Yüksek Çözünürlüklü Ücretsiz Fotoğraf Paylaşan 20 Site

İnternet sitesi için yüksek kalitede fotoğraf arayanların imdadına yetişecek 21 kaliteli stok fotoğraf sitesi listeledim. Oldukça profesyonel fotoğraf paylaşan bu siteler tamamen ücretsiz.

Manzara fotoğrafları, sokak fotoğrafları, vektör çizimler ve daha binlercesi telif hakkına takılmadan kullanılabilir. Yapmanız gereken sitelerdeki kategorileri veya arama kutusunu kullanarak istediğiniz fotoğrafı bulup indirmek.

Elbette sadece internet sitesi için değil, dergi-broşür gibi tasarımlarınızda da gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Fotoğraflar Creative Commons lisansı ile dağıtılmakta. Yani dilediğiniz gibi kopyalayıp, üzerinde değişiklik yapıp, ticari amaç için bile izin almaksızın kullanabilirsiniz. İşte ücretsiz indirip kullanabileceğiniz en iyi 20 stok fotoğraf sitesi.

1. StockSnap

Oldukça kullanışlı bir arama motoruna sahip sitede binlerce yüksek çözünürlüklü fotoğraf bulunuyor. Ayrıca popüler aramalar ile en çok aranan fotoğraflara kısa yoldan ulaşabilirsiniz. Siteye her gün yüzlerce yeni fotoğraf eklenmekte.

stocksnap.io

2. Pixabay

En kaliteli ücretsiz stok fotoğraf servislerinden birisi. Bir milyondan fazla fotoğraf arşivine sahip. Vektör ve illüstrasyon görseller de bulabilirsiniz.

pixabay.com

3. Unsplash

50 binden fazla fotoğrafçı ve 300 binden fazla yüksek kalitede fotoğraf arşivi ile harika bir alternatif. Her gün binlerce yeni fotoğraf eklenmekte. Üye olarak kendi koleksiyonunlarınızı oluşturabilirsiniz.

unsplash.com

4. FoodiesFeed

Yiyeceklerle ilgili her türlü fotoğrafı ücretsiz sunan harika bir servis. Özellikle de yemek üzerine blog yazanların çok işine yarayacak. Fotoğraflar yüksek kalitede.

foodiesfeed.com

5. Burst

Online alışveriş sitesi Shopify tarafından, girişimcilerin daha kaliteli ürünler üretebilmesi için kuruldu. İş hayatıyla ilgili fotoğraflardan, arkaplan resimlerine kadar oldukça geniş bir arşivi var.

burst.shopify.com

6. StyledStock

Kadınlara ve kadın sitesi olanlara yönelik bir fotoğraf sitesi. Güzellik, moda gibi kategoriler altında makyaj malzemeleri, süs eşyalar, tatlı yiyecekler, çiçekler, aksesuarlar gibi kadın içerikli blog yazarlarını memnun edecek görseller paylaşan harika bir site. Görsellerin telif hakkı yayıncısına ait olsa da bütün fotoğraflar izinsiz ticari amaçla kullanılabilir.

styledstock.co

7. Pexels

2014 yılında kurulan siteye her ay en az 3 bin yeni fotoğraf ekleniyor. Şu anda 40 binin üzerinde fotoğraf bulunuyor. Yüksek kaliteli fotoğraf arşivi çeşitli sitelerden toplanan ve kullanıcıların eklediklerinden oluşuyor.

pexels.com

8. Negative Space

Arşivi çok geniş değil. Yaklaşık 1.500 civarında fotoğraf var. Kullanıcılar tarafından her gün yeni fotoğraflar paylaşılmakta ve sitenin arşivi de büyümekte.

negativespace.co

9. Freestocks

1.000 – 1.500 civarında fotoğraf arşivi var. Yemek, doğa, teknoloji, moda gibi 7-8 temel kategoriye ayrılmış durumda. Aradığınız fotoğrafı bulamadıysanız bir de buraya bakabilirsiniz.

