belgesel. 10 yılın ardından çekilen yeni seri insanı adeta büyülüyor. İlk seri, HD kalitesinde çekilen ilk belgesellerden biriydi. İkinci seride ise 4k teknolojisi kullanıldı. Doğa ana ve vahşi yaşam tüm gerçekliğiyle ekranlarınızda.

Yoğun emek harcanılan belgesel, ölmeden önce görülmesi gerekenlerden.

 • Yüksek Lisans Hakkında 7 Temel Bilgi

 • Akademik Makale Nedir, Nasıl Okunmalı?

 • Bi Küçük Eylül Meselesi

  Son Yılların En Güzel 20 Yerli Aşk Filmi

 • İlişkinizi Gözden Geçirmenize Neden Olacak 10 Erkek Tipi

 • Tatili Verimli Geçirmek İçin 11 Öneri

 • Hayatınızı Kolaylaştıracak 10 Mobil Uygulama

 • Sabahattin Ali

  Sabahattin Ali Kimdir? 5 Maddede Hayatıyla İlgili Bilinmeyenler