Elektro Gitara Yeni Başlayanlar İçin 11 Kolay Gitar Solosu

Elektro gitara yeni başlayan herkes mükemmel sololar çalacağını hayal ederek başlar fakat gitara başlayınca görürüz ki solo atmak hiçte o kadar kolay değildir.

İşte bu listede elektro gitara yeni başlayanlar için maksimum yarım saatlik çalışma ile çalınabilecek soloların listesini hazırladım.

Rocknroll ile kalın!

11. Nirvana – Smells Like Teen Spirit

Böyle bir listede, Nirvana’nın bu harika ama bir o kadarda kolay şarkısına yer vermemek olmazdı. Kurt Cobain milyonlarca gencin idolü olurken, milyonlarca genç için gitara ilk başladığında çalınabilecek şarkılar da yapmış. Ona bir teşekkürü borç bilerek devam edelim.

Şahsen benim elektro gitarda çaldığım Smoke on the Water ile ilk şarkıydı. Çalmak için çok fazla çaba sarf etmemiştim. Parçayı hatasız çalmayı tamamen söktüğünüzde inanılmaz bir keyif alıyorsunuz. Kolay gelsin!

10. Oasis – Rock N’ Roll Star

Ah ah Oasis bu herkesin bildiği, meşhur, gözlerimi kapayarak dinlemekten inanılmaz zevk aldığım Wonderwall şarkısının sahibi harika grup. Vokalleri Liam Gallegher 14 Ağustos’da İstanbul’da olacak. Konserine mutlaka gitmenize önererek şarkıya geçiyorum.

Aslında bu şarkının genel olarak çok zor olduğunu söyleyemeyiz fakat solosu inanılmaz kolay. Toplam 4 perde ve bentlerden oluşuyor. Yeni başlıyor iseniz bentlerde birazcık zorlanabilirsiniz ama aşılmayacak bir şey değil. Hem de bent çalışmanız için ideal bir soloyu çalmayı öğrenmiş olursunuz.

9. Elvis Presley – Heartbreak Hotel

Yakışıklılar yakışıklısı “King of Rock’n’Roll” Elvis Presley’in nadir basit parçalarından biri Heartbreak Hotel. Solosu ile birlikte oldukça kısa ve kolay bir şarkı da aynı zamanda.

Bu şarkıda da bent bulunuyor. Ama size benden bir tavsiye, soloları kulağa en hoş getiren şeyler bentler (teli yukarı doğru itmek) ve slide’lardır. (aynı teldeyken bir vuruş yapmadan parmağı kaydırmak). Bu teknikler ile kendiniz bile doğaçlama sololarınızı kulağa hoş gelebilecek seviyeye getirirsiniz.

8. Eric Clapton – Wonderful Tonight

Listedeki en yavaş solo. Eric Clapton’un soloları zaten hep kulağa zor gelir. Fakat elektro gitaristler bilir ki çoğu solosu kolaydır. Tabii bu Eric Clapton’un müthiş bir deha ve yetenek olduğunu değiştirmiyor.

10 dakikalık bir çalışma ile halledilebilecek bir solo, şarkının geri kalanı da çok zor değil. Zaten düzenli çalışırsanız verdiğim tüm solaları 4-5 günde kusursuz çalabilirsiniz. Böylelikle hem motivasyonunuz artmış olur hem de parmaklarınız açılmış olur.

7. The Pixies – Where Is My Mind

The Pixies, Nirvana ile aşağı yukarı aynı zamanlarda çıkan bir soft rock-alternatif pop-rock grubudur. Ayrıca Kurt Cobain de bu grubu oldukça sever.

Zaten Nirvana’nın sözleri ile Pixies’in sözleri birbirine bazı şarkılarda benzer. Rock camiasında açıkçası pek sevildiği söylenemez. Fakat bu şarkılarında onlara haklarını vermek gerek. Basit besteleriyle kitleleri kendilerine hayran bırakıyorlar ve onlarca efsanevi rock grubu dağılırken, 90 yıllarından beri dağılmamış olmaları onları sağlam old-skool gruplardan yapıyor.

Şarkı ise genel olarak sakin düz giden bir şarkı olduğundan dolayı solosu da buna benzer. 10-15 dakikalık bir çalışma ile bunu da çalabilirsiniz!

6. Red Hot Chilli Peppers – Californication

Türkiye’de olsa,ismiyle dalga geçilecek grupların başında RHCP gelir herhalde. Türkiye’ye zamanında gelmek istemelerine rağmen mekanlar tarafından sizi ağırlayacak kapalı mekanımız yok yanıtını alan da bir grup RHCP aslında.