freestocks.org

10. IM Free

Stok fotoğraflar dışında web site şablonları ve ikonlar da bulunuyor. Görsellerin tamamı ücretsiz ancak bazılarına atıfta bulunmak gerekebilir. Fotoğraflar son derece profesyonel.

imcreator.com/free

11. MMT STock

Jeffrey Betts adlı fotoğrafçı tarafından kurulan site. Yıllar boyunca çektiği fotoğrafları 2014 yılından itibaren paylaşmaya başladı. Her türlü tasarım ve yayın için işe yarayacak yüksek çözünürlüklü fotoğraflar bulunuyor.

mmtstock.com

12. SkitterPhoto

2014 yılında Hollanda’da amatör fotoğrafçılar tarafından kurulan sitede etkileyici stok fotoğraflar bulunuyor. Yakın zamanda sitelerini güncelleyerek kullanıcıların da fotoğraf eklemelerine imkan sağladılar.

skitterphoto.com

13. New Old Stock

Adı üzerinde eski dönemlere ait fotoğraflar paylaşan bir site. Şehirlerin eski görünümleri, geçmişteki önemli olaylardan kareler ve çoktan antika olmuş teknolojik aletlerin fotoğrafları bulunuyor. Fakat sitede fotoğraf aramak pek kullanışlı değil.

nos.twnsnd.co

14. Kaboom Pics

Çok çeşitli kategorilerde son derece kaliteli fotoğraflara sahip. Arama bölümündeki kısayollar sayesinde renge ve boyuta göre hızlı arama yapmak mümkün. Görseller ücretsiz ancak satışı ve dağıtımı kısıtlanmış.

kaboompics.com

15. Life of Pix

Her hafta bir kullanıcıyı haftanın fotoğrafçısı seçiyorlar ve sosyal medyadan 10 tane seçilmiş fotoğraf yayınlıyorlar. 1.000 civarında bir arşivleri var.

lifeofpix.com

16. Picjumbo

Binlerce kaliteli fotoğraf arşivine her gün yenilerini ekleyen bir site. Fotoğraflar çeşitli kategorilere ayrılmış durumda.

picjumbo.com

17. Epicantus

Daria ismindeki bir fotoğrafçının kendi fotoğraflarını paylaştığı sitesi. Kategorilere ayırdığı fotoğraflar çeşitli amaçlarla ücretsiz kullanılabilir.

epicantus.tumblr.com

18. ShotStash

Her gün yeni görsel ekleyen bir başka stok fotoğraf sitesi. Görsellerin satışı ve yeniden dağıtımı gibi bazı kısıtlamalar var. Lisans sayfasında görülebilir. Elbette tasarımınızda ve sitenizde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

shotstash.com

19. Rgbstock

100 binden fazla fotoğraf arşivi bulunuyor. Her türden görsel bulmak mümkün.

rgbstock.com

20. Stockvault

100 bine yakın kullanıcıya sahip bir platform. Fotoğraf paylaşan kullanıcılar, paylaştıkları fotoğrafların olduğu sayfadan bağış alma şansına da sahipler.

stockvault.net

Harun Işık

twitter.com/harunisik90

@harunisik

  • LinkedIn Nedir ve Ne İşe Yarar? – 5 Madde ile LinkedIn Rehberi

  • Güvenilir Alışveriş Siteleri – En İyi 7 Online Alışveriş Sitesi

  • En Çok Ziyaret Edilen 9 Kadın Sitesi

  • Booking Alternatifi Güvenilir 5 Site

  • Sixty Symbols

    Bilim Meraklıları İçin En İyi 10 Youtube Bilim Kanalı

  • Takip Edilesi Az Bilinen 15 Türk Youtube Kanalı

  • Ücretsiz İngilizce ve Diğer Yabancı Dilleri Öğreten 5 Site