90 kuşağının Rock müziğe bu grupla ile başladıklarını da çokça duyuyoruz. Bu şarkı ise en çok sevilen ve bilinen şarkılarından. Bu soloyu çalmak için 1 saat falan ayırmanız gerekebilir.

5. Megadeth – She Wolf

Ohooo Metal solosuna geldi sıra. Megadeth kurulumundan bu yana olaylı grup. Dave Mustaine’nin Metallica’dan ayrılmasından sonra kurduğu efsanevi grup çoğu zaman Metallica ile karşılaştırılıp, çeşitli kıyaslamalar yapılıyor.

İki taraf da bazen birbirlerine tartışma konusu olabilecek atıflarda bulunuyorlar. Soloya gelecek olursak, Metal müzik kulvarında en basit 2-3 solodan biridir herhalde. İlerleyen zamanlarda sizi daha zorlayacak şeyler ararken ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız kolay gelsin.

4. Avenged Sevenfold – So Far Away

Neredeyse her ay Kaliforniya’da konser veren ama ülkemize bir kere gelmeyen bir metal grubu Avenged Sevenfold. Genelde şarkıları çok fazla etkileyici ve sizi farklı yerlere götürür.

Uzun zamandır gitar çalan gitaristlerin bile şarkılarını çalmakta zorlandığı ve garipsediği Avenged Sevenfold, bu şarkının solosunda bizlere bir kıyak yapmış ve 1 saatlik çalışma ile çalınabilecek bir solo bestelemişler. Bize de çalmak düşer.

3. Metallica – Master Of Puppets

Gitar, rock, metal müzik VE Dave Mustaine dedikten sonra tabi bunların olduğu yerde Metallica’nın olmaması düşünülemez.

Metallica’nın sevenleri çok sever, sevmeyenleri ise nefret eder. Böyle arada bir gruptur Metallica. Özellikle Lady Gaga ile beraber sahne almalarından sonra “Gagallica” diye bir hayli dalga geçildi Metallica ile.

Gelelim soloya. Bu şarkıda toplam 2 solo bulunmakta. Kolay olan derken, biz 1.solodan bahsediyoruz. Efsane olan Master Of Puppets albümüne adını veren şarkının solosu bu. Soloya 2 saate yakın bir süre çalışmanız sayesinde neredeyse kusursuz bir şekilde soloyu çalabilirsiniz.

2. Beatles – Let It Be

Ah Beatles. Ne güzel bir gruptu. Belki de milyonların ne ile ilgileneceğini, neye ilgi duyacaklarını belirledi yaptıkları ve besteledikleri şarkılar ile.

Kaç yıl geçti halen milyonlarca hayrana sahip bir grup. Bugün gelip bir yerde konser verseler gitmek için evini, arabasını satacak insanlar tanımaktayım. Kolay değil bir kültürün yapı taşı, belki de ilk taşı.

Soloya gelecek olursak, çok keyifli bir solosu var. Genellikle yavaş fakat bazı bölümlerde hızlanıyor. Yine oldukça bent olan bir solo yaklaşık 1-2 saatlik çalışma ile bu şarkıyı da kolaylıkla çalabilirsiniz. Bu şarkıyı çalarken çok keyif alacağınızın garantisini verebilirim.

1. Guns’n’Roses – Knockin’On Heaven’s Door

Guns’n’Roses şahsen benim en sevdiğim gruplardan biridi. Slash gibi bir dehaya ve her şeyden öte bir karizmaya sahip bir grup. Yazdığı gitar riffleri ve soloları ile gerçekten çalarken kendinizden geçebileceğiniz besteler.

Guns’n’Roses basit olan tek solosu denilebilir Knockın’On Heaven’s Door’un solosuna. Tabii bu çalmakta en zorlanabileceğiniz şarkı olabilir. Yine de çalışma motivasyonunuzu Slash ile aynı notalara basıyor olmaktan alabilirsiniz. Ben böyle motive oluyordum.

Gökmen Sezgin

instagram.com/benggokmen

@gokmensezgin

 • En Az Filmi Kadar Akıllarda Kalmış 10 Film Müziği

 • Singing Ringing Tree

  Alışılmışın Çok Dışında Sıra Dışı 10 Müzik Aleti

 • Cem Karaca

  Türkiye’nin En Büyük Seslerinden: Cem Karaca

 • Yüksek Lisans Hakkında 7 Temel Bilgi

 • Akademik Makale Nedir, Nasıl Okunmalı?

 • Bi Küçük Eylül Meselesi

  Son Yılların En Güzel 20 Yerli Aşk Filmi

 • İlişkinizi Gözden Geçirmenize Neden Olacak 10 Erkek Tipi